25 פברואר 2018 י' אדר תשע"ח
מעודכן לתאריך  16.06.2015  באדיבות ה 

ציטומגלו-וירוס - מידע רפואי

CMV, Cytomegalovirus

CMV והריון

אישה הרה שנדבקה לראשונה בנגיף ה- CMV במהלך ההריון, או סמוך מאד למועד הכניסה להריון, עלולה להעביר את הנגיף לעובר. לאחר הלידה, עלול התינוק לסבול ממחלה מולדת.

הידבקות בוירוס CMV בהריון

בין 1% ל- 4% מהנשים ההרות תידבקנה לראשונה בנגיף CMV דווקא במהלך ההריון. מתוכן, כ- 40% יעבירו את הנגיף לעובר. הסיכון להדבקה של העובר גבוה ביותר כאשר האם נדבקת לראשונה ב- CMV במהלך השליש השלישי להריון, אולם הדבקה בתקופה זו מסוכנת פחות לעובר בהשוואה להדבקה שמתרחשת במהלך השליש הראשון להריון. ככל שההדבקה מתרחשת בשלב מוקדם יותר של ההריון, כך עולה הסיכון לפגיעות חמורות בעובר.
כ- 1 מכל 200 יילודים שאימם נדבקה בנגיף במהלך ההריון יחלו במחלת CMV מולדת. רק כ- 10% מתוכם יציגו סימפטומים אופייניים למחלה סמוך למועד הלידה, אך אצל חלקם, הסימפטומים עלולים להיות חמורים ולגרום בהמשך לסיבוכים ארוכי טווח. 10% מהתינוקות שלקו ב- CMV מולד יהיו נטולי כל סימפטומים לאחר הלידה, אולם יסבלו מפגיעה בשמיעה בשלבים מאוחרים יותר בחייהם.
יחד עם זאת יש לזכור שגם אם האישה ההרה נדבקה לראשונה ב- CMV במהלך ההריון, קיים סיכוי של כ- 60% שהעובר כלל לא יידבק. אף אם זוהתה הדבקה של העובר, עדיין יש סיכוי גבוה שהעובר לא ייפגע כלל.
למרבית הצער, למעט זיהוי בבדיקת מי שפיר, אין אפשרות לשלול לגמרי סיבוכים ופגיעה בעובר שנדבק. לא ניתן לקבוע בוודאות מי מהעוברים שנדבקו יפתחו את סימני המחלה והשלכותיה, ובאיזו חומרה.

הידבקות חוזרת ב-CMV בהריון

במקרה של התפרצות חוזרת של הנגיף והישנות של המחלה, הסיכון להדבקת העובר נמוך מאד. אף אם חלה הדבקה במקרים אלו, בדרך כלל העוברים אינם סובלים מכל סימנים או השלכות אופייניות.

מניעת הדבקה בנגיף CMV בעת הריון

מאחר שאין דרך להתחסן כנגד הנגיף, מומלץ שנשים אשר טרם חלו במחלה תנקוטנה מספר צעדים, על מנת להקטין את הסיכון להדבקה ראשונית דווקא במהלך ההריון.
כיוון שהנגיף מועבר באמצעות מגע מיני, מומלץ לקיים יחסי מין בתקופת ההריון עם קונדום בלבד.
הפרשות כגון שתן ורוק, בעיקר של ילדים מתחת לגיל שש, מהוות מקור הדבקה עיקרי בנגיף. לפיכך:
  • יש להקפיד על רחיצה תכופה של הידיים עם סבון ומים, בעיקר לאחר החלפת חיתולים או ניקוי אף נוזל. נשים הרות שעובדות בגני ילדים ומעונות יום צריכות להקפיד על כך במיוחד.
  • יש להימנע מלנשק ילדים מתחת לגיל שש באזור הפה או הלחי. כדאי להעדיף לנשק אותם על המצח.
  • יש להימנע מלחלוק מזונות או שתייה ואף כלי אוכל ושתייה עם ילדים מתחת לגיל שש.
 
במידה שבדיקות דם לנוגדנים נגד הנגיף מצביעות על הדבקה בעת האחרונה, מומלץ לדחות את הכניסה להריון בחצי שנה.

סיבוכי הריון ו- CMV

הדבקה ראשונית בנגיף במהלך ההריון, או סמוך מאד למועד הכניסה להריון, עלולה לגרום למגוון בעיות אצל העובר. כשליש מהנשים ההרות שנדבקו לראשונה בנגיף במהלך הריונן תעברנה אותו לעובר. רק כ- 10% מהעוברים שידבקו יפתחו בעיות במהלך חייהם עקב הזיהום בנגיף.
למרבית הצער, בעיות אלו עלולות להיות חמורות. בעיות אפשריות עלולות להיות:
  • חירשות
  • עיוורון
  • קשיי למידה
  • פגיעה בהתפתחות
  • בעיות בריאות, כבד או טחול
 
במידה שהזיהום מתרחש בשלבים המוקדמים של ההריון, הדבקה בנגיף עלולה לגרום למוות של העובר ברחם. ככל שההדבקה מתרחשת בשלב מתקדם יותר של ההריון, על אף שסיכויי ההדבקה של העובר עולים באופן משמעותי (עד כדי 75%), כך קטנה מידת הסיכון לפגיעה בעובר ולתחלואה קשה.
בכל שלב בו קיים חשד להדבקה של האישה ההרה, חשוב לערוך בדיקות מקיפות על מנת לקבוע אם אכן חלה הדבקה של העובר. בהתאם לממצאים ולתוצאות יש לקבל החלטה באשר להמשך ההריון ולידת התינוק, או סיום ההריון.