ניתוח להסרת גידולי עור (אקסיזיה קטנה) - מידע רפואי

Excision of skin lesions (קוד בדיקה: 86.22)

עדכון אחרון 08.05.22

רופא מייעץ: ד"ר ערן בר-מאיר

הקדמה

ניתוח להסרת גידולי עור יבוצע לצורך כריתת נגע עורי שפיר, ממאיר או נגע תת עורי. בעגה הרפואית מכונה ניתוח זה 'אקסיזיה' (excision). במקרה של נגעים שפירים יבוצע הניתוח לעתים למטרות אסתטיות.

הליך זה יבוצע אם קיים נגע עורי החשוד כסרטן עור של תאי הקשקש (Squamous Cell Carcinoma) או סרטן עור של תאי הבסיס (Basal Cell Carcinoma). במהלך הניתוח יכרת הנגע העורי וכן יכרתו שוליים של עור סמוך לגידול עצמו על מנת לוודא שלא נותרים תאים סרטניים ברקמה.

שיעור הריפוי לאחר כריתה של נגע עורי מסוג סרטן של תאי הבסיס שקוטרו אינו עולה על 20 מילימטרים הוא כ- 95% וכ- 92% לאחר כריתת נגע עורי מסוג סרטן של תאי הקשקש.

תאור ההליך

הליך זה יבוצע תחת הרדמה מקומית.

על מנת למזער את גודל ואורך הצלקת יבוצע חתך אליפטי. הגידול יכרת בתוספת שוליים ברוחב כ- 4 מילימטרים מכל צד על מנת לוודא הסרה של כל תאי העור הנגועים בממאירות. בסיום הפעולה יתפר החתך והאזור יחבש. במקרה של נגע עורי גדול במיוחד עלול להיווצר צורך בהשתלת עור לאחר הליך זה.

הרקמה שנכרתה תשלח לבדיקה מעבדתית שמטרתה איתור תאי הסרטן ווידוא כי הגידול הסרטני הוסר בשלמותו. בדיקה זו מכונה בדיקה היסטולוגית. תוצאות הבדיקה יתקבלו תוך מספר ימים לאחר ההליך.

במה כרוך?

הליך זה אינו כרוך באשפוז בבית החולים. משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא 60-90 דקות. בסיום ההליך ישוחרר המטופל לביתו.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

הליך זה יבוצע תחת הרדמה מקומית שמונעת תחושת כאב מהמטופל. לצורך ההרדמה יוזרק חומר מאלחש בעל השפעה קצרת טווח ישירות לאזור בעור המיועד להסרה. פעולת החומר מיידית ונמשכת כשעתיים.

משך ההליך כולו יהיה המטופל בהכרה מלאה.

הנחיות

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, צילום חזה ואק"ג.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.

התאוששות והחלמה מההליך

קצב ההתאוששות וההחלמה יקבע בהתאם לאזור הגוף ממנו הוסר הנגע העורי ומגודלו.

לאחר שתפוג ההרדמה המקומית עלול האזור המנותח להיות רגיש. החבישה צריכה להישאר במקומה במשך כ- 24 שעות לאחר ההליך. אין להתקלח או להרטיב את האזור במשך 48 שעות לאחר ההליך.

מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת וממתיחה של האזור המטופל עד להחלמה מלאה של החתך והסרת או ספיגת התפרים.

המטופל יוזמן לביקורת כשבוע או שבועיים לאחר ההליך.

הצלקת מהניתוח תהיה אדומה ומוגבהת מעל פני העור במשך כחודש עד שלושה חודשים לאחר ההליך. עם הזמן תתבהר הצלקת ותקטן.

סיכונים וסיבוכים

ניתוח להסרת גידולי עור הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות דימום מקומי, זיהום והתפתחות צלקת גסה שלעתים מחייבת הסרה בהליך נוסף (צלקת המכונה היפרטרופית או קלואידית).

במידה שתוצאות בדיקות הרקמה (בדיקות היסטולוגיות) יצביעו על נוכחות תאים סרטניים בעור ידרש ניתוח נוסף לכריתת העור הנגוע.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

הליך זה מבוצע תחת הרדמה מקומית הנחשבת בטוחה ובעלת תופעות לוואי מועטות בלבד. במקרים נדירים תיתכן השפעה על קצב הנשימה, קצב הלב ועל לחץ הדם.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פניה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של דימום מתמשך או אדמומיות יש לפנות לרופא המטפל על מנת לשלול התפתחות זיהום.