29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  07.01.2013  באדיבות ה 

כתמים צפים ('זבובים') בשדה הראייה - מידע רפואי

Floaters
מעודכן לתאריך  07.01.2013  באדיבות ה 

מבוא לכתמים צפים בשדה הראייה

'זבובים' הוא כינוי לכתמים צפים בשדה הראייה שיכולים להופיע במגוון גדלים וצורות, כגון:
  • נקודות שחורות זעירות.
  • צללים עגולים קטנים.
  • עננים.
  • רצועות ארוכות וצרות.
 
הכתמים עשויים לצוף בשדה הראייה לפני כל דבר עליו יסתכל האדם הסובל מהם.
הכתמים הצפים הם למעשה חלקי פסולת המצטברים על גבי החומר הזגוגי של העין. זהו חומר שקוף שמרקמו כשל ג'ל ותפקידו למלא את חלל העין ולשמור על צורתה הכדורית. חלקיקי הפסולת מטילים צל על הרשתית (רקמה רגישה לאור המכסה את אחורי העין). אנשים אשר רואים 'זבובים' רואים בפועל את הצל שמטילים חלקיקי הפסולת.
'זבובים' נוטים להתפתח עם השנים ואין כל דרך למנוע את היווצרותם. לרוב אין מדובר בבעיה משמעותית או במצב המחייב קבלת טיפול.
במקרים נדירים עלולים הכתמים הצפים להיות סימן לקרע ברשתית או להיפרדות רשתית.

מתי יש לפנות לרופא?

יש לפנות לבדיקת רופא עיניים בהקדם אם מבחינים בהחמרה או בשינויים במצב הכתמים הצפים הקיימים, ובפרט אם רואים הבזקים בהירים, על מנת לבדוק את מצב הרשתית ולוודא כי לא נקרעה.

האם הכתמים הצפים פוגעים בראייה?

'זבובים' אינם פוגעים בכושר הראייה. חלק מהאנשים כלל אינם שמים לב לכתמים בשדה הראייה שלהם מאחר שהמוח מסתגל לשינויים בראייה ולומד להתעלם מהם.
אף שהכתמים הצפים לרוב אינם מזיקים ואינם פוגעים בכושר הראייה באופן משמעותי מומלץ להיבדק על ידי רופא עיניים כל שנתיים על מנת לנטר את המצב.

טיפול בכתמים צפים בשדה הראייה

במרבית המקרים אין מדובר במצב המצריך קבלת טיפול. יתר על כן, שימוש בטיפות עיניים או באמצעים תרופתיים אחרים אינו יכול להעלים את הכתמים.
עם הזמן לומד המוח להתעלם מנוכחות ה- 'זבובים' בשדה הראייה והאדם הסובל מהם כלל אינו מבחין בהם עוד. במידה שכתם מופיע במרכז שדה הראייה, הסטת העין מעלה-מטה עשויה להועיל. התנועה גורמת לתזוזה של החומר הזגוגי ולהסטת הכתם לאזור אחר על גביו.
במקרים בהם מצב הכתמים הצפים אינו משתפר עם הזמן או שהם גורמים לפגיעה משמעותית בכושר הראייה יומלץ על הליך להסרת החומר הזגוגי (Vitrectomy) וה- 'זבובים'. החומר הזגוגי יוחלף על ידי תמיסת מלח פיזיולוגית (סליין, saline).
במקרה של היפרדות רשתית יבוצע ניתוח על מנת לחבר חזרה את הרשתית למקומה. ללא ניתוח, הסיכון לאובדן ראייה הוא כ- 90%.