20 אוקטובר 2018 י"א חשון תשע"ט
מעודכן לתאריך  08.07.2010  באדיבות ה 

עודף שומנים בדם: היפרכולסטרולמיה, היפרטריגליצרידמיה, דיסליפידמיה - מידע רפואי

(Hypertriglyceridemia , Hypercholesterolemia , Dyslipidemia )
מעודכן לתאריך  08.07.2010  באדיבות ה 

מבוא להיפרכולסטרולמיה והיפרטריגליצרידמיה

נוכחותם של מספר חומרים שומניים בדם, כולסטרול וטריגליצרידים, מעל לרמה התקינה, מהווה סיכון בריאותי שעלול להוביל בעיקר למחלות לב וכלי דם.

כולסטרול

כולסטרול הוא חומר שומני המיוצר באופן טבעי בגוף בעיקר בכבד וכן מגיע ממזונות מן החי. מזונות אלו כוללים בשר כבש ובקר, ביצים, חמאה, גבינה וחלב מלא. הגוף זקוק לכולסטרול בהיותו חומר גלם ליצירת הורמונים, ויטמין D וחומרים המסייעים בעיכול המזון (מלחי מרה). בנוסף מהווה הכולסטרול מרכיב חיוני בקרום התא של כל תאי הגוף. רמה גבוהה מדי של כולסטרול בדם מעלה את הסיכון לטרשת עורקים ובעקבותיה להתקף לב ושבץ מוחי.

כולסטרול טוב וכולסטרול רע

הכולסטרול השומני אינו נמס בדם שהוא נוזל מימי, כמו שכול שמן אינו נמס במים. כדי שהכולסטרול יוכל לנוע בזרם הדם אל רקמות הגוף יש צורך לקשור אותו תחילה לנשאים מיוחדים המכונים ליפופרוטאינים. שני הסוגים העיקריים של ליפופרוטאינים הם אלו בעלי הצפיפות הנמוכה(LDL) ואלו בעלי הצפיפות הגבוהה (HDL). לכול אחד מהם תפקיד שונה.
ה-LDL מוביל כולסטרול מהכבד אל רקמות הגוף, מקום שם יעשה בו שימוש ואילו ה-HDL מוביל כולסטרול מרקמות הגוף אל הכבד, לשם פירוקו והפרשתו מהגוף.
כאשר יש עודף של LDL הנושא כולסטרול, הוא עלול לשקוע בדפנות העורקים הכליליים, לגרום להיצרותם ועל כן מכונה "הכולסטרול הרע". מאידך, HDL מרחיק כולסטרול מדפנות העורקים ולכן רמות גבוהות של HDL בדם אינן מהוות גורם סיכון. למעלה מזאת, ככול שרמת ה- HDL גבוהה יותר כך פוחת הסיכון למחלת לב כלילית ועל כן הוא מכונה "הכולסטרול הטוב". רמה נמוכה של HDL היא גורם סיכון לטרשת עורקים.
הרמה הכללית של הכולסטרול בדם היא הסכום של כולסטרול ה-LDL וכולסטרול ה-HDL.
המונח "היפרכולסטרולמיה" מתייחס למצב בו רמת הכולסטרול הכללית ורמת כולסטרול ה-LDL גבוהות מהרמה התקינה.
כאשר בנוסף לאמור גם רמת כולסטרול ה-HDL נמוכה מהרמה התקינה משתמשים במונח "דיסליפידמיה" לתיאור המצב.

טריגליצרידים

טריגליצרידים הם סוג של שומנים, חלקם מיוצר בגוף וחלקם מגיע בעיקר ממזונות עתירי שומן רווי, דוגמת בשר בקר, שמן וגבינות עתירות שומן רווי.
הגוף מאחסן חומרים שבעת הדחק יפרקם ויהוו מקור אנרגיה וטריגליצרידים מהווים את החלק העיקרי במערך חומרים אלו. רמה גבוהה מידי שלהם בזרם הדם שאינה מפונה משם, מהווה גורם סיכון להתקף לב ולשבץ מוחי.
לאנשים שאצלם נמדדת רמה גבוהה של טריגליצרידים יש לעתים קרובות גם רמות כולסטרול כלליות גבוהות ורמות נמוכות של כולסטרול ה-HDL.
המונח "היפרטריגליצרידמיה" פירושו שרמת הטריגליצרידים הנמדדת בדם גבוהה מהרמה התקינה.