24 מרץ 2018 ח' ניסן תשע"ח
עדכון אחרון:  26.07.2010 

פפילומה - HPV (משטח צוואר הרחם)

(Human papilloma virus (HPV (קוד בדיקה: 88141)

תחומים:

מחלות המועברות במגע מיני

נושאים:

וירולוגיה (מחלות נגיפיות)

מבט כללי

מטרת הבדיקה

אבחון זיהום בנגיף הפפילומה האנושי וקביעת זן הנגיף.

סקירה

נגיף הפפילומה האנושי (Human papilloma virus) מועבר באמצעות מגע מיני וקשור להתפתחות הנגעים הבאים:
  • נגעים טרום סרטניים ונגעים סרטניים בצוואר הרחם.
  • יבלת באברי המין הנקראת קונדילומה (Condyloma Acuminata).
 
יבלת חרוטית (קונדילומה) היא נגע שפיר בצורת כרובית, המועבר במגע מיני. היבלת גורמת לאי-נוחות עקב הפרעה אסתטית ולגרד. היבלות עמידות לטיפול ולכן הטיפול בהן כרוך בביקורים חוזרים ונשנים אצל רופאים. הנגעים מתפתחים באברי המין הנשיים והגבריים לאחר הדבקה ממושכת בנגיף, לעיתים גם שנים לאחר ההדבקה.
מוכרים למעלה ממאה זנים שונים של הנגיף. לא כולם גורמים ליבלות באברי המין או לסרטן בצוואר הרחם, כאשר מתוכם ארבעה זנים עיקריים גורמים לעיקר התחלואה. זנים 16 ו- 18 קשורים ל- 70% בערך מהנגעים הטרום סרטניים וסרטניים של צוואר הרחם ואילו זנים 6 ו-11 קשורים ל- 90% מהיבלות באברי המין.
החיסון הקיים כיום מכוון נגד ארבעת הזנים הללו וניתן עד גיל 26. קיים גם חיסון המאושר לשימוש עד גיל 45, נגד זנים 16 ו- 18 בלבד. החיסון נמצא יעיל במניעת ההדבקה בנגיף והתחלואה הנלווית, אך הוא פועל בצורה מיטבית כאשר הוא ניתן לפני שבאים במגע עם זנים אלו. מסיבה זו מומלץ לקבל את החיסון לפני תחילת קיום יחסי מין.

מתי ואיך מבצעים את הבדיקה?

הבדיקה מתבצעת אך ורק כחלק מבדיקת הפאפ, בה נלקחת דגימת תאים מצוואר הרחם.
לא מקובל לבצע את הבדיקה בתאים שמקורם מיבלת חרוטית (קונדילומה) היות שיבלות אלה נגרמות רק על ידי זנים שאינם גורמים להתפתחות נגעים סרטניים.
הבדיקה לא כלולה בסל הבריאות ואינה משמשת כבדיקת סקר לזיהוי הדבקה בנגיף. הבדיקה מבוצעת רק כחלק מבירור מצבים מיוחדים בצוואר הרחם.

אודות הבדיקה

בבדיקה זו נלקחת דגימת תאים מצוואר הרחם. הדגימה נשלחת למכון הפתולוגי, שם מופק ממנה החומר הגנטי (DNA), במטרה לבדוק האם קיים בנוסף ל- DNA האנושי גם DNA של הנגיף. במידה שזוהה DNA של הנגיף, מוגדר בבדיקה גם זן הנגיף.
הבדיקה אינה מגלה את כל הזנים הקיימים אלא את שלושה עשר הזנים השכיחים, היכולים לגרום להתפתחות נגעים סרטניים וטרום סרטניים.