02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

פוליפ באף - מידע רפואי

Nasal Polyps
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לפוליפ באף

פוליפ באף הוא גידול המתפתח בתוך חללי האף ובסינוסים. הסינוסים הם חללים קטנים הנמצאים משני צדי האף, מאחורי עצמות הלחיים, העיניים והמצח.
פוליפים עלולים להתפתח בגדלים ובצבעים שונים, לרבות בצבע ורוד, צהבהב או אפור. לפוליפ צורת טיפה. צבר גדול של פוליפים יראה כאשכול ענבים על גבעול. פוליפים גדולים עלולים לחסום את חללי האף ולגרום לסימפטומים כגון אף סתום, נזלת או אובדן חוש הריח והטעם.
סימפטומים אלו מאפיינים מגוון רב של מחלות ומצבים אחרים, לרבות שפעת וצינון. עם זאת, מצבים אלו יחלפו בדרך כלל תוך כשבועיים ואילו פוליפ לא יעלם גם בעקבות טיפול. לפיכך, במקרה של סימפטומים דמויי שפעת או צינון הנמשכים מעל שבועיים יש לפנות לבדיקת רופא.
פוליפ שיתפתח בתוך או סמוך לסינוסים עלול לגרום לסינוסיטיס, היינו, דלקת בסינוסים שעלולה לגרום לכאב ראש ולרגישות בפנים.

מדוע מתפתחים פוליפים באף?

הגורם לתופעה אינו ידוע. פוליפ עלול להתפתח בעקבות מצב דלקתי מתמשך בריריות האף. הסיבה למצב זה אף היא אינה ברורה.
עם זאת, ידועים מספר גורמים המגבירים את הסיכון להתפתחות פוליפ באף. אלו כוללים:
 

טיפול בפוליפ באף

טיפול בסטרואידים, הן בטבליות והן בתרסיס לאף, עשוי לגרום להתכווצות הפוליפ. לעתים יומלץ על ניתוח לכריתת הפוליפ.
למרבה הצער, במקרים רבים תחול הישנות והפוליפ יתפתח שוב תוך כשנתיים עד שלוש שנים. אנשים הסובלים מאסתמה נמצאים בסיכון מוגבר להישנות הפוליפים גם לאחר ניתוח.

שכיחות התופעה

פוליפ קטן שאינו גורם לכל סימפטום לרוב אינו מאובחן ולכן קשה להעריך את שכיחות התופעה. מחקרים מעלים כי כ- 1% מהאוכלוסייה סובלת מפוליפ באף.
התופעה שכיחה פי 4 בקרב גברים בהשוואה לנשים, בעיקר לאחר גיל 40. אצל ילדים מדובר במצב נדיר המתפתח בעיקר אצל ילדים הסובלים מציסטיק פיברוזיס.