דיקור סיני לטיפול בחרדה

עדכון אחרון 02.06.24

סובלים מחרדה? זה הזמן לדיקור סיני

זה לא סוד שהחרדה תופסת מקום משמעותי בחיי רבים בתקופה הנוכחית. נכון, החרדות היו כאן גם קודם, אבל נראה כי בחודשים האחרונים, החרדות מגיעות אל קדמת הבמה, ופוגשות גם את מי שמעולם לא חוו אותן קודם לכן.

אז רגע לפני שנדבר על יעילות הדיקור הסיני בכל מה שקשור לטיפול בחרדות, כדאי קודם כל להבין: מהי בעצם חרדה?

הפרעת חרדה כללית: פגיעה בתפקוד היומיומי

ניתן להגדיר חרדה כתחושה של אי נוחות נפשית, כאשר הביטוי שלה עשוי להיות קל או חמור, וכולל תחושות של פחד ודאגה.

אין מי שלא חווה או יחווה בחייו תחושות של חרדה. זה קורה במצבים מסויימים ומדובר בתגובה שהיא טבעית, במיוחד בעת שאנחנו מצויים בסכנה או במצב של סטרס (דחק, בעברית). סיטואציות כאלו כוללות, למשל, עמידה לפני מבחנים, בדיקות רפואיות חשובות, פגישות משמעותיות (כגון ריאיון לתפקיד חדש בעבודה) וגם מצבים ביטחוניים שעליהם אין לנו כלל שליטה.

 

מי שלוקה בהפרעת חרדה, יתקשה להתמודד איתה או לשלוט בה. למעשה, החרדות יופיעו אצלו גם במצבים שבהם כלל לא נשקפת סכנה.

התוצאה: מצב מתמשך של חרדה שישפיע במקרים רבים על מהלך החיים התקין.

יתרה מכך, מי שסובלים מהפרעת חרדה כללית עשויים לחוש דאגה ממגוון רחב של סיטואציות ולאו דווקא מדבר מה ספציפי. הם יחושו תחושות של מתח בחלק ניכר משעות היממה, ואם הם יישאלו מתי בפעם האחרונה הרגישו נינוחים – הם יתקשו לזכור זאת.

 

להפרעת חרדה מסוג זה יש היבטים נפשיים אך גם גופניים, ואלו משתנים מאדם לאדם. בין השאר, מדובר בתסמינים כגון דאגנות, קושי בריכוז וקשיי שינה. כפועל יוצא מכך, החרדה יכולה להשפיע על התפקוד היומיומי.

 

הידעת? הפרעת חרדה נפוצה יותר בקרב נשים, ובמיוחד בשנות העשרים לחיינו.

התסמינים הנפשיים והגופניים

במקרים רבים, התסמינים של הפרעת החרדה מתפתחים באופן הדרגתי, והחומרה שלהם תשתנה מאדם אחד לאדם אחר. יש מי שיחוו סימפטום או שניים, בעוד שיהיו מי שיחוו מגוון של סימפטומים. כאמור, לחרדה ישנם ביטויים גופניים ונפשיים.

 

התסמינים הנפשיים כוללים: קשיים בריכוז, תחושת אי-שקט, תחושת אימה, הרגשה קבועה שאתם נמצאים "על הקצה", עצבנות לא מוסברת, קוצר רוח, חלומות רעים, קשיים בשינה ועוד.

 

התסמינים הגופניים כוללים: עייפות ותחושת ישנוניות, סחרחורת, פעימות לב מואצות, מתח וכאבים בשרירים, עקצוצים, יובש בפה, קוצר נשימה ואף תחושת מחנק, הזעת יתר, בחילות, שלשול, כאב בטן ועוד.

הטיפול בחרדות

עם החרדות ניתן להתמודד בעזרת כמה סוגי טיפול, כולל טיפולים פסיכולוגיים וטיפולים תרופתיים.

אבל מעבר לאלו, רופאים ומטפלים ממליצים באופן גורף על פעילות גופנית שנעשית באופן קבוע. בנוסף, ההמלצות הן לבצע שינויים בתזונה, כולל הימנעות מאלכוהול וקפאין.

כמו כן, מוצעות שיטות נוספות שמיועדות לטפל בחרדה ולהפחית את הלחצים והמתחים בשגרת היומיום שלנו, וכן שיטות שמסייעות להתמודד עם התקף החרדה בזמן שהוא כבר מתרחש. אחת מהשיטות הללו היא הדיקור הסיני.

יעילותו של הדיקור הסיני בטיפול בחרדות

דיקור בפרט והרפואה הסינית בכלל, יכול להגיע לרבדים העמוקים ביותר שלנו כבני אדם. במהלך הטיפול, המטפל/ת בוחרים נקודות דיקור שמצויות על גופנו, כאשר הבחירה בהן מבוססת על אבחנה של כל מטופל ומטופלת. אותן נקודות דיקור מספקות תמיכה וחיזוק הן לגוף והם לנפש.

 

אבל זהו רק חלק מהתמונה הגדולה: על פי הרפואה הסינית, אי אפשר להפריד בין גוף ונפש – מה שמאפשר לספק למטופלים טיפול שלם, הוליסטי, שלוקח בחשבון ו"רואה" את האדם כולו, עם התייחסות משמעותית לכלל איברי ומערכות הגוף. באופן זה, דיקור סיני עוזר ליצור תחושות של עיגון ויציבות, כמו גם לשפר את זרימת האנרגיה (ה"צ'י") בגוף כולו.

 

למעשה, כבר בימי קדם התייחסו בסין באופן מובהק לטיפול ממוקד במצבים נפשיים, והדבר ניכר היטב כאשר מתבוננים על נקודות הדיקור ועל התיאורים שלהן. אותן נקודות דיקור מאפשרות לנו להרגיע סימפטומים מסוימים של התקפי חרדה, וכן מסייעות לשכך את המתח שמצטבר בקרב המטופלים.

דיקור סיני וחרדה: מחקרים עדכניים

המדע בכלל ועולם הרפואה בפרט, לא נותרו אדישים ליכולות של הדיקור הסיני בכל הקשור לסיוע ולתמיכה במי שסובלים מהתקפי חרדה. ומסיבה זו נערכים מחקרים מקיפים בנושא.

 

אחד המחקרים, שהתפרסם ב-2022, בחן את השפעת של הדיקור והאלקטרו-אקפונקטורה על 56 מטופלים שסבלו מחרדה. הנחקרים חולקו ל-3 קבוצות: קבוצת בקרה, קבוצת דיקור וקבוצת אלקטרו-אקופונקטורה. שתי הקבוצות האחרונות קיבלו את הטיפולים הרלוונטיים, שנמשכו 30 דקות כ"א, אחת לשבוע, במשך חודשיים וחצי. כבר בשבוע החמישי של הניסוי, נרשמה הטבה בקרב המטופלים שקיבלו את שני סוגי הדיקור. בסיום המחקר (לאחר עשרה שבועות), קבעו החוקרים כי שני סוגי הדיקור רשמו יעילות בטיפול בחרדות.

 

בנוסף, בשנת 2022 נסרקו שבעה מאגרי מחקר מהארצות הברית ומסין, במטרה לאתר ולבחון מחקרים שעסקו ביעילות הדיקור בהפרעת חרדה כללית. החוקרים איתרו 27 מחקרים שכללו 1,782 נבדקים. לאחר בחינה שלהם, הסיקו החוקרים כי טיפול בדיקור סיני יכול להקל על הסימפטומים של הפרעת חרדה כללית עם מעט תופעות לוואי. עוד קבעו החוקרים כי מומלץ לבצע מחקרים נוספים בכדי לתמוך במסקנה זו.

תיאור מקרה ממסיבת "נובה": טיפול בחרדה במכבי טבעי

למטפלי ומטפלות מכבי טבעי יש ניסיון רב בטיפול בחרדה. לאחר ארועי ה-7 באוקטובר, שירי, מטפלת ממרפאות מכבי טבעי בדרום הארץ, פגשה את מירי (שם בדוי), אמו של אחד מניצולי מסיבת "נובה". מירי היא מטופלת קבועה, שפנתה למרפאה בשל חרדה משמעותית וקשה לאחר הסיטואציה הקיצונית שבה ידעה כי הבן שלה מצוי בסכנה אך אין ביכולתה לסייע לו. שירי, המטפלת בדיקור, פגשה את מירי, ולאחר מכן גם את בנה, ליאור (שם בדוי) בן ה-27, שהיה במסיבת הטבע.

 

"הוא הגיע אליי אך לא סיפר דבר - ואני לא שאלתי", מספרת שירי. "עם זאת, על פניו ובעיניו ניכרו היטב ההלם והחרדה מהחוויה הקשה שעבר. כמי שמטפלת ברפואה סינית, יש ברשותי כלים נוספים שמסייעים לי לאבחן את מה שמתרחש עמוק פנימה ומסיבה זו, לא היה לי עוד צורך במילים".

 

שירי מוסיפה עוד כי ליאור טופל אצלה אף הוא בעבר, אף היא לא פגשה אותו מזה כשנה. לדברי אמו, הוצעו לו טיפולים שונים כדי להתמודד עם החרדה, אך הוא סרב להם וביקש להגיע אך ורק למכבי טבעי. "הוא הכיר אותי ואת המרפאה מהעבר, ורצה להגיע למקום שהוא מכיר ושסייע לו בעבר".

 

ליאור החל להגיע לטיפולים אצל שירי, והתהליך שעבר במהלך 6-5 טיפולים היה משמעותי. "במהלך שני הטיפולים הראשונים, כלל לא שוחחנו. כאמור, הוא לא דיבר – ואני לא שאלתי. חשתי שחלק מהעיבוד של אותה חוויה נעשה לפעמים גם באמצעות שתיקות. נתתי מקום של ממש גם להיעדר המילים בטיפול. בטיפולים השלישי והרביעי, התחלתי לראות את השינוי שמתרחש עם פניו. זה השלב שבו הרגשתי נוח לשאול אותו על הרגשתו. ליאור סיפר לי שהתפקוד שלו משתפר, ושבאופן כללי ההרגשה שלו טובה יותר מבעבר".

 

שירי מספרת כי שמחה על השיפור שחל אצל ליאור, כמו גם על ההסכמה שלו לשתף את המקרה, כדי שגם אנשים אחרים יוכלו לדעת שניתן לקבל במכבי טבעי מענה. כמטפלת, מאוד חשוב לי להמשיך את הקריאה של ליאור: בואו אלינו, יש לנו את הכלים לסייע, לטפל, להקל – גם בלי מילים. עבודה על הגוף משפיעה מאוד גם עם הנפש".