18 אוקטובר 2018 ט' חשון תשע"ט
מעודכן לתאריך  21.09.2016  באדיבות ה 

אוסטיאופורוזיס - מידע רפואי

Osteoporosis
מעודכן לתאריך  21.09.2016  באדיבות ה 

מבוא לאוסטיאופורוזיס

אוסטיאופורוזיס, דלדול העצם, היא מחלה המתאפיינת בירידה קבועה של צפיפות העצם אשר גורמת לה להיות דקה וחלשה יותר. הסכנה הנובעת מכך טמונה בהיווצרות שברים בעצמות, בעיקר בצוואר הירך, בשורש כף היד ובחוליות של עמוד השדרה אולם גם בעצמות אחרות דוגמת האגן והזרוע. השברים בעצמות הגורמים לכאבים כרוניים, למוגבלויות ולאיכות חיים ירודה.
המחלה עלולה לגרום למוות עקב סיבוכים המתפתחים כתוצאה מנפילות ושברים. היא מתפתחת לאורך שנים ואין לה סימנים מוקדמים.
אוסטיאופורוזיס נפוצה יותר בגילאים מבוגרים, כאשר פוחתת יכולת הגוף להחליף ביעילות רקמת עצם "משומשת". תאים מסוימים ברקמת העצם המכונים אוסטיאוציטים, אינם מסוגלים עוד לפרק עצם משומשת ולהחליפה בעצם חדשה, בריאה ודחוסה.
המחלה נפוצה יותר אצל נשים לאחר גיל המעבר אך גם גברים מבוגרים, נשים צעירות וילדים לוקים בה. המודעות לאוסטיאופורוזיס בקרב גברים נמוכה בהשוואה לנשים ואף מרבית שיטות האבחון אינן מתאימות לגברים, כיוון שנקבעו לפי מדדים המתאימים לנשים.
אוסטיאופורוזיס היא מחלת העצם השכיחה ביותר בעולם. על פי אומדנים, בארה"ב בלבד לוקים בה 10 מיליון איש ול- 18 מיליון נוספים יש צפיפות עצם נמוכה (אוסטיאופניה) העלולה להפוך בסופו של דבר לאוסטיאופורוזיס, במידה ואנשים אלו לא יקבלו טיפול הולם.
לפי הערכות סטטיסטיות כ- 40% מהנשים בישראל תסבולנה משבר אוסטיאופורוטי אחד לפחות לאחר גיל 55 ו-10% מהגברים יסבלו משבר דומה לאחר גיל 65. במחקר שערך המרכז הלאומי לבקרת מחלות עלה כי 9% מהנשים בגילאים 45-54 דיווחו שהן לוקות באוסטיאופורוזיס.
בקרב אנשים שחוו שברים בצוואר הירך, 5% עד 20% מהם ימותו כתוצאה ממנו במהלך השנה הראשונה לאחר האירוע לעומת אנשים שלא לקו בשבר צוואר הירך.

העצמות: מבנה ותפקוד

העצם היא רקמה חיה לכול דבר המתקנת את עצמה כול העת. בין תפקידי העצמות ראוי להזכיר תמיכה בשרירי השלד והגנה על איברים פנימיים, מאגר מינרלים דוגמת סידן וזרחן, יצירת תאי דם וסיוע לשרירי השלד בתנועה.
99% מהסידן שבגוף מאוחסן בעצמות ורק 1% נמצא בדם ומשתתף בתהליכים שונים דוגמת התכווצות שרירים, גדילת תאים והתחלקותם ותהליך קרישת הדם.
העצם מורכבת ממעטה חיצוני קשיח העשוי מטווה של קולגן (סיבים גמישים וחזקים), מינרלים, כלי דם ומח העצם. מטווה זה נראה כמו כוורת דבורים עם חללים בין החלקים השונים. עצם בריאה היא מאד דחוסה והחללים בה קטנים מאד. בעצם שנפגעה על ידי אוסטיאופורוזיס החללים גדולים, דבר שמחליש את העצם וגורם לה להיות פחות גמישה. בחלק מהעצמות החלל המרכזי מכיל מח עצם אדום שבו נוצרים תאי הדם של הגוף ובעצמות אחרות חלל מח העצם הוא צהוב ומכיל שומן.
רקמת העצם מתחזקת את עצמה בעזרת תאים מסוימים שבתוכה המכונים אוסטיאוציטים, אשר תפקידם פירוק ובניה. חומרי הגלם לתחזוקה זו, דוגמת חלבונים ומינרלים, נספגים מזרם הדם. הם כוללים סידן, זרחן, חלבונים וחומצות אמינו המהוות את אבני הבניין של החלבונים.
בגיל הילדות, העצמות גדלות ומתקנות את עצמן בקצב מהיר אולם תהליך זה מואט ככל שמתבגרים. עצמות מסיימות את תהליך הגדילה לאורך בגילאי 16-18 שנים או ממשיכות להאיץ את הצפיפות שלהן עד לגילאי ה 20 המאוחרים.
כאשר אדם מתבגר, האוסטיאוציטים אינם מסוגלים לפרק את העצם הישנה ולחדש אותה בעצם בריאה ודחוסה, באותה יעילות שבוצעה בגיל צעיר יותר. בנוסף, החל מגיל 35 לערך, חל תהליך טבעי של אבדן עצם אשר גורם לעצם להיות דקה יותר ועלול להוביל לאוסטיאופורוזיס ולהגדלת הסיכון לפתח שברים. היעדר פעילות גופנית נחשב לגורם מרכזי בתהליך אבדן העצם וכך גם מחסור תזונתי בסידן ובזרחן.
גורם נוסף לאוסטיאופורוזיס הוא ירידה בייצור הורמוני המין ובעיקר אסטרוגן. להורמוני המין תפקיד בוויסות הכמויות של המינרלים המופקדים על ידי הגוף בעצמות, ולפיכך שינויים ברמות ההורמונים המיוצרים ומופרשים לדם יכולים להשפיע על חוזק העצמות. הורמון המין הנשי אסטרוגן למשל, מספק הגנה מסוימת נגד אוסטיאופורוזיס. בתקופת גיל המעבר מתרחשת ירידה חדה ברמת האסטרוגן אשר גורמת להאצת דלדול העצם ולהיותה דקה.

אוסטיאופורוזיס בקרב גברים

אוסטיאופורוזיס הינה מחלה שאינה מאובחנת כיאות אצל גברים וכתוצאה מכך אינה מטופלת כראוי. תהליך האצת דלדול העצם אצל גברים מתחיל בגיל 70 לערך, לעומת 50 בקרב נשים. ירידה ברמת הורמון המין הגברי טסטוסטרון תגרום להאצת התהליך.
שליש משברי צוואר הירך מופיעים אצל גברים ואחוז גבוה יותר של גברים לעומת נשים מתים בעקבות השברים. כ- 40% אחוז מהגברים השוהים במוסדות סיעודיים סובלים משברים בצוואר הירך.
אף שברים בחוליות עמוד השדרה נפוצים בקרב גברים אולם בניגוד לנשים, יורדת שכיחותם עם עליית הגיל. באופן מפתיע, מדדי צפיפות העצם (BMD) אצל חלק גדול מהגברים שסובלים משברים הינה תקינה ואינה בטווח המעיד על אוסטיאופורוזיס. לפיכך, על מנת להעריך את הסיכון לשברים יש לאתר סיבות נוספות לתהליך דלדול העצם אצל גברים.
הסיבות המשניות לאוסטיאופורוזיס אצל גברים כוללות:
  • טיפול ארוך טווח בסטרואידים הניתנים דרך הפה.
  • ירידה בייצור ההורמון טסטוסטרון (היפוגונאדיזם).
  • צריכה מופרזת של אלכוהול.