04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

הנקת התינוק

Nursing, Breastfeeding
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

הנקה - מדריך להנקת תינוקות

ההחלטה אם להניק את תינוקך, ואם כן באיזו מידה, היא החלטה אישית שלך בלבד.
ארגון הבריאות העולמי ממליץ על הנקה בלעדית (הזנה באמצעות חלב אם בלבד ללא תוספת של תרכובת מזון תינוקות) במהלך ששת חודשי החיים הראשונים מאחר שהנקה בחלב אם נחשבת כהזנה הבריאה ביותר עבור התינוק.
בישראל, לפי נתוני משרד הבריאות, 85% מהאימהות בוחרות להניק את ילדיהן. משך ההנקה הממוצע בקרב נשים חילוניות הוא כ- 22 שבועות ואילו נשים דתיות מניקות במשך 30-33 שבועות לערך.
אם את מתכוונת לחזור לעבודה או אם בחרת שלא להניק באופן מלא מכל סיבה אחרת, זכרי שניתן לשאוב כמות חלב שתספיק להזנת תינוקך בהיעדרך, ובפרט אם טרם מלאו לו חצי שנה.
ייעוץ הנקה אישי בבית החברה
ייעוץ אישי והדרכה להנקה הניתנים על ידי אחות מוסמכת.


יתרונות ההנקה עבור התינוק והאם

ההנקה מומלצת במיוחד עקב מספר סיבות:
 • חלב אם הוא המזון היחיד שמיועד להזנת תינוקות רכים. הוא מכיל את כל הרכיבים שחיוניים להתפתחותו התקינה של התינוק עד גיל חצי שנה, מתעכל בקלות ואינו גורם לעצירות. הרכבו של חלב האם משתנה בהתאם לצרכיו של התינוק והוא מכיל שומנים וחלבונים שתורמים להתפתחות המוח ומערכת הראייה.
 • להנקה יתרונות בהתפתחות וחיזוק מערכת החיסון של התינוק. מחקר אמריקאי שפורסם בשנת 2012 מצא כי להנקה השפעה על תכולת חיידקי המעיים של תינוקות יונקים. אצל היונקים נמצא כי אוכלוסיית החיידקים הביאה לביטוי גנים שונים מאלו שהתבטאו אצל תינוקות שניזונו מתרכובת מזון לתינוק (תמ"ל). גנים אלו תרמו להתפתחות מערכת החיסון והגבירו את יכולתה להתמודד עם זיהומים טוב יותר.
 • לאחר גיל חצי שנה שילוב של חלב אם ומזון מוצק יאפשר לתינוקך לגדול ולהתפתח בצורה הטובה ביותר. ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות הישראלי ממליצים על הנקת התינוק בשילוב עם אכילת מזונות מוצקים עד גיל שנה.
 • הנקה מגנה על תינוקך מפני מחלות וזיהומים כגון הצטננות, דלקת אוזניים, מחלות בדרכי העיכול ומחלות בדרכי הנשימה. מחקרים מצביעים על כך שתינוקות יונקים מפתחים פחות אלרגיות ונמצאים בסיכון מופחת ללקות במחלות כרוניות מסוימות. כל תקופה של הנקה היא בעלת תרומה בריאותית חיובית אך ככל שההנקה ממושכת יותר, כך עולה תרומתה להגנה על בריאותו של תינוקך.
 • הנקה תורמת לחיזוק הקשר הרגשי והפיזי בין האם לתינוק. תחושת הביטחון והרוגע של התינוק מהווים בסיס איתן להתפתחותו הרגשית בעתיד.
 • הנקה מקטינה את הסיכון למוות בעריסה.
 • חלב האם מאיץ תהליכי התפתחות עצבית במוח ומשפר את היכולות הלימודיות של התינוק. מחקר אוסטרלי שהתפרסם בשנת 2010 וכלל 2,868 ילדים מצא שבנים שינקו שישה חודשים או יותר השיגו ציונים טובים יותר בחשבון, קריאה וכתיבה, בהשוואה לבנים שינקו במשך פחות מחצי שנה. בקרב בנות שינקו חצי שנה ומעלה נרשם שיפור ביכולות הקריאה.
להנקה יתרונות רבים לא רק עבור תינוקך אלא גם עבורך:
 • הנקה מסייעת בכיווץ הרחם לאחר הלידה ומצמצמת את הסיכון לדימום תוך רחמי.
 • מחקרים רפואיים מצביעים על תרומתה של ההנקה למזעור הסיכון ללקות בסרטן השד, בסרטן השחלות ובאוסטאופורוזיס.
 • ההנקה תורמת לחיזוק הקשר בין האם לתינוקה.
 • לאחר תקופת הסתגלות ההנקה הופכת קלה יותר, זמינה יותר וזולה יותר בהשוואה להזנת תינוק מבקבוק.
 

תשובות לשאלות נפוצות בנושא הנקה

במשך כמה זמן מומלץ להמשיך להניק?

כיום מומלצת הנקה בלעדית (ללא כל תוספת של תרכובת מזון תינוקות או מיני מזונות אחרים) במשך 6 החודשים הראשונים לחיים.

יחד עם זאת, בין גיל 4 חודשים ל-6 חודשים ניתן לחשוף את התינוק למזון מוצק (משלים), אך רק לאחר שהתינוק מראה סימני מוכנות - לשבת עם תמיכה, סקרנות ונכונות לאכילה עם קירוב המזון לפה - ובכמויות מזעריות.

כיצד אדע שתינוקי יונק בצורה נכונה?

סימנים לכך שתינוקך יונק באופן נכון כוללים:

 • הכנסה של הפטמה וחלק מהעטרה לפיו של התינוק.
 • סנטרו של התינוק נשען היטב על השד.
 • ההנקה אינה גורמת לכאב.
 • לחייו של התינוק מתעגלות ומתמלאות תוך כדי פעולת המציצה מהשד.
 • התינוק יונק ובולע בקצב קבוע (עם הפסקות מפעם לפעם).
 • התינוק מסיים לינוק ומשחרר בעצמו את הפטמה והשד.

 

איך לדעת אם התינוק יונק מספיק חלב?
 • תינוקך יהיה בריא ויעלה במשקל בקצב רצוי. לאחר הלידה התינוק יחזור למשקל לידתו תוך כשבועיים.
 • ב- 48 השעות הראשונות לחיים ירטיב התינוק היונק 2 או 3 חיתולים. לאחר היום החמישי לחיים ירטיב התינוק היונק לפחות שישה חיתולים מדי יום.
 • במידה שתינוקך מתחבר לשד בצורה נכונה שדייך ופטמותייך לא יכאבו.
 • בסיום ההנקה יהיה התינוק רגוע ונינוח וישחרר את השד בעצמו.
 • בסיום ההנקה תוכלי לחוש כי שדייך התרוקנו מחלב.

 

במידה שאת בכל זאת חוששת שתינוקך אינו אוכל דיו התייעצי עם יועצת הנקה מסומכת או עם האחות בטיפת החלב

איך כדאי להניק תאומים?

ניתן להניק תאומים, שלישיות ואף יותר תינוקות. מאחר שהריונות מרובי עוברים מסתיימים לעתים בלידת פגים חשיבות ההזנה בחלב אם רבה עוד יותר.

במשך השבועות הראשונים יתכן שהיה לך נוח יותר להניק כל תינוק בנפרד. בהמשך, לאחר ביסוס ההנקה, אימהות רבות מעדיפות להניק בו זמנית את שני התינוקות (במקרה של תאומים) ולעתים אפילו בוחרות להעיר תינוק ישן כדי לסנכרן את מועד ההנקה.

שלישיות ניתן להניק בזוג, בבודד או ברצף (להניק בכל פעם תינוק אחד בלבד, אחד לאחר השני). יתכן שתבחרי לשלב בין הנקה להזנה מבקבוק כדי להפחית מעט את העומס.

האם צריכת אלכוהול תשפיע על התינוק היונק?

כמויות קטנות של אלכוהול עוברות אל התינוק דרך חלב האם. אין כמות אלכוהול שהיא בטוחה לשתייה במהלך ההיריון וההנקה ולכן מומלץ להימנע לחלוטין משתיית אלכוהול למי שמתכננת היריון או בתקופת ההיריון מתחילתו ועד סופו.

אם את צורכת כמויות גדולות יחסית של אלכוהול חכי שעה-שעתיים לפני ההנקה כדי למזער את כמות האלכוהול בחלב. שכרות היא מצב מסוכן בסביבתו של תינוק קטן, בין אם יונק ובין אם לאו.

כיצד עלי לטפל בפטמות אם אני מניקה?

אם אינך סובלת מסדיקה של הפטמות אין צורך בטיפול מיוחד. בסיום ההנקה סחטי מעט חלב על הפטמה והעטרה. חלב האם, ובפרט החלב האחורי, שומני ומשמש חומר סיכה מצוין למניעת יובש בפטמות.

המנעי משימוש בסבון על עור השד והפטמות מאחר שסבונים עלולים לגרום לייבוש יתר ולגירוי מקומי.

במידה שפטמותייך נסדקו המשיכי בכל זאת להניק את תינוקך אך ודאי כי הוא נצמד לשד בצורה נכונה שאינה גורמת לך לכאב ומחמירה את מצב הפטמות. תוכלי למרוח לנולין, שמן נבט חיטה או משחה מחטאת (כגון בפנתן) על עור הפטמה כדי לסייע לתהליך הריפוי. הקפידי לשטוף היטב את עור הפטמה לפני הנקת התינוק כדי להסיר כל שיירי משחה.

האם אפשר להניק במהלך מחלה?

כל עוד מדובר בצינון, שפעת או מחלה נגיפית אחרת אין כל מניעה ואף רצוי להניק כדי לתרום לחסינות החיסונית של תינוקך. יחד עם זאת אם יש צורך בקבלת טיפול תרופתי יש ליידע את הרופא המטפל כי את מניקה ולבחור בתרופות שמותרות לשימוש במהלך ההנקה.

אם יש צורך רפואי בקבלת תרופה שאינה מתאימה תוך כדי הנקה יש להמנע מהנקת התינוק במהלך נטילת התרופה אך כדאי להמשיך לשאוב את החלב (ולזרוק לפח!) כדי לשמר את ייצור החלב. בדרך זו תוכלי לשוב להניק לאחר שתסיימי את נטילת התרופה.

האם ניתן להניק תינוק חולה?

חשוב להמשיך להניק את התינוק בשעת מחלה כדי לספק לו את צרכיו התזונתיים ולוודא כי הוא מקבל מספיק נוזלים.

ההנקה מספקת תמיכה רגשית ורוגע לתינוקך ולכן חשובה במיוחד כשהוא חולה ואינו רגוע.

האם לגמול את תינוקי מהנקה לקראת חזרתי לעבודה?

אין מניעה להמשיך את ההנקה גם לאחר חזרתך לעבודה. אם תרצי תוכלי לשאוב חלב אם עבור תינוקך בשעות שאינך נמצאת או שתוכלי לבחור בשילוב בין הנקה ותרכובת מזון תינוקות (פורמולה).

בתי התינוקת מזיעה מאד בצדי הראש תוך כדי ההנקה. האם זה תקין?

ככלל, ילדים נוטים להזיע וכפי שיש מבוגרים שנוטים להזיע יותר מאחרים כך גם חלק מהתינוקות מזיעים. הזעה תוך כדי ההנקה היא תופעה שכיחה ואינה בעייתית. פעולת היניקה מהשד דורשת מאמץ מצד התינוק ולכן תינוקות יונקים נוטים להזיע תוך כדי ההנקה ובפרט בימי הקיץ החמים.