14 אוקטובר 2019 ט"ו תשרי תש"פ

מבט על מכבי שירותי בריאות

“מכבי שירותי בריאות” (בשמה הקודם: קופת חולים מכבי) היא אחת מארבע קופות החולים הפועלות בישראל. היא נוסדה בספטמבר 1940 והחלה את עבודתה המעשית בחודש אוגוסט 1941.
כיום “מכבי שירותי בריאות” מונה מעל שני מיליון חברים ונחשבת לאחד המוסדות בעלי העוצמה המשפיעים ביותר על מערכת הבריאות בישראל. מכבי מעניקה לחבריה את מיטב השירות הרפואי, מחוייבת לבריאות שלמה, קידום בריאות ורפואה מונעת תוך שמירה על ערכי היסוד של האבות המייסדים: בחירה חופשית, איכות רפואית, איזון כלכלי ויעילות.

75 שנה של מצוינות ואיכות שירות.

עם הקמתה מנתה “קופת חולים מכבי” עשרה רופאים וכמה עשרות חברים. בין האבות המייסדים של הקופה נמנים: ד"ר פליקס טיילהבר, ד"ר ארנסט פרוידנטל, פרץ ברנשטיין, אורי נדב, ד"ר אביגדור קורן, ג'ורג' פלש, ד"ר אליהו סדגר, חנניה ברגר, ד"ר משה הרניק, ד"ר אליעזר לודויג לרפרוינד, ד"ר רוברט אטלס, פליקס שייניאק, ארתור רוזנברג, פריץ לוינזון, ד"ר הרמן ללבר. רובם היו רופאים וחלקם אנשי מנהל וכספים.
 
בראש המייסדים עמדו שני מנהלים שותפים: ד"ר פליקס טיילהבר, שהיה הוגה הרעיונות והמטיף לביצועם, וד"ר ארנסט פרוידנטל שהיה המוציא לפועל של הרעיונות. ד"ר טיילהבר שימש כרופא הראשי של הקופה וכיו"ר הנהלתה עד יום מותו בשנת 1956. ד"ר פרוידנטל עמד בראש הקופה כמנכ"ל ולאחר מכן כיו"ר ההנהלה עד פטירתו בשנת 1982.
ליו”ר הנהלת מכבי נבחרה הגב’ שרה דורון ז"ל, שהייתה חברת כנסת ושרה, ופעלה במשך שנים רבות לטובת מכבי תוך ראיית טובת החברים ובריאותם. לאור תרומתה הרבה הוחלט, עם פרישתה ביולי 2010 , להעניק לה את תואר “נשיאת כבוד” של הקופה בו היא נשאה תוך המשך פעילותה במכבי עד יום מותה.
כממלא מקומה של היו”ר הפורשת ועד לבחירת יו”ר קבוע בחרה הנהלת מכבי בפרופ’ משה רוח, פרופ’ לרפואה שכיהן בעבר כקצין רפואה ראשי וכמנהל בית החולים רמב”ם בחיפה ובעל ניסיון רב מאד במערכות בריאות.
רופאי מכבי יוצאי מרכז אירופה הביאו איתם שיטות עבודה ליברליות כשבמרכזן הבחירה החופשית של החבר ברופא ובמכון. שיטת הפעילות הייתה מבוססת על כוח אדם שכיר מצומצם ועל רופאים עצמאים אשר קיבלו תגמול בהתאם לפעילותם. הטיפול הרפואי במכבי נשען על עקרונות שעיקרם מתן רפואה ציבורית ברמה של רפואה פרטית. מדובר על גישה ישירה לשירותי הבריאות המתקדמים מסוגם באמצעות רופאים בכירים.
מאז שנת 1995 פועלת מכבי מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. שיעור דמי הביטוח נקבע בחוק ונגבה על ידי המוסד לביטוח לאומי. במוסדות מכבי מכהנים אנשי ציבור מן המעלה הראשונה, אשר נבחרו בבחירות המתקיימות אחת לארבע שנים. לכל חברי מכבי יש זכות לבחור ולהיבחר.

חזון מכבי

מכבי, ארגון שירותי הבריאות המוביל והמתקדם בישראל, תקדם את הבריאות השלמה של חבריה, תעניק רפואה אינטגרטיבית ומותאמת אישית לכל חבר ותטפח מצוינות באיכות הרפואה, בידע ובשירות. קראו עוד על הקוד האתי של מכבי.

בעלי תפקידים

שם תפקיד טלפון בלשכה \ דוא"ל 
מר רן סער לשכת מנכ"ל general_manager@mac.org.il
קרן שכטר  ראשת מחוז דרום  08-6867304
גידי לשץ ראש מחוז י-ם והשפלה  08-8618899
סיגל דדון לוי  ראשת מחוז השרון  03-5484626
דבורה חסיד  ראשת מחוז מרכז 03-7333322
גלית קאופמן  ראשת מחוז צפון  04-8808571

רשימת יושבי ראש של גופים מקבוצת מכבי:
  • יו"ר מכבי אחזקות – רן סער
  • יו"ר  אסותא – שוקי שמר
  • יו"ר מכבידנט – שעיה זילונקה
  • יו"ר בית בלב – וילי יצחק
  • יו"ר מכבי יזמות – עזי נתנאל
  • יו"ר קרן מכבי ומכבי טבעי – יצחק גנור