טיפולי רפואה משלימה לחולים אונקולוגיים

עדכון אחרון 02.06.24

נכתב בשיתוף אורלי טלמור ראש תחום אונקולוגיה וצמחי מרפא במכבי טבעי

משלבות ידיים: הרפואה הקונבנציונלית והרפואה המשלימה

"המציאות שבה אנו חיים דורשת יותר אפשרויות טיפול, כאלו שיספקו מענה לכל היבטי הבריאות - טיפול שיעשה שימוש בכל עולמות הידע הקיימים ויעניק מענה מיטבי מקיף לצורכי המטופלים", אומרת אורלי טלמור, ראש תחום אונקולוגיה במכבי טבעי.

 

הטיפול האינטגרטיב נועד לספק מענה למגוון תופעות הלוואי שאופייניות לטיפולים במחלת הסרטן. הוא אף נועד לשפר את מוכנותם של המטופלים לקראת הטיפולים הקונבנציונליים הניתנים להם. יתרה מכך: גם לאחר סיום המחלה, אותם טיפולים עשויים לעזור בכל הקשור לחיזוק מערכות הגוף, ולהפחית מצבים של חרדה, לחץ ומתח.

עידוד האקטיביות של המטופל

הרפואה האינטגרטיבית מציעה ערך חשוב נוסף: עידוד האקטיביות של המטופל. והאקטיביות הזו באה לידי ביטוי בשינויי תזונה, בתרגולים של מיינדפולנס, בתרגולי תנועה שונים כגון צ'י-קונג ועוד.

אין ספק כי כאשר המטופל מגלה מעורבות שנועדה לפעול לטובתו, הרי שמתגלה ערך חיוני שמביא להעצמה, להרגשה טובה, לרמת מעורבות גבוהה יותר עם רופאיו וגם להשבת תחושת השליטה (ולו גם החלקית) בחייו.

 

טיפולים אונקולוגיים: תופעות הלוואי הפיזיות והרגשיות

ישנן לא מעט תופעות לוואי פיזיות שעלולות להופיע תוך כדי הטיפולים האונקולוגיים. כך למשל, חולשה, עייפות, כאבים בגפיים, קשיי שינה, תחושת נימול, שלשול, יובש בפה וכיבים, הקאות, חוסר תיאבון, כאבי בטן ועוד.

 

לצד התופעות הפיזיות, יופיעו תופעות רגשיות ונפשיות - פחדים, תחושת אשמה, חרדות, מתח, עצב, לחץ ועוד. התופעות הרגשיות עלולות בהחלט להעצים את הקשיים הפיזיים שעמם מתמודדים חולי סרטן.

אפשרויות הטיפול בחולים אונקולוגיים במכבי טבעי

במכבי טבעי מציעים מגוון של טיפולי רפואה משלימה, שנועדו לספק תמיכה למטופלים – תמיכה פיזית, נפשית ורגשית. אורלי טלמור מוסיפה ואומרת כי שילוב של נטורופתיה יחד עם דיקור, יכול לספק מענה במקרים של תחושות נימול, גלי חום, כאבים שמקורם עצבי, ירידה בתחושות בכפות הרגליים או הידיים, עייפות וכן סימפטומים שונים במערכת העיכול – בהם שלשול, עצירות, יובש בפה ואפטות, בחילות, צרבת ועוד.

 

דיקור סיני

דיקור סיני עושה שימוש במחטים חד-פעמיות סטריליות, דקות ועדינות. לאחר שהמטפל מבצע את האבחנה הטיפולית, הוא בוחר את נקודות הדיקור על גופו של המטופל. יש לציין כי האבחנות נעשות עפ"י הרפואה הסינית, כמו גם שיטות נוספות שנובעות ממנה, כגון דיקור יפני ועוד. למידע נוסף >

 

נטורופתיה

הנטורופתיה מהווה כלי משמעותי לתמיכה במטופלים אונקולוגים. בבסיס השיטה ניצבת ההבנה שצריך להתאים את התזונה לכל מטופל באופן אישי. הנטורופתיה, שעושה שימוש בתזונה, צמחי מרפא ותוספי תזונה, מביאה בחשבון את מצבו הכולל של המטופל, ומסיבה זו יש חשיבות משמעותית במיוחד להתאמה אישית של הטיפול. למידע נוסף >

 

רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא שיטה שבבסיסה ההבנה שכל מערכות הגוף השונות "משתקפות" בכפות הרגליים. המגע העדין בכפות הרגליים עוזר לשחרור אנדורפינים – הלוא הם אותם הורמונים טבעיים שקיימים בגופנו. האנדורפינים מסייעים בשיפור מצב הרוח ובשיכוך כאב. כפועל יוצא מהטיפול הרפלקסולוגי, נוצרת תמיכה גם בתחום הרגשי. למידע נוסף >

 

מיינדפולנס

תרגול מיינדפולנס עוזר להתמודדות יעילה יותר עם מצבים כגון כאב, חרדות ומתח נפשי. תרגול מיינדפולנס מסייע "לאמן" את התודעה באופן שבו יהיה קל יותר להתמודד עם המציאות המורכבת של המחלה והשלכותיה. התרגול נעשה על-ידי לימוד טכניקות מגוונות של נשימה מודעת, דמיון מודרך ומדיטציה. למידע נוסף >

 

שיאצו

שיאצו היא שיטת מגע שפותחה ביפן על בסיס עקרונותיה של הרפואה הסינית. השיאצו מעניקה דגש רב על מה שקרוי "צ'י" (מצב האנרגיה), הזורם בין חלקי השלד ומערכות השרירים במסלולי זרימת האנרגיה. מסלולים אלו קרויים מרידיאנים. טיפול שיאצו נועד לסייע באיזון הצ'י במרידיאנים ובאיברים השונים, ובאופן זה הוא תומך בחולים. למידע נוסף >

 

לסיכום, ניתן לומר שהחולה האונקולוגי עובר מסע פיזי ורגשי מאתגר הטומן בחובו תנודות וטלטלות רבות. ובדיוק מסיבה זו, נובעת חשיבותו של מערך הרפואה האינטגרטיבית, שמאפשר למזג את היתרונות משני התחומים: הרפואה הקונבנציונלית מצד אחד והרפואה המשלימה מצד שני. באופן זה, מתקבל טיפול כולל ושלם, כזה שלוקח בחשבון את כל הרבדים הרלוונטיים, בהם כמובן איכות החיים הכללית של כל מטופל ומטופל.

 

במכבי טבעי מתגאים בעובדה שהארגון מהווה חלק חשוב במערך הרפואה האינטגרטיבית בכל הקשור לטיפול בחולים אונקולוגים. מערך משמעותי זה מאפשר למטפלי/ות מכבי טבעי לספק סיוע ותמיכה חיונית למטופלים, וכן הקלה על סימפטומים הנובעים מהמחלה ובמהלך הטיפולים.

לקבלת טיפול אינטגרטיבי אונקולוגי ממטפלי/ות מכבי טבעי:

מטופלים אונקולוגים: יש לפנות למתאמת מחלות קשות במכבי או למתאמת שירות במרפאות מכבי טבעי, בטלפון 6395*.

 

מטופלי בית החולים אסותא: יש ליצור קשר דרך מספר טלפון 052-6492238, להשאיר את הפרטים בהודעת וואטסאפ ומתאמת תחזור אליכם.