01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב

לחצו על מספרי החודשים כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בתקופה זו:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות הילד בגילאי 22-24 חודשים

מדריך מכבי להתפתחות פעוטות בגיל 22 ועד 24 חודשים. במדריך זה נציג בפניכם את כל שלבי ההתפתחות, נקודות הציון והשינויים הצפויים בתנועת הפעוט, הרגלי השינה והאכילה, יכולות הדיבור והתקשורת וההתנהגות לקראת גיל שנתיים. בנוסף, תוכלו למצוא כאן מידע על זכויות חברי מכבי בנושא חיסונים, טיפולים משלימים, טיפולי התפתחות וטיפולי שיניים לפעוטות עד גיל שלוש.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות תנועתית (מוטוריקה) בגיל 22–24 חודשים

הליכתו של הפעוט מתבססת, הוא מסוגל לשאת חפצים או צעצועים תוך כדי תנועה ועד מהרה ילמד גם לרוץ. 
תנו לפעוט תלת אופן או אופניים דו גלגליים קטנים (בעלי גלגלי עזר) ולמדו אותו לדווש. חלק מהפעוטות יעדיפו את ברירת האופניים על פני תלת האופן ובפרט אם יש להם אחים גדולים שרוכבים אף הם. תוכלו לבחור תלת אופן בעל מוט היגוי גבוה להורים שעשוי להקל עליכם את הריצות אחר הפעוט תוך שהוא לומד לדווש באופן עצמאי. הקפידו שילדכם יחבוש קסדה כשהוא רוכב. 
אף שילדכם מבין היטב את משמעות המילה 'לא' הוא ינסה בכל עת לבדוק גבולות חדשים. עצמאותו ויכולותיו מאפשרות לו לטפס על שרפרפים, שולחנות ומשטחי מטבח ומשם קצרה הדרך למיכלי תבלינים, בקבוקים ושאר חפצים שראוי להשאיר מחוץ להישג ידו. 
הקפידו לפנות דברים שעלולים לסכן את הפעוט ונעלו מגירות וארונות (בפרט אלו עם סכינים וחומרי ניקוי). וודאו שאתם אוכפים בתקיפות פעולות אסורות על הפעוט כדי שיבין שיש דברים אסורים שהינם מחוץ לתחום גם אם הם בטווח השגתו. 
לקראת גיל שנתיים תוכלו להתחיל לחשוף את ילדכם לרעיון הגמילה מהחיתול. התייחסו באופן ברור לאברי הגוף המעורבים (היינו 'פיפי', 'פין ופות' וישבן או 'טוסיק', לבחירתכם) והדגימו בפניהם מהי האסלה וכיצד נשטפים בה המים. אם ילדכם מגלה ענין אפשרו לו לשבת על האסלה (עם החיתול לגופו) ולהוריד את המים.

מעקב טיפת חלב

בגיל שנתיים יקבל הפעוט חיסון שני ואחרון נגד הפטיטיס A, ובכך יסיים את סדרת חיסוני החובה של טיפת חלב. כמו כן, הפעוט יעבור בדיקת שמיעה בסיסית ותקשורת, ותינתן הדרכה על גמילה מחיתולים.