הומאופתיה להקלה על דיכאון

עדכון אחרון 02.06.24

המידע המקצועי בכתבה באדיבות דליה איתני ראש תחום הומיאופתיה במכבי טבעי

הומאופתיה: לראות את התמונה הגדולה

מיליוני בני אדם ברחבי העולם סובלים מדיכאון, הנחשב למחלת נפש שכיחה למדי.

 

השם "דיכאון" כולל מצבים מסוגים שונים, הכוללים דיכאון קל, דיסתימיה, דיכאון מאז'ורי, דיכאון פסיכוטי ומצבי דיכאון נוספים.

עם זאת, אין ספק כי דיכאון משפיע על כל רובדי החיים של מי שסובלים ממנו. כך לדוגמה, עשויים להתעורר תסמינים בהם עצבות, פגיעה בהערכה העצמית, נדודי שינה או קשיי שינה, כאבי גב, פגיעה בחשק המיני ולעתים אף קושי של ממש לערוך פעולות יומיומיות שגרתיות, כולל קניות, בישול ועוד.

לשלב הומאופתיה לצד הטיפול התרופתי

דיכאון מאובחן בידי פסיכיאטרים, שמציעים טיפול מותאם המבוסס ברוב המקרים על טיפול תרופתי עם או בלי טיפול פסיכותרפי. במקרים רבים, הטיפול יביא עמו הטבה והקלה של התסמינים.

 

אך למרות היעילות שהטיפול התרופתי מציע, מטופלים רבים פונים לחפש אחר אופציות טיפוליות נוספות כדי לטפל בדיכאון, ולמעשה לזכות בטיפול כולל והוליסטי יותר. אחת האפשרויות הנפוצות לטיפול בדיכאון לצד התרופות היא ההומאופתיה.

 

עבור מי שאינם מכירים לעומק את הנושא: הומאופתיה היא שיטת טיפול הרואה את האדם כמכלול, שבו הגוף והנפש מתמזגים יחדיו ומאוחדים. על פי ההומאופתיה, הסימפטומים שמביאים את האדם לטיפול הם למעשה ביטוי לשיבוש של המערכות הנפשיות והגופניות כאחת.

לזהות - ולאזן

באופן זה, מטרתו של הטיפול בהומיאופתיה היא לזהות את דפוסי התגובה האישיים של כל מטופל.

בשלב הבא, ועל בסיס אותם דפוסים, מתאימים למטופל תכשיר אישי (מה שקרוי "רמדי") שנועד לאזן את התגובה הרגשית ולהשיג תחושה מאוזנת יותר.

 

וזו בדיוק הסיבה לכך שפנייה להומאופתיה היא עניין נכון וטבעי – מאחר שהתבוננות באותם תסמינים שהזכרנו קודם, מציגה תמונת מצב שמשלבת ביטויים רגשיים וגופניים. במילים פשוטות: ההומאופתיה נועדה לטפל בחוסר האיזון הפנימי של המטופל, כאשר אותו חוסר איזון מהווה את השורש לביטויים החיצוניים – בין אם רגשיים ובין אם גופניים.

 

וכמו בכל טיפול, גם בהומאופתיה האבחנה המדויקת נחשבת קריטית להצלחתו של הטיפול. בנוסף, ההתאמה הנכונה של ה"רמדי", כמו גם המעקב אחרי התקדמות המטופל, הם משמעותיים בכל מה שקשור לשיפור איכות חייו של המטופל. כלומר, אם ישנם שני מטופלים הסובלים מדיכאון – כל אחד מהם יזכה לקבל "רמדי" שונה, המותאם לו באופן אישי ותוך התייחסות לכל מרכיבי הגוף והנפש.

טיפול שלם - לטווח ארוך

במקרים רבים המטופל ידווח על שיפור גם בתחומים שהוא כלל לא התלונן לגביהם. הדבר מתרחש רבות בזמן התשאולים של פגישות המעקב: לפתע, המטופל יבחין בהטבה גם בתחומים אחרים.

 

ואם לסכם, הרי שההומיאופתיה שואפת לטפל בדיכאון, והיא עושה זאת תוך שהיא מספקת מסגרת תמיכה בריאותית כללית עבור המטופל. מסיבה זו, היא מציעה למטופל טיפול הוליסטי יותר, ולטווח זמן משמעותי יותר. חשוב לזכור כי הטיפול ההומאופתי ניתן במקביל לטיפול התרופתי או הפסיכותרפיה שניתנים למטופל.