תזונה טבעונית מאוזנת בקרב מתבגרים – כל מה שחשוב להקפיד עליו

עדכון אחרון 01.04.24

מיכל סוקמן, מנהלת תזונה מחוזית, מכבי שירותי בריאות

צמחונות וטבעונות הפכו ללהיט בקרב מתבגרים בשנים האחרונות והדעות בנושא חלוקות בין המתנגדים לתומכים. מובן שכל צד חושב שהוא הכי צודק, אבל עם עובדות אי אפשר להתווכח: דיאטניות מכבי ריכזו עובדות שחשוב לדעת על תזונה טבעונית נכונה ובריאה למתבגרים

חשוב להבין – אפשר להיות מתבגר צמחוני או טבעוני בלי לפגוע בפוטנציאל הגדילה. תזונה נכונה תאפשר לשמור על משקל תקין, בריאות ואנרגטיות. את כל אלו אפשר להשיג בעזרת אכילה קפדנית ומחושבת - רצוי להיעזר באנשי מקצוע ולהיות במעקב וטיפול של רופא/ה או דיאטנית. בשורה התחתונה זה מצריך "עבודה" הכוללת תכנון תפריט, עריכת קניות מותאמת, בישול ביתי וכו'. אבל זו עבודה ששכרה בצידה, הלמידה וההתמדה יהפכו אותה לשגרה קלה יותר.

אלה הכללים החשובים בתזונה טבעונית לבני נוער

 

    • חלבונים - אין שום צמח המכיל את כל החומצות האמיניות הנחוצות לגופנו. כדי לקבל את כולן, יש לצרוך אנרגיה יומית מספקת שמכילה דגנים מלאים, קטניות, אגוזים ושקדים.
    • שומנים - שומן הוא קריטי להתפתחות ולגדילה, להתפתחות הורמונלית ולתפקודי חיים בסיסיים. ישנן חומצות שומן חיוניות לגדילה כגון חומצת שומן אלפא-לינולאית, שחשובה מאוד להתפתחות נוירולוגית תקינה. אפשר למצוא אותה בזרעי פשתן, בשמן קנולה, במוצרי סויה ובאגוזי מלך. חשוב שבכל ארוחה נשלב שומן מן הצומח ורצוי בצורה מעובדת כמה שפחות, לדוגמה: שמן זית, אגוזים, אבוקדו, שקדים וטחינה.
    • מינרלים - יש כמה מינרלים חשובים מאוד להתפתחות תקינה בגיל ההתבגרות העלולים להיות חסרים בתזונת המתבגר הטבעוני: סידן, החיוני להתפתחות תקינה של מערכת השלד, ברזל, החשוב מאוד להתפתחות המערכת העצבית, ואבץ, החשוב מאוד להתפתחות המינית. יש להקפיד על צריכה מספקת של שלושתם – ניתן להשיג זאת בעזרת ייעוץ תזונתי נכון.
    • ויטמינים - יש להקפיד על צריכה מספקת של כלל הוויטמינים, אך שני ויטמינים חשובים הבולטים בהיעדרם בתזונה טבעונית הם: ויטמין בי 12, שלו תפקיד מרכזי בגדילה בבניית מערכת עצבים ובמניעת אנמיה. הוויטמין הנוסף הוא ויטמין די, שלו תפקיד חשוב בבניית מערכת השלד והשריר ויש לבחון צריכה מספקת ממנו. רצוי להתייעץ עם רופא מטפל לגבי בדיקות דם מתאימות לאיתור חסרים מוקדם ככל הניתן.

חברי מכבי מוזמנים לקבל ייעוץ מותאם לגיל ולאורח החיים התזונתי

ייעוץ וליווי בנושא תזונה לחברי מכבי

מקורות מידע נוספים