23 ינואר 2018 ז' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  09.08.2011  באדיבות ה 

דלקת המעי (גסטרואנטריטיס) - מידע רפואי

Gastroenteritis

מבוא לדלקת המעי (גסטרואנטריטיס)

דלקת המעי (בלעז, גסטרואנטריטיס) היא זיהום של הקיבה והמעיים. הסימפטומים השכיחים ביותר המאפיינים דלקת מעי כוללים שלשול תכוף (3 פעמים או יותר במהלך יממה) והקאה.
דלקת המעי שכיחה מאד ועלולה לפגוע בחמישית מהאוכלוסייה מדי שנה. המחלה נגרמת בעקבות הדבקה בנגיפים כגון נגיף הרוטה (בעיקר אצל ילדים) או נגיף מסוג נורו-וירוס (שכיח יותר אצל מבוגרים). דלקת מעי חיידקית תתרחש בעיקר בעקבות הרעלת מזון (נהוג לכנותה 'קלקול קיבה').
מדובר במחלה מדבקת מאד המועברת באמצעות מעבר החיידקים או הנגיפים המזהמים מהצואה אל חלל הפה (בדרך כלל על ידי מגע יד). על מנת למנוע הדבקה בדרך זו יש לשמור על רמת נקיון טובה ולהקפיד על רחיצת הידיים במים פושרים ובסבון לאחר כל ביקור בבית השימוש.
מגע יד מזוהמת באזור הפה או הפנים עלול לגרום לחדירת נגיפים או חיידקים למערכת העיכול ולהתפתחות דלקת המעי.
על מנת למנוע התפשטות של המחלה מומלץ כי החולים בה לא ישובו למקום עבודתם (במקרה של ילדים, לגן או לבית הספר) עד לחלוף 48 שעות מהפעם האחרונה בה שלשלו.

סיכויי ההחלמה

מרבית הלוקים במחלה יסבלו מסימפטומים קלים בלבד שיחלפו תוך מספר ימים ללא כל טיפול.
עם זאת, אם הסימפטומים חמורים או אם הלוקה במחלה פגיע במיוחד (מפאת גיל מתקדם או מחלה אחרת) עלול להידרש אשפוז בבית החולים לצורך קבלת טיפול ועירוי נוזלים על מנת למנוע התייבשות.
במקרים חמורים התייבשות עלולה להיות קטלנית. במדינות מתפתחות מוות כתוצאה מדלקת המעי הוא שכיח ומהווה בעיה רפואית קשה אך בעולם המערבי מקרי מוות הם נדירים יחסית.