28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  17.03.2012  באדיבות ה 

זיהום חיידקי של הנרתיק, וגינוזיס חיידקי - מידע רפואי

Bacterial Vaginosis
מעודכן לתאריך  17.03.2012  באדיבות ה 

מבוא

וגינוזיס חיידקי נגרם עקב פגיעה במאזן התקין של חיידקי הנרתיק ומתבטא בהפרשה נרתיקית חריגה בעלת ריח רע (המזכיר את ריחם של דגים לא טריים).

הנרתיק

הנרתיק הוא מבנה צינורי עשוי שרירים המקשר בין צוואר הרחם והפות (החלק החיצוני של אברי הרביה הנשיים). במצב תקין קיימים בנרתיק חיידקים מסוגים מסוימים המגנים עליו מפני זיהומים אחרים.
אצל אישה הסובלת מווגינוזיס חיידקי מאזן החיידקים התקין מופר. משמעות הדבר היא:
  • פחות חיידקי לקטובצילוס (חיידקים המפרישים חומצה לקטית, היא חומצת החלב) בנרתיק.
  • שגשוג יתר של חיידקים אחרים בנרתיק. גרדנרלה וגינליס (Gardnerella Vaginalis) הוא החיידק השכיח ברוב המקרים של וגינוזיס חיידקי.
  • עליה ברמת החומציות של הנרתיק שמשמעותה היא שסביבת הנרתיק נעשית בסיסית יותר.
 

כמה נפוץ וגינוזיס חיידקי?

וגינוזיס חיידקי הינו הגורם הנפוץ ביותר להפרשה נרתיקית חריגה אצל נשים בכלל ובקרב נשים הרות בפרט (כחמישית מהנשים ההרות עלולות לסבול מזיהום זה במהלך ההריון).
הגורם המדויק למצב זה אינו ידוע אך קיימים מספר גורמים המעלים את הסיכון להתפתחות וגינוזיס חיידקי. אף שווגינוזיס חיידקי אינו מועבר באמצעות מגע מיני, שכיחותו גבוהה יותר בקרב נשים הפעילות מינית. גורמי סיכון נוספים כוללים עישון ושימוש במוצרי היגיינה נשית מסוימים.

סיכויי ההחלמה

וגינוזיס חיידקי עלול להתפתח ולהעלם ללא כל סיבה ברורה. כמחצית מן הנשים הלוקות במצב זה אינן סובלות מכל סימפטום. במידה שאין סימפטומים אין צורך לטפל. כאשר ישנם סימפטומים מומלץ לטפל בעזרת אנטיביוטיקה.
הטיפול יעיל בכ- 90% מהמקרים אך הישנות של הזיהום היא מצב שכיח למדי. הזיהום ישנה אצל כרבע מהנשים והן תזדקקנה לטיפול אנטיביוטי נוסף.
נמצא קשר בין וגינוזיס חיידקי לבין מצבים רפואיים אחרים. יתכן שווגינוזיס חיידקי מעלה את הסיכון להדבקה בזיבה. נשים הרות הלוקות בווגינוזיס חיידקי עלולות להיות בסיכון מוגבר לסיבוכי הריון כגון לידה מוקדמת, טרם השבוע ה- 37 להריון.