05 יולי 2022 ו' תמוז תשפ"ב
תאריך:  19.04.2021  באדיבות ה 

כל דרכי הטיפול בכאב ראש

תאריך:  19.04.2021  באדיבות ה 
יוגה ופעילות גופנית סדירה עשויות לסייע. טיפול בדיקור סיני מניב פחות כאבי ראש והתקפי מיגרנה. אם החלטתם ליטול משככי כאב, עשו זאת לפני שכאב הראש הופך להיות ממש חזק.
יוגה פועילות גופנית סדירה עשויות לסייע. טיפול בדיקור סיני מסייע להפחית כאבי ראש והתקפי מיגרנה. אם החלטתם ליטול משככי כאב, עשו זאת לפני שכאב הראש הופך להיות ממש חזק.
הטיפול בכאב ראש ראשוני, כזה שאינו נגרם על ידי מחלה כלשהי דוגמת דלקת קרום המוח (מנינגיטיס) או גידול במוח, יכול להתבצע בעזרת מגוון שיטות הכוללות הרפיה, דיקור, לחיצות (אקופרסורה), עיסוי (שיאצו) וכמובן נטילת משכבי כאב.
צפו: מה עושים כשיש כאבי ראש ומיגרנה >
 
 
 

יש להבחין בין שני סוגים עיקריים של כאבי ראש:

1. כאב ראש ראשוני שאינו נגרם עקב גורם שניוני כמתואר בהמשך. כאב מסוג זה עלול להגרם עקב גורמים שונים לרבות מתח, פזילה או יציבה לקויה. כאב ראש מתחי, כאב ראש מקובץ ומיגרנה הם כאבי ראש ראשוניים.
2. כאבי ראש שניוניים נגרמים על ידי גורם אחר כגון דלקת קרום המוח (מנינגיטיס), גידול תוך מוחי או עקב חבלת ראש.
במרבית המקרים ניתן לשלוט היטב בכאבי הראש בעזרת שילוב של תרופות וטיפולים משלימים. הטיפול המוצלח ביותר הוא זה שמתאים לצרכים ספציפיים ולסוג כאבי הראש אותם חווה מטופל.

יש לפנות לבדיקה רפואית במקרים הבאים:

1. כאב ראש שמתחיל במהירות, מחמיר במהירות או שניתןל לתאר אותו כ"כאב הראש הגרוע ביותר בחיים שלי".
2. חום גבוה או נוקשות בצוואר
3. כאב ראש המלווה בפרכוס, איבוד הכרה, בלבול או שינוי בהתנהגות.
4. כאב ראש שהתחיל עם פעילות גופנית או לאחר חבלת ראש.
5. כאב ראש חדש ולא מוכר, במיוחד מעל גיל 40 או בהריון.
6. כאב המלווה בחולשה, נימולים או הפרעות ראייה (מיגרנה יכולה לגרום לתסמינים אלו, אך יש לפנות בדחיפות בפעם הראשונה שמופיעים תסמינים אלו).

עזרה עצמית להקלה על כאב ראש

הפחיתו לחץ

מצבי דחק, סטרס, הם אחד הגורמים העיקריים להתפתחות כאב ראש או להחמרת כאב ראש קיים. הרגעת המתח אגב שימוש יומי באחת (לפחות) משיטות ההרפיה תביא לשליטה טובה יותר בכאב הראש.

קבעו עיסוי

מחקרים מגלים שעיסוי יכול להפחית את התדירות של התקפי כאב ראש. נמצא שאנשים בעלי היסטוריה של מיגרנה שקיבלו עיסוי שבועי של 45 דקות סבלו פחות מהתקפי כאב ראש בהשוואה לאנשים שלא קיבלו עיסוי. סבורים שעיסויים פועלים להרגעת השרירים המתוחים אשר עלולים לעורר כאב ראש ומפחיתים את הרגישות לכאב ולסטרס.

נשמו עמוק

נשימות עמוקות עשויות למנוע כאב ראש. דמיינו נקודה ממש מתחת לטבור, נשמו לתוך הנקודה, תוך כדי שאתם ממלאים את כל הבטן באוויר. תנו לאוויר למלא גם את בית החזה ואז נשפו אותו החוצה בצורה איטית. עם כל נשימה-נשיפה ארוכה תחושו רגועים יותר.

גם האטת הנשימה יכולה לעזור להרגעה. ספרו לאט עד 5 בזמן שאתם מכניסים את האוויר פנימה וספרו שוב לאט עד 5 בזמן שאתם נושפים. ככל שנשימתכם תהיה איטית יותר כך תחושו רגועים יותר.

נסו דמיון מודרך

דמיון מודרך להרגעת מתח נפשי היא שיטה מוכחת להרגעה ולהתמודדות עם כאב ועם סטרס. העלו בדמיונכם חיזיון רגוע ושלו דוגמת חוף ים טרופי שטוף שמש, או עננים לבנים קלים כנוצה חוצים את השמים. שמרו את התמונה במוחכם כמקום שאליו ניתן לברוח. העלו את הדימוי כל אימת שאתם חשים בתחילת התפתחותו של כאב ראש. כך תוכלו לגרום לכאב הראש להיות פחות כואב ולחלוף מהר יותר.

האזינו למוסיקה

שלבו את תרגילי ההרפיה שאתם מבצעים עם מוסיקה שאתם אוהבים. היעזרו במוזיקה שמרגיעה אתכם. ישנם תקליטורים מיוחדים המשלבים מוסיקה מרגיעה עם הדרכה כיצד להרפות את הגוף ואת נפש.

הרפו את השרירים

הרפיית שרירים יכולה לסייע להקלה על כאב ראש. לתרגיל הבא נדרשות 10 דקות.
  • בזמן שאתם שוכבים, קחו מספר נשימות עמוקות ונשפו אותן החוצה באיטיות.
  • סרקו בדמיונכם את גופכם, כשאתם מתחילים בקצות אצבעות הרגליים ועולים לאט לעבר הקודקוד. זהו את האזורים שבהם אתם מרגישים מתח. הרפו את האזורים הללו ונסו לשחרר את המתח כמידת יכולתכם.
  • סובבו את ראשכם בתנועה עגולה ורצופה פעם-פעמיים וגלגלו את כתפיכם קדימה ואחורה מספר פעמים.
  • הרפו לחלוטין את כל השרירים. היזכרו במחשבה נעימה למספר שניות. קחו עוד שתי נשימות עמוקות וזהו.


תרגלו יוגה

השתתפות בשיעורי יוגה או אימון יוגה בבית יכולים לסייע להקלה על כאבי ראש. יוגה משלבת תרגילי מתיחות, נשימות ומדיטציה ולכן היא עשויה לעזור לכם להרגיש רגועים יותר. על פי פרסום של חוקרים מבית הספר לרפואה בבוסטון מאוגוסט 2010 היוגה עדיפה על הליכה לשם השגת רוגע. תרגולים אחרים כמו טאי-צ'י או מדיטציה יכולים להוות חלופה ליוגה.

בצעו פעילות גופנית סדירה

פעילות גופנית מתונה המתבצעת באופן סדיר עשויה להפחית את התדירות ואת העוצמה של כאבי ראש. הסיבה נעוצה ככול הנראה בכך שפעילות גופנית משחררת אנדורפינים, חומרים טבעיים המשרים הרגשה מרוממת. רצוי לבחור בפעילות גופנית שאתם אוהבים (הליכה מהירה, ריצה, שחייה, ריקוד, רכיבה על אופניים, שיעורי אירובי) והתאמנו לפחות 30 דקות 3 פעמים בשבוע.
 

טיפולים משלימים להקלה על כאב ראש

מחקרים רבים מוכיחים שטיפול בשיטות השאובות מהרפואה היפאנית והסינית עשויים לסייע למניעה, הפחתה והיפטרות מכאבי ראש, לרבות מיגרנות, לא פחות טוב מטבליות של משככי כאבים. יחד עם זאת, מצבים רפואיים מסוימים אוסרים על הסתייעות בחלק או בכול הטיפולים המשלימים, ועל כן יש להיוועץ ברופא טרם תחילת טיפול.
ראוי גם להדגיש שכול מטפל בטיפול משלים כלשהו חייב להפנות את המטופל לרופא, כאשר כאב הראש חזק במיוחד ומלווה בטשטוש ראייה, מעבר לזה המתלווה למיגרנה.

דיקור סיני (אקופונקטורה) לטיפול בכאב ראש

סקירה של 33 מחקרים רפואיים שהקיפו 7,000 מטופלים הראתה שטיפול בדיקור סיני (אקופונקטורה) הניב פחות כאבי ראש והתקפי מיגרנה בקרב המטופלים. למעלה מזאת, לאחר 8 שבועות של טיפול הסתבר שמטופלים אשר קיבלו רק טיפול בדיקור חוו פחות כאבי ראש בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול תרופתי של משככי כאב.
במהלך הדיקור מחטים עדינות מוחדרות לנקודות מסוימות בעור למשך שעה או יותר. הדבר אינו מכאיב ומרבית המטופלים מדווחים על רוגע המושרה עליהם במהלך הטיפול. כדי להשיג טיפול יעיל מומלץ לנהל יומן כאבי ראש מספר שבועות טרם תחילת הטיפול ולהביאו למטפל. יומן זה צריך לכלול נתונים כמו באילו נסיבות ומתי מתרחש כאב הראש, משך כאב הראש וחומרתו.
השיטה כמעט נטולת סיכונים, כאשר היא מתבצעת על ידי מדקר מוסמך העושה שימוש רק במחטים חד פעמיות ומקפיד על היגיינה נאותה.
דיקור סיני במכבי טבעי
 

אקופרסורה (לחיצות) להקלה על כאב ראש

אקופרסורה היא שיטת טיפול באמצעות לחיצות. מדובר בשיטה עתיקת יומין שמקורה ברפואה הסינית שאומצה גם על ידי רבים מהרופאים והמטפלים במערב. השימוש בשיטה אמור לסייע בטיפול בכאבי ראש שמקורם בלחץ נפשי, צוואר וכתפיים 'תפוסים', הנגאובר, מחזור או גיל המעבר.
ניתן ללמוד בקלות יחסית היכן וכיצד ללחוץ. נציין כי על פי הרפואה הסינית, כול מקור שונה לכאב ראש דורש לחיצה בנקודות שונות, ולכאורה לחיצה בנקודה לא מתאימה למקור כאב הראש לא תוביל להקלתו.
אין להשתמש בלחיצות במצבים הבאים:
  • כפתרון לבעיה רפואית. אם אתם חשים שיש לכם בעיה רפואית פנו לרופא.
  • בכל מצב של בעיה בלב.
  • לפני פעילות גופנית מאומצת או בטרם חלפו 20 דקות מסיום הפעילות. הדברים אמורים גם לגבי ארוחה כבדה ואמבטיה.
  • כאשר נקודת הלחיצה או סביבתה פגועה, לרבות פגיעה עורית.
  • כאשר המטופלת בהריון, ובמיוחד מהחודש השלישי ואילך.
 
שתי נקודות לחיצה מקובלות לשם הקלה של כאב ראש נמצאות מאחורי הראש, בבסיס הקרקפת, כ- 6 סנטימטר בכול צד ממרכז הצוואר. ניתן ללחוץ עליהן בשעה שאתם בעמידה, בישיבה או בשכיבה.
שימו את ידיכם על הראש והשתמשו באגודלים כדי ללחוץ בעדינות על הנקודות תוך הפעלת לחץ מעלה לכיוון העיניים. עסו עם האגודלים בעיגולים קטנים את האזורים הנלחצים במשך דקה עד שתיים. מומלץ לבצע הרפיה זו אגב עצימת עיניים ונשימות עמוקות ואיטיות.
נקודת לחיצה אחרת העשויה להקל על כאב ראש נמצאת בגב כף יד, במרכז ה'כרית' שבין האגודל לאצבע המורה. אין ללחוץ על נקודה זו בשום אופן בעת הריון, ובמיוחד הדברים אמורים לגבי הטרימסטר השלישי.
אם בחרתם ללחוץ על כרית יד ימין, הלחיצה צריכה להתבצע כאשר האגודל של יד שמאל לוחצת מלמעלה למטה על הכרית, ואילו האצבע המורה לוחצת מלמטה כלפי מעלה תוך יצירת תנועת צביטה. לחצו אגב תנועות מעגליות קטנות במשך דקה או שתיים והחליפו ידיים.
חלק מהמטפלים ממליצים על זמן לחיצות למשך זמן הקצר מדקה-שתיים, כזה הנע בין 15 ל- 30 שניות בלבד.

שיאצו - להקלה על כאבי ראש ומיגרנות

מנקודת המבט של שיאצו, המעוגנת ברפואה של המזרח, אי איזון של 'ערוצי' הכבד וכיס המרה מובילים להתפתחות מיגרנות ואי איזונים ב'ערוצי' הקיבה ודרכי העיכול מובילים לכאבי ראש בכלל. פתיחת חסימות אנרגטיות בערוצים אלו תקל על הסימפטומים של כאב הראש.
הטיפול כולל למשל הפעלת לחץ עדין על ידי קצות האצבעות על נקודה שבאחורי הגולגולת המכונה "כיס המרה 20" או במרווח שבין הגבות המכונה נקודת יין-טאן.
אילוסטרציה של שיאציו להקלה על כאבי ראש
טיפולי שיאצו עשויים להקל על הסימפטומים של כאבי ראש ומיגרנות

צמחי מרפא ושמנים אתריים לטיפול בכאב ראש

צמחי מרפא מסוימים עשויים להוות משלים טוב לטיפול בשיאצו. מדובר על בן חרצית, קערורית, מנתה, מרוות ירושלים ועוד. בדרך כלל מדובר על חליטה של כפית עלים במים רותחים.
אף שימוש בשמנים אתריים מסוימים מקובל לשם טיפול בכאבי ראש כשהם מעוסים לאזור הנקודות שהוזכרו. באלו נכללים לבנדר, קמומיל, מנתה ומיורן. 5-10 טיפות מדוללות ב- 15 מיליליטר של שמן בסיס דוגמת שקדים או חמניות. טרם השימוש בצמחי מרפא כלשהם יש להיוועץ ברופא. מיורן ובן חרצית למשל אסורים לשימוש בעת הריון.
 

טיפול תרופתי בכאב ראש

לא מומלץ ליטול תרופות נוגדות כאב לאחר שכאב הראש הפך להיות ממש חזק, כי עד שהתרופה תיספג ותפעל כבר יהיה מאוחר מדי. מסיבה זו גם עדיפים נוגדי הכאב הנוזליים (כמוסות ג'ל), או כאלו שמתמוססים במים ונספגים מהר לגוף.
אם נעזרתם ברופא, בקשו שתי חלופות לטיפול תרופתי, למקרה שתרופה אחת לא תהייה יעילה דייה. במקרה שהתרופות שאתם נוטלים אינן מסייעות, מומלץ לפנות לרופא ולבקש תרופות אחרות. אם יש לכם יותר משני כאבי ראש בשבוע אפשר להתייעץ עם הרופא לגבי טיפול תרופתי מניעתי, שניתן ליטול על בסיס יומי.

משככי כאבים להקלה על כאב ראש

נטילת משכך כאב כמו פאראצטמול בדרך כלל תועיל להקלת כאב ראש מתחי. רצוי ליטול מנה שלמה מיד עם התחלת כאב הראש וניתן לקחת מנה נוספת לאחר 4 שעות.
לחילופין ניתן ליטול אספירין או איבופרופן, תרופות השייכת למשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידליים. ישנם אנשים המדווחים כי דווקא תרופות אלו הועילו להם יותר מאשר פאראצטמול.
מספר משככי כאבים משלבים פאראצטמול או אספירין עם קודאין. יש להיזהר בנטילתם כי הם עלולים להגביר את הסיכון לכאב ראש הנובע משימוש מוגזם בתרופות, או לגרום להתמכרות. בתרופות אלה יש להשתמש בטווח הקצר בלבד ורק במקרים של כאב ראש חזק במיוחד.
שימוש ממושך במשככי כאב עלול לגרום בסופו של דבר לכאבי ראש שהם חלק מתסמונת הגמילה מהם ולכן לא מומלץ ליטול משככי כאב במשך למעלה ממספר ימים בכל פעם. לא רצוי להשתמש בהם לשם מניעת כאב ראש, אלא רק לטיפול בו.
ניתן לרכוש בבית מרקחת איבופרופן גם ללא מרשם רופא. איבופרופן, כמו אספירין, אינו מומלץ עבור אנשים הסובלים מבעיות בקיבה דוגמת כיבים פפטיים, מבעיות כבד או כליות, או שסבלו מהן בעבר. שימוש באיבופרופן לעיתים קרובות מדי, או במשך זמן רב מדי, עלול לגרום לכיבים, דימום במערכת העיכול וכאבי ראש חוזרים (rebound headaches).
אין לתת אספירין לילדים מתחת לגיל 16, אלא אם הדבר מתבצע על פי הוראת הרופא והילד נמצא תחת השגחת איש מקצוע מוסמך.

אמיטריפטילין (Amitriptyline) לכאב ראש

אמיטריפטילין הוא אמנם תרופה נוגדת דיכאון, אך ניתן להשתמש בה גם לטיפול בכאב ראש כרוני מהסוג המתחי. ישנן הוכחות המדעיות לכך שתרופה זו מפחיתה משמעותית את משך ההתקפים של כאב הראש ואת תדירותם, ללא קשר למצב הנפשי של המטופל.
אם גם טיפול זה אינו מביא להקלה יש לפנות לנוירולוג שהוא רופא מומחה המטפל במחלות של מערכת העצבים, או למרפאות כאב.

טיפול תרופתי בכאב ראש הנובע ממיגרנה

כשמדובר בכאבי ראש מסוג מיגרנה ומשככי הכאב הרגילים אינם עוזרים להקלתם, ניתן להיעזר בתרופות ממשפחת הטריפטאנים, כמו סומאטריפטאן. מנגנון הפעולה של טריפטאנים שונה מזה של משככי הכאב. הם גורמים לכיווץ כלי הדם שמקיפים את המוח וכיווץ זה מונע את ההתרחבות של כלי הדם, דבר המהווה חלק מהותי בהתפתחות התקף מיגרנה.
את התרופות ממשפחת טריפטאנים ניתן להשיג בצורת של טבליות, זריקות ובתרסיס לאף. אם סוג אחד של טריפטאנים לא עזר למיגרנה אצל אדם מסוים, הרופא יכול לנסות סוגים אחרים של תרופות ממשפחה זו.

טיפול תרופתי בהתקפי מיגרנה וסתית

התקפי מיגרנה וסתית מתרחשים על פי רוב בסמוך להופעת הוסת, מיומיים לפני היום הראשון להופעת הדימום הוסתי ועד יומיים לאחריו. בדרך כלל סוג זה של מיגרנה מטופל באמצעות תרופות נוגדות כאב ממשפחת נוגדי דלקת לא-סטרואידליים (NSAID's) ותרופות ממשפחת טריפטאנים. גם מדבקות של ההורמון אסטרוגן עשויות לסייע.
מחקרים מוכיחים שנטילה יומית של 500 מ"ג מגנזיום ו-400 מ"ג ויטמין B2 עשויה לסייע במניעת התקפים של סוג זה של מיגרנה.
 

טיפול במיגרנה בעזרת פולס מגנטי

כמה מחקרים בחנו את יעילותו של מכשיר המקרין פולסים מגנטיים לאחורי הראש, כאמצעי לטיפול במיגרנה. המחקרים מצאו את הטיפול כבעל יעילות טובה עבור הסובלים ממיגרנה המלווה באאורה, ונמצא בשימוש במרכזים רפואיים המטפלים בכאבים בשיטות נוירומודולציה.