18 דצמבר 2018 י' טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  22.08.2012  באדיבות ה 

בקע סרעפתי - מידע רפואי

Hiatal (Hiatus) Hernia
מעודכן לתאריך  22.08.2012  באדיבות ה 

מבוא לבקע סרעפתי

בקע סרעפתי הוא מצב בו חלק מהקיבה נדחק אל בית החזה דרך פתח בסרעפת.
במצב תקין נמצאת הקיבה בחלל הבטן תחת שרירי הסרעפת. הוושט, הוא הצינור דרכו עובר המזון מהפה בדרכו אל הקיבה, מגיע אל הבטן דרך פתח הנמצא בשרירי הסרעפת. אם קיים פגם בפתח זה עלול להיווצר בקע סרעפתי.
בבסיס הוושט ממוקם השוער. זהו שריר טבעתי המתפקד כשסתום חד כיווני שסוגר את חלקו התחתון של הוושט. בדרך זו נמנעת חזרת מזון מהקיבה במעלה הוושט. כאשר חלק מהקיבה נדחק דרך הפתח בסרעפת נפגעת יכולתו של השוער לחסום את חלקו התחתון של הוושט.
במקרה זה תיתכן חזרה של תוכן קיבתי חומצי במעלה הוושט. מצב זה עלול לגרום לצרבת ולסימפטומים אחרים, אם כי פעמים רבות בקע סרעפתי לא יגרום לכל סימפטום.

סוגים של בקע סרעפתי

מבחינים בין סוגים שונים של בקעים סרעפתיים:
  • בקע סרעפתי גולש (sliding hiatus hernia). זהו הסוג השכיח ביותר. בקע זה נגרם עקב חולשה של השרירים סביב הפתח בסרעפת המונעת את היכולת לסגור אותו היטב ומאפשרת לשוער בתחתית הוושט להידחק דרך הפתח ולעלות אל חלל בית החזה. בפועל נוצרים מספר בקעים קטנים אשר 'גולשים' הלוך וחזור מחלל הבטן אל בית החזה.
  • בקע פארא-וושטי (para-esophageal hernia, rolling hiatus hernia). בקע זה פחות שכיח. במקרה זה נדחקים חלק מהקיבה והוושט דרך הפתח בסרעפת, אל חלל בית החזה.
  • בקע סרעפתי מסוג 3. זהו שילוב של בקע גולש ובקע פארא-וושטי.
  • בקע סרעפתי מסוג 4. במצב זה איברים נוספים מחלל הבטן עוברים דרך הפתח בסרעפת אל בית החזה. אלו הם לרוב בקעים גדולים. במקרים מסוימים חלה תזוזה של חלקי מעי גס אל חלל בית החזה.
 

שכיחות התופעה

כלל האוכלוסייה עלולה לסבול מבקע סרעפתי אך המצב שכיח בעיקר בקרב נשים ואנשים לאחר גיל 50. כמו כן קיימת שכיחות מוגברת בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל, נשים הרות או מעשנים.
זהו אחד ממצבי המחלה השכיחים ביותר הפוגעים במערכת העיכול העליונה. ההערכה היא כי שליש מהאוכלוסייה לאחר גיל 50 סובלת ממצב זה.
יילודים עלולים לסבול מסוג ייחודי של בקע סרעפתי הנגרם עקב מום מולד.

אפשרויות הטיפול

בקע סרעפתי שאינו גורם לסימפטומים אינו דורש כל טיפול.
ניתן להיעזר בתרופות סותרות חומצה על מנת להקל על סימפטומים כגון צרבת. במקרים מסוימים יתוקן המצב בניתוח.