מהו אירוע טראומטי, ואיך הוא משפיע עלינו?

הפרעת דחק פוסט טראומטית, המכונה גם הפרעה פוסט טראומטית, היא סוג של הפרעת חרדה שמערבת סימפטומים נפשיים וגופניים. הפירוש המילולי של השם: תגובה קשה המתפתחת לאחר אירוע טראומטי.
ההפרעה עלולה להתפתח אחרי שאנשים חווים מצב או עדים לאירוע שגורם להם לפחד עצום, לחוסר אונים או לאימה, כגון: קרבות במהלך מלחמה, התקפות מחבלים, התקפות טילים, אסון טבע, תאונה קשה, מוות אלים, תקיפה אישית כגון אונס. רוב האנשים שהיו מעורבים באירוע טראומטי חווים תקופה קצרה של קשיים רגשיים בהתמודדות ובהסתגלות למצב הקיים. עם חלוף הזמן, בעזרת התמיכה מהסובבים ותוך שימוש בשיטות התמודדות שונות, התגובה לאירוע שכזה הולכת ומשתפרת והאדם שעבר אותו מתאושש. במקרים מסוימים, הסימפטומים והתחושות עלולים להחמיר או להימשך חודשים ואפילו שנים. האדם ממשיך לשחזר שוב ושוב את מה שהוא חווה דרך סיוטים או פלאשבקים, מתקשה להתרכז ולישון ומרגיש בדידות וניתוק מהסביבה. הסימפטומים עלולים להיות ממושכים וחמורים עד כדי כך שהם יפריעו בצורה משמעותית לחיי היומיום ולמערכות היחסים.

מה זה אירוע טראומטי?

כלים להתמודדות

מה אפשר לעשות כדי לסייע לאדם קרוב להתמודד עם אירוע טראומטי?

כאשר סטרס ובעיות אחרות הנגרמות על ידי אירוע טראומטי משפיעים לרעה על מהלך החיים מומלץ לפנות תחילה לאיש מקצוע, היינו רופא. עם זאת, אפשר וכדאי לנקוט בפעולות נוספות שתסייענה להתמודד עם הפרעת דחק פוסט טראומטית.

ניסיתם את מה שהצענו בסרטון אבל עדיין מרגישים מצוקה?

זכרו, שינוי דורש זמן והתמדה. 

לא מצליחים?