21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב

הלם אלרגי, שוק אנפילקטי (אנפילקסיס)

שוק אנפילקטי (אנפילקסיס) היא תגובה אלרגית מסכנת חיים המערבת מערכות שונות בגוף לרבות מערכת הנשימה ודרכי הנשימה ומערכת זרימת הדם.
סימפטומים של שוק אנפילקטי כוללים:
  • היצרות של דרכי הנשימה וקשיי נשימה.
  • סחרחורת.
  • שינויים בעור הכוללים תחושת גרד או פריחה אדומה ומוגבהת מעל פני העור.
  • אנגיואדמה. נפיחות באזורי גוף שונים (בשפתיים, בידיים וברגליים).
  • ירידה מהירה בלחץ הדם שגורמת לתחושת סחרחורת ולעילפון.
 
שוק אנפילקטי אינו מצב שכיח אך עלול להתרחש בכל גיל. אנשים הסובלים ממצבי מחלה הקשורים לאלרגיה נמצאים בסיכון יתר לשוק אנאפילקטי.

מה לעשות במקרה של שוק אנפילקטי?

שוק אנפילקטי הוא מקרה חירום רפואי. אם קיים חשד שאדם לוקה בשוק אנאפילקטי יש להזמין אמבולנס בדחיפות ולהדגיש בטלפון שהסימפטומים מעוררים חשד להלם אלרגי.
אם ניתן לזהות גורם שעלול לגרום לתגובה האלרגית כמו עוקץ של דבורה או צרעה, יש להרחיקו מגופו של המטופל.
יש להזריק אדרנלין בהקדם האפשרי אם עולה חשד לשוק אנאפילקטי. אם האדם נושא עליו מזרק אדרנלין אוטומטי יש להשתמש במזרק זה ולהזריק את האדרנלין ישירות לשריר הירך. יש להחזיק את המזרק במקומו במשך עשר שניות. ניתן להשתמש במזרק גם דרך הבגדים.
אם לא מושג שיפור תוך חמש דקות יש להזריק מנה נוספת של אדרנלין (אם יש בנמצא).
אם האדם איבד את הכרתו יש לבדוק אם הוא עונד צמיד שמעיד על כך שצריך להיות לו מזרק אדרנלין. כמו כן יש לוודא שדרכי האוויר שלו אינן חסומות (להסתכל לתוך פיו ולוודא שאין שום דבר שמפריע לו לנשום) ולהסתכל האם הוא נושם.
לאחר בדיקת דרכי האוויר והנשימה יש להשכיב את האדם על צידו (כך שישען על היד ועל הרגל באותו צד של הגוף) ולפתוח את פיו. השכבה בתנוחה זו מקטינה את הסיכון לחנק במקרה של הקאה.
  • אם האדם אינו נושם יש לבצע החייאה.