26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.07.2013 

השמנה - מידע רפואי

Obesity
מעודכן לתאריך  08.07.2013 

טיפול בהשמנה

מטרת הטיפול בהשמנה היא הפחתת משקל שתביא לשיפור איכות החיים ולהפחתת הסיכונים הבריאותיים הטמונים בהשמנה.
תחילתו של כול טיפול בהשמנה נעוצה במודעות לבעיה ולהשלכותיה. מודעות זו צריכה להביא אדם הסובל ממשקל עודף (ערכי BMI שבין 25 ל-29.9) לביצוע שינויים תזונתיים ושינויים בפעילות הגופנית. מומלץ להסתייע לשם כך בתזונאי מוסמך ובמאמן כושר, ולעיתים השתתפות בסדנאות וקבוצות תמיכה עשויה לתרום רבות.
אנשים בעלי השמנה ניכרת, היינו ערכי BMI שבין 30 ל- 39.9 טוב יעשו אם יפנו תחילה לרופא המשפחה שיעמוד על מצבם ויפנה אותם לטיפול מתאים הנגזר ממאפייני המטופל והמקרה אצל תזונאי מוסמך, מאמן כושר, פסיכולוג או סדנה להפחתת משקל. הרופא ישקול גם מתן טיפול תרופתי שיתלווה לשינויי התזונה והפעילות הגופנית.
טיפול תרופתי יישקל גם במקרים בהם ערך ה- BMI עולה על 28 והמטופל לוקה בבעיות דוגמת סוכרת מסוג 2 או לחץ דם גבוה.
במקרים של השמנה קיצונית, היינו ערכי BMI מעל 40 (morbidly obese)יש לפנות לייעוץ רפואי, וייתכן שבמקרים מסוימים, מעבר לטיפול שהוזכר יומלץ על ביצוע ניתוח לקיצור קיבה. גם במקרים בהם ערך ה- BMI מעל 35 והמטופל לוקה בבעיות דוגמת סוכרת מסוג 2 או לחץ דם גבוה יישקל ביצוע ניתוח לקיצור קיבה.

שינויי הרגלי תזונה

כדי להשיג הפחתה במשקל יש לשנות הרגלי התזונה, הן על ידי על ידי המרת מזונות עתירי קלוריות דוגמת מזון מהיר, מזון מעובד ומשקאות עתירי סוכר בבחירות בריאות יותר והן על ידי שינוי הרגלי אכילה. במקרים רבים, על אנשים שלקו בהשמנה להפחית 600 קלוריות מצריכת הקלוריות היומית שלהם.
תזונה מאוזנת ובריאה תכלול:
 • פחמימות עמילניות עשירות בסיבים תזונתיים, דוגמת לחם מדגנים מלאים, פסטה מליאה או אורז מלא.
 • כמות מתונה של חלבונים שמקורם בדגים, ביצים, קטניות ומידי פעם גם בשר.
 • מעט מוצרי חלב דלי שומן.
 • כמויות קטנות מאד של מזונות ומשקאות עתירי סוכר, מלח או שומן מהחי.
 
על אנשים בעלי עודף משקל להקפיד הקפדה יתירה על הימנעות מצריכת מזונות המכילים כמויות גדולות של מלח, שעלול לגרום לעלייה לא רצויה בלחץ הדם שלהם.

טיפים שימושיים

 • קבעו מטרות מציאותיות לירידה במשקל, כמו הפחתת 5-10 קילוגרמים במשך 3 חודשים. זהו קצב ירידה של חצי קילוגרם לשבוע.
 • מומלץ לסגל הרגל של מעקב צריכת קלוריות, אפשרי בעזרת מחשבונים ייעודיים (כולל אלו שפותחו עבור טלפונים ניידים חכמים).
 • טרם רכישת מזון או משקאות עיינו בתכולה הקלורית והתזונתית המופיעה על גבי אריזת המוצרים ושקלו את הרכישה והשימוש בהם.
 • סגלו לעצמכם זמני ארוחות קבועים, בהם תאכלו לאט, מנות קטנות יותר מאלו שאכלתם עד כה, ושכול מה שעולה על המזלג מהווה פיסה קטנה יותר ממה שהיה עד כה.
 • הפחיתו אכילה מחוץ לבית. זכרו שמספר מנות עלולות לקחת אתכם מהר מאד לגבול הקלורי הרצוי, למשל המבורגרים, עוף מטוגן ואף רטבים הנראים 'תמימים'.
 • הפחיתו את צריכת האלכוהול ואת צריכת המשקאות הקלים הממותקים. שתו הרבה מים.
 • ספרו לחברים ולבני המשפחה שאתם מנסים לרדת במשקל כדי שיעזרו לכם לשמור על המוטיבציה.
 • הצטרפו לקבוצת תמיכה להפחתת משקל באזור מגוריכם, אם אתם סבורים שכזו תסייע לכם.
 
מומלץ להיוועץ ברופא המשפחה ובתזונאי (דיאטן) מוסמך טרם ביצוע שינויים משמעותיים באורח החיים.

הימנעו מדיאטות (תוכניות הרזייה) משוגעות

דיאטות מובנות ומתוכננות הן טובות. בעיקרון דיאטה טובה היא כזו שהאדם יהיה מסוגל להתמיד בה לאורך זמן. דיאטה טובה צריכה לאפשר למטופל להשיג ירידה הדרגתית במשקל, ולא ירידה חדה בזמן קצר שבמקרים רבים לא תאריך ימים. מומלץ להסתייע בתזונאי (דיאטן) מוסמך לשם תכנון דיאטה ויש לקבוע פגישות מעקב כדי לבדוק את ההתקדמות.
הימנעו מדיאטות קיצוניות הממליצות להימנע מקבוצות מזון שלימות דוגמת דגים, בשר, דגנים או מוצרי חלב. דיאטות כאלו עלולות להוות סיכון בריאותי ולגרום לתחושה רעה, ריחות לא נעימים מהפה, בעיות במערכת העיכול וכאבי ראש. ירידה מהירה במשקל עשויה אמנם להקנות מוטיבציה ורצון להמשיך אבל ראוי לשקול את הסיכונים הבריאותיים המתלווים לכך.
על פי המועצה הבריטית לתזונה, דיאטת אטקינס למשל, המבוססת על מעט פחמימות וריבוי חלבונים (בשלב הראשון גם מתירה צריכת שומנים ללא הגבלה) אינה נחשבת למאוזנת מבחינה תזונתית. היא מגבילה צריכת פירות וירקות בניגוד לכול היגיון רפואי, ריבוי החלבונים עלול לגרום בטווח הארוך לבעיות בכליות, מלווה בתופעות לוואי לא נעימות ובצד כול זאת הגיוון התזונתי שמציעה דל, כך שהמטופל עלול להשתעמם די מהר.
המועצה הבריטית לתזונה סקרה 10 דיאטות נפוצות וחוות הדעת המפורטת מופיעה בפורטל הבריאות של משרד הבריאות הבריטי.

דיאטות דלות קלוריות

התנסות בכול סוג של דיאטה המבוססת על הפחתה משמעותית בצריכת הקלוריות (לרבות דלת פחמימות או דיאטה דלת שומן) צריכה להתבצע בפיקוח ובתמיכת איש מקצוע (תזונאי או רופא המשפחה). דיאטה דלת קלוריות (רק 1000 – 1600 קלוריות ליום) המתבצעת ללא יעוץ מקצועי עלולה להוביל לחסרים ברכיבים תזונתיים החיוניים לבריאות.
הדיאטות המכונות 'דלות מאד בקלוריות' ואשר במסגרתן צורכים פחות מ- 1,000 קלוריות ליום, יכולות במקרים מסוימים להוות שיטה יעילה להפחתת משקל מהירה עבור אנשים הלוקים בהשמנת יתר ניכרת או קיצונית (ערך BMI מעל 30).
יחד עם זאת נדגיש שדיאטות אלו שיש לבצע רק בפיקוח של איש מקצוע ושהן אינן מתאימות או בטוחות עבור כול אחד. במרבית המקרים דיאטה מסוג זה תומלץ כאשר דרושה הפחתת משקל מיידית כדי להפחית סיכון דוגמת מחלות לב.
דיאטה 'דלה מאד בקלוריות' יכולה לכלול (ביום):
 • קערית דגני בוקר (מלאים) לארוחת בוקר.
 • חטיף דל קלוריות מתוק לשעות הבוקר המאוחרות.
 • סלט עוף לצהריים.
 • לזניה (סוג של פסטה) מליאה דלת קלוריות לארוחת הערב.
 • אגס או פרי אחר לאחר ארוחת הערב.
 

דיאטת 5:2 (צום חלקי לסירוגין)

סקירת מחקרים מקיפה שפורסמה באפריל 2013, על ידי החוקרים הבריטים ד"ר ג'ימס בראון, מיכאל מוסלי ושרה אלדרד בעיתון המדעי the British journal of diabetes & vascular disease , טוענת שדיאטת 'צום חלקי', במהלכה כמעט צמים יומיים בשבוע וחמישה ימים אוכלים כרגיל (בריא), מפחיתה משקל ביעילות ואף תורמת להפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם.
על פי גישת 5:2 יומיים בשבוע מוגדרים כימי צום חלקי, היינו צריכת הקלוריות בהם תעמוד על פחות מ- 600 קלוריות לגבר ופחות מ- 500 קלוריות לאישה, ואילו בשאר הימים צריכת הקלוריות תהיה רגילה, היינו 2,500 קלוריות לגבר ו- 2,000 קלוריות לאישה. למשל בימים ראשון ושני הצריכה הקלורית תהייה רגילה, ביום שלישי מופחתת מאד, ברביעי רגילה, בחמישי מופחתת מאד ובשישי ושבת רגילה.
ישה זו נמצאה יעילה יותר מהגישה של דיאטה דלת קלוריות בכול ימות השבוע. היעילות נמדדת בין היתר במונחים של הפחתת משקל, ירידת רמת השומנים והגברת הרגישות לאינסולין בכבד וכן שיפור התנגודת לאינסולין והעלאת מידת הניצול של הסוכר (גלוקוז) בשרירי השלד.
גישת 5:2 עשויה להיות טובה עבור אנשים הלוקים במשקל יתר ניכר, בפרט במקרים שמתלווה לכך סוכרת סוג 2 בשלב כלשהו של המחלה.

הגברת הפעילות הגופנית

במרבית המקרים של משקל יתר הדבר נובע לא רק מתזונה עתירת קלוריות אלא גם בשל פעילות גופנית בלתי מספקת. שעות הבילוי או העבודה מול מחשב או טלוויזיה, בצד הליכה מועטת אינן תורמות להשגת משקל גוף תקין.
הגברת כמות הפעילות הגופנית מתחילה בצעדים פשוטים דוגמת הליכה ברגל ככול שניתן וטיפוס במדרגות במקום השימוש במעלית. בנוסף מומלץ מאד להתחיל בפעילות גופנית אירובית סדירה.
פעילות אירובית היא כל סוג של פעילות גופנית שמעלה את קצב הנשימה והדופק וגורמת להזעה. מדובר בפעילות בעלת עצימות מתונה שתוכלו ליהנות ממנה לאורך זמן (לא, אתם לא צריכים להתכונן לאולימפיאדה). סוגי הפעילות האירובית המומלצים כוללים שחייה (מומלץ מאד לבעלי משקל יתר כי פעילות זו אינה מפעילה לחץ בלתי רצוי על המפרקים) והליכה מהירה.
אם לא התאמנתם עד כה, יש להתחיל את הפעילות באופן הדרגתי ולהגביר את משכה ועוצמתה בהתאם ליכולת האישית. בטרם תתחילו בפעילות יש להיוועץ ברופא המשפחה (בפרט כאשר מדובר על נשים בהריון) וכן מומלץ להסתייע במאמן כושר מוסמך.
התחלה ראויה תהייה פעילות רצופה בת 15-20 דקות. לאחר מכן, יש להעלות בהדרגה את משך הפעילות ל- 150 דקות (שעתיים וחצי) בשבוע לפחות. נציין כי כאשר אדם נמצא בעודף משקל הוא יזדקק ליותר פעילות כדי להשיל ממשקלו, ובמקרים רבים 5 שעות שבועיות.

השתתפות בסדנאות ובקבוצות תמיכה

הטיפול בהשמנה יכול להתבצע במסגרת מפגשים אישיים עם דיאטנית ועם מאמן כושר או במסגרת קבוצתית, היינו סדנה שבמקרים רבים משלבת מפגשים אישיים וקבוצתיים. המפגשים הקבוצתיים נועדו להעביר מידע חשוב המיועד לכול הקבוצה או להוות קבוצת תמיכה ואילו המפגשים האישיים במסגרת הסדנה נועדו למעקב וייעוץ אישי. מכבי מפעילה סדנאות כאלו ומומלץ להתעדכן בנוגע למיקומן ומועדן.

ייעוץ נפשי (פסיכולוגי)

לעיתים יומלץ לאנשים המצויים במסגרת להפחתת משקל ללוות את תהליך הפחתת המשקל בייעוץ נפשי, כי הרגלי האכילה נעוצים פעמים רבות בדרכי התפיסה של האוכל שיש לשנותן וכמו כן הייעוץ הפסיכולוגי עשוי לסייע להתמודדות עם השינויים הנדרשים בהרגלי החיים.

טיפול תרופתי

טיפול תרופתי יישקל במקרים בהם ערך ה- BMI עולה על 28 והמטופל לוקה בבעיות דוגמת סוכרת מסוג 2 או לחץ דם גבוה, או כאשר ערך ה- BMI עולה על 30. עד כה נוסו כ- 120 תרופות המיועדות להפחתת משקל אולם רק שתיים נמצאו בטוחות לשימוש ואושרו לשימוש על ידי רשות התרופות האמריקאית (FDA). מדובר באורליסטאט (orlistat, שם מסחרי קסניקל®) ובתרופה לורקווס (עדיין אינה רשומה בישראל).
בדרך כלל מהוות התרופות רכיב בתוכנית הכוללת להפחתת משקל אשר דורשת שינויים באורח החיים כדי לשמר את התוצאות לאורך זמן.
אורליסטאט פועלת באמצעות חסימת פעילותם של האנזימים שתפקידם לפרק ולעכל שומנים. שומן מהמזון שלא עבר פירוק במערכת העיכול לא ייספג לתוך הגוף ויופרש בצואה. כאשר סופגים פחות שומן מושגת ירידה במשקל. התרופה מצליחה לגרום לכשליש מהשומן שבמזון לא להתעכל. הדבר יגרום במקרה הטוב לאי תוספת משקל אך אין בו לגרום להפחתת משקל.
נוטלים כמוסה אחת של אורליסטאט עם כל ארוחה מרכזית ולא יותר מ- 3 כמוסות ביום. ניתן ליטול את הכמוסות לפני האוכל, במהלך הארוחה ועד שעה לאחר הארוחה. אם מחסירים ארוחה או אוכלים ארוחה שאינה מכילה שומן כלל, לא חייבים לקחת את התרופה.
הטיפול בעזרת אורליסטאט צריך להיות משולב בדיאטה דלת שומן ובהגברת הפעילות הגופנית. בדרך כלל הטיפול יימשך מעל 3 חודשים רק אם הושגה הפחתה של 5% לפחות ממשקל הגוף. אם לא הושג שיפור לאחר 3 חודשי טיפול בעזרת התרופה סביר להניח שהיא אינה יעילה עבור המטופל.
אצל אנשים הלוקים בסוכרת מסוג 2 ההרזיה בעזרת אורליסטאט עלולה להיות איטית יותר בהשוואה לאחרים. במקרה זה מידת ההפחתה במשקל לאחר 3 חודשי טיפול תהייה נמוכה יותר.
אם לאחר 3 חודשי טיפול בעזרת אורליסטאט מושג השיפור הרצוי במשקל הרופא עשוי להמליץ על המשך טיפול לתקופה של עד שנה. לאחר מכן ייבחן מצבו של המטופל ובהתאם לכך יוחלט אם להמשיך בנטילת התרופה או לא.
תופעות הלוואי של אורליסטאט עלולות לכלול:
 • צואה שומנית.
 • דחיפות ביציאות.
 • יציאות תכופות יותר.
 • הפרשה שומנית מפי הטבעת והכתמה שומנית של הלבנים.
 • גזים.
 • כאב בטן.
 • כאב ראש.
 • זיהומים בדרכי הנשימה העליונות, כמו הצטננות או כאב גרון.
 
תופעות הלוואי פוחתות כאשר מקפידים על תזונה דלת שומן.
נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון ואשר חוות שלשולים חמורים בגלל נטילת אורליסטאט כדאי שתיעזרנה באמצעי מניעה נוסף דוגמת קונדום. שלשול עלול להפחית את ספיגת הגלולות מהמעיים ובכך למנוע את יעילותן.
אורליסטאט מאושרת לשימוש על ידי מבוגרים ובני נוער, אך אין להשתמש בה כאשר מדובר בנשים הרות, נשים מניקות או ילדים.

ניתוח לטיפול בהשמנת יתר

ניתוח לקיצור קיבה המיועד לטיפול בהשמנת יתר (מכונה גם ניתוח בריאטרי) שמור למקרים קיצוניים של השמנת יתר (morbid obesity) הנחשבים מסכני חיים, וכאשר הטיפולים האחרים לא הצליחו להשיג את השיפור הרצוי במשקל. הניתוח יאושר כאשר המטופל ניסה את כל אפשרויות הטיפול האחרות במשך 6 חודשים לפחות אך לא הצליח להגיע לרמת המשקל הרצויה או לשמור עליה.
השמנה מסכנת חיים מוגדרת במצבים הבאים:
 • ערך ה- BMI עולה על 40.
 • ערך ה- BMI עולה על 35 ולמטופל בעיות בריאותיות נלוות כמו סוכרת מסוג 2 או יתר לחץ דם.
 
ביצוע הניתוח (שאינו חף מסיכונים, כמו כול הליך ניתוחי) מותנה בכך שהמטופל מסוגל לעמוד בו מבחינה גופנית ובהתחייבותו לדבוק בטיפול ארוך טווח לאחר הניתוח.