25 מאי 2022 כ"ד אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  17.08.2010 

קורטיזול (בדם) בבוקר

(Cortisol 8 am (B (קוד בדיקה: 2529)

עדכון אחרון:  17.08.2010 

נושאים:

אנדוקרינולוגיה

מבט כללי

מטרת הבדיקה

  • סיוע באבחון מחלות יותֶרֶת הכליה (אדרנל).
  • סיוע באבחון מחלות יותרת המוח.
 

סקירה

קורטיזול הוא הורמון שמייצרות בלוטות יותרת הכליה. ייצור והפרשה של קורטיזול נמצאים תחת בקרת הורמון נוסף שנקרא ACTH, אשר מופרש מבלוטת יותרת המוח (היפופיזה).
קורטיזול נושא תפקידים רבים בגוף, ובהם שמירה על לחץ הדם, ויסות מערכת החיסון ושלבים בחילוף החומרים כפירוק חלבונים, סוכרים ושומנים. קורטיזול גורם לעלייה ברמת הסוכר בדם על ידי פירוק מאגרי הסוכר בגוף ועיכוב של פעילות האינסולין, שהוא ההורמון הגורם לכניסת הסוכר לתאים. 
קורטיזול מופרש במצבי דחק. רמתו עולה במגוון מצבים כגון טראומה, זיהומים, חום, מתח נפשי, מאמץ גופני ועוד. קורטיזול מופרש בפעימות (פולסים) והפרשתו איננה אחידה לאורך היום. הפרשת קורטיזול גוברת לפנות בוקר ומגיעה לשיאה לקראת 8 בבוקר. רמת הקורטיזול יורדת לקראת הערב ומגיעה לשפל סביב חצות. לפיכך, מדידה של רמת הקורטיזול בנקודת זמן בודדת אינה מאפשרת הסקת מסקנות. 

הפרעות בייצור קורטיזול

תסמונת על שם אדיסון היא הפרעה בייצורו של הקורטיזול בבלוטת יותרת הכליה (אדרנל), אשר תביא למדידת רמה נמוכה של הורמון זה. הסימפטומים של התסמונת הם חולשת שרירים, עייפות, לחץ דם נמוך וכאבי בטן. רמה נמוכה של קורטיזול בשעת דחק עלולה להיות מצב חירום רפואי היות שהגוף אינו יכול לשמור על לחץ דם תקין. 
תסמונת על שם קושינג היא הפרעה הגורמת לייצור מוגבר של קורטיזול בבלוטת יותרת הכליה (אדרנל), אשר תביא למדידת רמה גבוהה של ההורמון. הסימפטומים של מצב זה הם לחץ דם גבוה, השמנה בציר הגוף המרכזי, רמות גבוהות של סוכר בדם, חולשת שרירים, עור שביר ונטייה לבריחת סידן מהעצמות (אוסטיאופורוזיס). אצל נשים יכולים להופיע אי-סדירות בהופעת המחזור החודשי ושיעור יתר. אצל ילדים מצב זה עלול לגרום לעצירת הגדילה. 

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.

הנחיות לבדיקה

יש להגיע למעבדה בין השעות 7-9 בבוקר. מעבר לשעה זו לא ניתן לבצע את הבדיקה.