יאג לייזר קפסולוטומי - מידע רפואי

YAG Laser Capsulotomy (קוד בדיקה: 92012)

עדכון אחרון 28.04.22

רופא מייעץ: ד"ר שמעון קורץ

הקדמה

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע כאמצעי לטיפול בירוד משני (קטרקט משני) המתפתח לעתים לאחר ניתוח קטרקט.

בעין בריאה, העדשה הטבעית שקופה לחלוטין. העדשה מרכזת את קרני האור שחדרו לעין ומובילה אותן לחלקה האחורי של העין, אל הרשתית. במצבים מסוימים עלולה להתפתח עכירות על העדשה. מצב זה נקרא קטרקט, ובעברית, ירוד.

בניתוח קטרקט מסירים את העדשה העכורה מהעין ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית המאפשרת למטופל לראות שוב בבירור, עם החלמתו מהניתוח.

במקרים מסוימים עלולה הראייה להתערפל שוב, תוך מספר חודשים או שנים לאחר ניתוח קטרקט. תופעה זאת נקראת 'ירוד משני'. סוג זה של קטרקט נובע מעכירות הקופסית, הוא החלק בעין המאכסן את העדשה המלאכותית שהוכנסה בניתוח לתיקון הקטרקט.

הקופסית היא רקמה דקיקה ושקופה ועלולה להיעשות עכורה עקב גדילת תאים בשטחה האחורי. במקרה זה, יחסם מעבר האור אל הרשתית. תהליך זה מתרחש בכ- 10-30% מניתוחי הקטרקט, ללא קשר לרמת ביצוע הניתוח. הליך זה, המכונה גם קפסולוטומי, יבוצע על מנת לטפל בירוד משני.

'יאג' הוא שמה של השיטה המדעית להפקת קרן הלייזר המשמשת בהליך זה.

תאור ההליך

לפני תחילת ההליך יטפטף המנתח טיפות עיניים מאלחשות לעין המנותחת.

המטופל ישב לפני מכשיר לייזר הדומה למכשיר המשמש לבדיקת עיניים רגילה (מכשיר המכונה מנורת סדק).

לאחר מכן יניח המנתח עדשה בעין שמטרתה לשמור את העין פתוחה ולמרכז את קרן הלייזר לאזור הרצוי בעין. חלק מהמנתחים נוהגים לבצע הליך זה גם ללא הכנסת העדשה.

בשלב הבא יבצע המנתח פתח קטן בקופסית האחורית העכורה, בעזרת קרן הלייזר שתעבור דרך הקרנית והעדשה מלאכותית, מבלי לפגוע בהן. פתח זה יפתור בדרך כלל את בעיית העכירות.

במה כרוך

הליך זה אינו כרוך באשפוז בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא כרבע שעה.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

הליך זה יבוצע תחת אלחוש מקומי שיבוצע באמצעות הזלפת טיפות מאלחשות לגלגל העין. לפיכך יהיה המטופל ער ובהכרה מלאה משך ההליך כולו אך לא יחוש כל כאב.

הנחיות ואזהרות

לפני הניתוח

הליך זה אינו דורש הכנה מיוחדת.

במקרים מסוימים יטפטף המנתח טיפות להרחבת האישון או טיפות למניעת עליית הלחץ התוך עיני העלול להיווצר במהלך הפעולה, טרם תחילת ההליך.

התאוששות והחלמה מההליך

בסיום ההליך ישוחרר המטופל לביתו. ניתן לחזור לפעילות שגרתית תוך מספר שעות, עם הסדרת הראייה.

בשעות הראשונות לאחר הליך זה עלול המטופל לסבול מטשטוש ראייה קל. רוב המטופלים חוזרים לראות בבהירות תוך מספר שעות לאחר ההליך.

הטיפות להרחבת האישון גורמות לטשטוש ראייה ולכן עלול להיות צורך להישאר במרפאה עד לחלוף השפעתן. לחילופין, ניתן להגיע לבדיקה עם מלווה אשר יחזיר את המטופל לביתו לאחר ההליך.

בימים הראשונים לאחר הליך זה עלול המטופל לראות נקודות שחורות. תופעה זו תקינה לחלוטין לאחר ביצוע קפוסולוטומי.

סיכונים וסיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פניה דחופה לרופא, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של דימום מתמשך או אדמומיות יש לפנות לרופא המטפל על מנת לשלול התפתחות זיהום.