מניעת סרטן - מידע חשוב

כיצד להפחית את הסיכון לחלות ועוד מידע חשוב שכדאי לדעת

אבחון מוקדם של סרטן יכול להציל חיים, ואורח חיים בריא ומאוזן יכול להקטין את הסיכוי לחלות.

 

ד”ר נאוה זיגלמן-דניאלי, מנהלת המערך הרפואי האונקולוגי, והדס זורבצ'י, מנהלת קידום בריאות ארצית במכבי שירותי בריאות, נותנות מידע מציל חיים שחשוב לכל אחד ואחת להכיר.

מהי שכיחות הסרטן בישראל?

על פי נתוני משרד הבריאות, שפורסמו בפברואר 2023 - בשנת 2020 אובחנו בישראל 30,035 מקרים חדשים של גידולים סרטניים וגידולי מוח שאינם סרטניים. ביניהם 86% גידולים פולשניים, כלומר עם פוטנציאל להתפשט מאזור הגידול לאיברים אחרים בגוף.

 

הגידולים השכיחים ביותר אצל גברים הם סרטן הערמונית, סרטן הריאה, סרטן המעי והחלחולת, לימפומה שאינה הודגקין, וסרטן כיס השתן, והם אחראים ליותר ממחצית מקרי הסרטן החדשים.

אצל נשים, הגידול השכיח ביותר הינו סרטן השד (כשליש מהמקרים) וגידולים שכיחים נוספים כוללים גידולים במעי הגס והחלחולת, סרטן הריאה, סרטן בלוטת התריס, לימפומה שאינה הודגקין וסרטן הרחם.

ככלל, סרטן שכיח יותר באוכלוסיה יהודית מאשר ערבית והשכיחות הנמוכה ביותר הינה אצל נשים ערביות. בשנים האחרונות ישנה ירידה של 1.1-2% לשנה במקרי סרטן אצל גברים יהודים וערבים ואצל נשים יהודיות.

 

בסוף שנת 2020 חיו בישראל 94,992 מחלימי סרטן באוכלוסיה, מאלו שאובחנו עם סרטן פולשני בשנים 2016-2020.

סוגי הסרטן שהיו אחראים לעיקר התמותה מגידולים בשנה זו (סה"כ 11,752 מקרים שיוחסו לגידול) הם סרטן ריאה, סרטן המעי הגס והחלחולת, סרטן הלבלב, סרטן הערמונית וסרטן כיס השתן אצל גברים, וסרטן השד, סרטן הריאה, סרטן המעי והחלחולת סרטן הלבלב וסרטן השחלה אצל נשים.

בשנים האחרונות רואים הפחתה של תמותה בסדר גודל של 0.8-1.6% לשנה בכלל קבוצות האוכלוסיה.

 

בהשוואה למדינות העולם, ישראל נמצאת במקום ה-45 מהשיא ביחס למקרי סרטן ובמקום 89 מהשיא לתמותה, יתכן בשל בדיקות לגילוי מוקדם בסוגי סרטן נפוצים או זמינות גבוהה של רפואה מיטבית לכלל האוכלוסיה.

כיצד ניתן להפחית את הסיכון לחלות בסרטן?

הרבה פעמים איננו יודעים מדוע אדם מסויים חלה בסרטן, ובכל זאת, ישנם מספר כללים פשוטים שיכולים לסייע בשמירה על חיים בריאים בכלל ועל הפחתת תחלואה מסרטן בפרט:

הימנעות מעישון סיגריות ומוצרי טבק נוספים

עישון הוא גורם סיכון משמעותי הקשור לעלייה בתחלואה של מחלות הלב וכלי הדם, מחלות הריאה, ותחלואה ותמותה ממחלת הסרטן. ידוע על קשר בין עישון ובין סוגי הסרטן הבאים: ריאה, גרון, ושט, קיבה, כבד, לבלב, מעי גס ורקטום, כליה, שלפוחית השתן, צוואר הרחם ולוקמיות מסוימות.

 

הפסקת עישון מפחיתה לאחר תקופה מסוימת את הסיכון ומביאה לשיפור משמעותי בבריאות המעשן והאנשים שבסביבתו. ההימנעות מעישון חשובה בכל גיל, והיא מעלה את תוחלת החיים ומשפרת את איכותם. 

מכבי עוזרת לכם להיגמל מעישון במגוון מסלולים

שמירה על משקל תקין

שמירה על משקל גוף תקין לאורך כל החיים היא אחד הגורמים המגנים מפני סרטן ומפני מחלות כרוניות נוספות.

 

המשקל מוגדר באמצעות מדד מסת הגוף, ה-BMI Body) Mass Index). מדד ה-BMI מחושב על ידי חלוקת המשקל בק"ג בריבוע של הגובה במטרים. אם ה-BMI שלכם הוא מעל 25, אתם נחשבים כבעלי משקל עודף, בעוד ש-BMI מעל 30 מוגדר כמשקף מצב של השמנה.

ככל שמדד ה-BMI גבוה יותר, כך עולה הסיכון לחלות בסרטן ובמחלות נוספות כמו סוכרת, מחלות לב ושבץ. ממחקרים עולה קשר בין השמנה לבין עלייה בשכיחות גידולי רחם וגידולי השד לאחר הפסקת המחזור אצל נשים, מילומה נפוצה וחלק מגידולי דרכי העיכול (וושט, קיבה, כבד, דרכי מרה ומעי גס). באופן אידאלי ה-BMI צריך להיות בין 18.5 ל-25.

 

שילוב של תזונה מאוזנת ופעילות גופנית הוא הדרך הטובה והבטוחה ביותר להפחית במשקל. רופא המשפחה או תזונאית יוכלו לסייע לכם לעשות זאת נכון.

סדנאות לשינוי הרגלי אכילה ואורח חיים בריא במכבי

אכילה בריאה

לתזונה חשיבות רבה כגורם העשוי להפחית או עלול להגביר את הסיכון להתפתחות סרטן כמו סרטן מעי הגס, הקיבה, הריאות, השד,  הערמונית ועוד. באמצעות תזונה נכונה ומאוזנת תוכלו לספק לגופכם את הוויטמינים וחומרי היסוד הנחוצים לו לתפקוד תקין.

 

  • מומלץ לאכול לפחות חמש מנות של פירות וירקות בכל יום.
  • ירקות הנמנים על משפחת המצליבים כמו ברוקולי, כרובית, כרוב, כרוב ניצנים וקולורבי נחשבים כאמצעי הגנה טובים העשויים לבלום התפתחות סרטן.
  • סיבים תזונתיים ידועים בהשפעתם המגינה, בעיקר בכל הנוגע להפחתת סיכון לחלות בסרטן מעי הגס והחלחולת.
  • מומלץ להגביל את צריכת הבשר האדום והבשר המעובד, כולל בשר בקר, כבש, נקניקים והמבורגר.

פעילות גופנית סדירה

לפעילות גופנית השפעה חיובית המגנה מפני מחלות כרוניות שונות ובמקרים מסוימים גם מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן. למרבית האנשים מומלץ לעסוק בפעילות גופנית במשך שלושים דקות מדי יום, לפחות 4-5 פעמים בשבוע.

הפעילות צריכה לגרום לעלייה בדופק, שניתן להשיגה באמצעות הליכה, שחיה, רכיבה על אופניים וכו'.

 

מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה לפני תחילת פעילות גופנית חדשה.

 

הכירו את אפליקציית upapp

האפליקציה שתאפשר לכם לשלב אורח חיים בריא בשיגרה שלכם, עם מגוון ענק של אימונים ופעילויות (חדר כושר, פילאטיס ויוגה, אימוני טניס, גלישה וקיר טיפוס ועוד) במעל 1,000 מתחמי פעילות בפריסה ארצית, במחירים בלעדיים רק לחברי מכבי.

לכל המידע על אפליקציית upapp

הגבלת צריכת אלכוהול

צריכה מוגברת וקבועה של אלכוהול קשורה לעליה בתחלואה של המוח והכבד, ועלולה להביא לעליה בסיכון למחלות ממאירות כגון סרטן הפה הלוע והגרון, גידולי הוושט המעי והכבד, וסרטן השד אצל נשים צעירות.

 

לכן מומלץ להגביל את צריכת האלכוהול. לגברים מומלץ להגביל את צריכת האלכוהול לעד שתי מנות משקה ליום ולנשים מומלץ להגביל את צריכת האלכוהול לעד מנת משקה אחת ביום. (מנת משקה כוללת: פחית/בקבוק בירה, כוס יין או כוסית משקה חריף).

 

יש להימנע מצריכת אלכוהול במהלך ההיריון, וכן בגיל הילדות והנעורים.

צמצום החשיפה לקרינת השמש

חשיפה מבוקרת לשמש מסייעת להפחית את הסיכון לחלות בסרטן העור.

חשוב להימנע מחשיפה לשמש בשעות המסוכנות שבהן עוצמת הקרינה גבוהה במיוחד (מ-10:00 בבוקר עד 16:00 אחר הצהריים) ולהגן על הגוף באמצעות: כובע רחב שוליים, ביגוד מתאים, משקפי שמש ומסנן קרינה עם מקדם הגנה 30 לפחות.

בנוסף לכך יש להימנע מחשיפה למיטות שיזוף שהוגדרו כמסרטנות.

חיסון טרם התחלת פעילות מינית כנגד נגיף הפפילומה האנושי (HPV)

החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי (Human Papilloma Virus, HPV) נועד למנוע את המחלות שעלולות להתפתח בעקבות הדבקה בנגיף, לרבות מחלת המין קונדילומה וסרטן צוואר הרחם. קיימים שני חיסונים פעילים נגד נגיף הפפילומה האנושי המאושרים לשימוש בישראל עבור גברים ונשים. החיסון הוכנס לשגרת החיסונים בבית הספר לבנות ולבנים בכתה ח'.

למידע על חיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV) במכבי

מהי חשיבות האבחנה המוקדמת של סרטן?

אבחון מוקדם של סרטן מאפשר במקרים רבים לשנות את מהלך המחלה ולהגדיל את סיכויי ההחלמה. חלק מסוגי הסרטן אינם כוללים סימנים מוקדמים ולעתים הסימנים מופיעים רק בשלב מתקדם. עם זאת, ניתן לגלות סוגי סרטן שכיחים בשלבים המוקדמים. לכן, חשוב להקפיד על ביצוע בדיקות סקר במועדים המומלצים.

 

יש בדיקות סקר המומלצות לאוכלוסייה ב"סיכון רגיל", שלרוב מומלצות החל מהגיל בו עולה שכיחות המחלה ועד גיל בו יש הערכה שבדיקת הסקר תפחית תמותה ותחלואה.

 

ויש בדיקות סקר עבור אוכלוסייה הנמצאת בסיכון מוגבר לגידולים ספציפיים, למשל, אנשים עם סיכון תורשתי לגידולים. אצלם הבדיקות  יתחילו לרוב בגיל צעיר יותר, ולעיתים ילוו בבדיקות נוספות, כמו MRI שדיים לנשאיות מוטציה תורשתית ב-BRCA1/2.

 

למידע נוסף בנוגע לבדיקות המומלצות עבורכם, פנו לרופא המטפל.

מה הן בדיקות הסקר המומלצות בישראל לאבחון מוקדם של הסרטן לאוכלוסיה ב"סיכון רגיל" ומתי מומלץ לערוך אותן?

 

בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בישראל. לכל אדם מגיל 50 מומלץ לבצע בדיקת דם סמוי בצואה פעם בשנה כבדיקת סקר תקופתית. מדובר בבדיקת מעבדה פשוטה ויעילה.

למשתייכים לקבוצות בסיכון מוגבר, מומלץ לערוך בדיקות קולונוסקופיה, מעקב קבוע והתייעצות רפואית.

לזכאות בדיקת דם סמוי בצואה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס >

 

בדיקת ממוגרפיה (Mammography) לגילוי מוקדם של סרטן השד

ממוגרפיה היא צילום רנטגן ייחודי של רקמת השד ומהווה אמצעי רפואי ראשוני לאיתור מוקדם של סרטן השד. באמצעות בדיקה זו אפשר לאתר כ-90% מהגידולים הממאירים בשד. הבדיקה מומלצת בישראל אחת לשנתיים בין הגילאים 50 עד 74 לנשים בסיכון רגיל.

בנוסף, הבדיקה מומלצת לנשים בסיכון מוגבר למחלה (למשל עקב סיפור משפחתי של קרובת משפחה מדרגה ראשונה) כבר מגיל 40 או עשור טרם האבחנה של קרובת המשפחה אחת לשנה עד גיל 49.

נשים אחרי גיל 75 שמצבן הרפואי הכללי טוב יכולות להמשיך ולבצע הבדיקה.

לזכאות ממוגרפיה לגילוי מוקדם של סרטן השד - בדיקת סקר > 

 

משטח צוואר הרחם כולל בדיקת HPV

בדיקה לאיתור ולאבחון מוקדם של מחלת סרטן צוואר הרחם אצל נשים. בבדיקה זו בודקים את הרירית ותאי צוואר הרחם במעבדה הפתולוגית. הבדיקה נמצאת בסל הבריאות כבדיקת סקר לפי הפירוט הבא:

  • עבור נשים בגילי 25-54 אחת לשלוש שנים
  • עבור נשים בגיל 55-64 אחת ל-5 שנים
  • עבור נשים בנות 65 ומעלה - בדיקה אחת אם לא ביצעו בדיקה ב-10 שנים האחרונות במכבי.

לזכאות בדיקת משטח צוואר הרחם במרפאת רופא/ת הנשים >

חשד לסרטן - מתי כדאי לפנות לרופא?

חשוב שכל אדם יכיר את גופו ויהיה ער לשינויים ולתסמינים.

מומלץ לשים לב לתסמינים הבאים:

נפיחות חריגה או גושים, כאב, צהבת, כיבים, נפיחות בבלוטות הלימפה, שיעול דמי, כאבים בעצמות, ירידה במשקל, אובדן תיאבון, עייפות, הזעת לילה.

 

שימו לב כי תסמינים רבים מבין אלה שהוזכרו יכולים להיגרם בשל מצבים שאינם סרטניים. לכן, גם אם אתם סובלים מהתסמינים ברשימה, אין הדבר מעיד בהכרח על נוכחות גידול סרטני. בכל מקרה של ספק, או של שינוי אשר אינו חולף, במצב הבריאותי, התייעצו עם רופא/ת המשפחה.

וכמה מילים על הטיפול במחלת הסרטן

כדאי לדעת כי בשנים האחרונות יש פריצות דרך משמעותיות בהבנת מחלות הסרטן השונות, תוך זיהוי שינויים מולקולריים בגידולים, שיכולים לסייע לטיפול יעיל יותר. בנוסף, יש התקדמות משמעותית בטיפולים המפחיתים את תופעות הלוואי בטיפול במחלה. בעת אבחון הסרטן, צוות של אנשי מקצוע בעלי מומחיות בתחום יוכלו להמליץ על הטיפול המיטבי. 

 

בברכת בריאות שלמה.