28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב

לחצו על מספר החודש כדי לקבל מידע על התפתחות התינוק בשלב זה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

התפתחות התינוק: החודש השביעי

מדריך מכבי להתפתחות התינוק בחודש השביעי לחייו: כל מה שאתם צריכים לדעת על התפתחות התנועה, הישיבה והזחילה בגיל שישה עד שבעה חודשים, תזונת התינוק ובקיעת השיניים בחודש השביעי, התפתחות השפה והתקשורת וכן מידע וטיפים להורים ומדריך זכאויות לחברי מכבי בנושאי היריון, לידה ופעוטות.
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

 התפתחות תנועתית של התינוק (מוטוריקה) בחודש השביעי

בגיל שבעה חודשים מסוגל התינוק להתנועע במרחב. חלק מהתינוקות זוחלים על גחונם, חלקם על שש ואחרים עודם מתגלגלים ברחבי החדר. כמו כן מסוגל התינוק להסתובב סביב הציר של עצמו. עודדו את תינוקכם להתנועע ולחקור את המרחב סביבו. הניחו צעצועים וחפצים מענינים כדי לגרות אותו להתקדם עד אליהם אך הקפידו להרחיק חפצים קטנים שהתינוק עלול לבלוע ולהחנק. 
התפתחות הילד: זחילה - למידע נוסף
כשהוא שוכב על בטנו יכול התינוק להיתמך על יד אחת בלבד כשידו השניה פנויה למשחק. אף שמרבית התינוקות עדיין אינם מסוגלים להתיישב בעצמם יוכלו לשבת במשך פרקי זמן קצרים כשהם נתמכים על ידי כריות. לא מומלץ להושיב תינוקות שטרם למדו להתיישב בעצמם בפרט ישיבה זקופה. 
החזיקו את תינוקכם תחת בתי השחי כשרגליו נוגעות במשטח או ברצפה. רגליו אמורות להיות חזקות דיין כדי לתמוך במשקל גופו כשהוא עומד (אך ורק עם תמיכה, כמובן). זהו תרגיל חשוב לחיזוק שרירי רגליו של התינוק לקראת הליכה.
 התפתחות הילד: ישיבה - למידע נוסף

 תזונת התינוק ובקיעת השיניים בחודש השביעי

בסביבות גיל שבעה חודשים מתחילות שיני התינוק לבקוע אם כי אצל חלק קטן יחל תהליך בקיעת השיניים כבר בגיל ארבעה חודשים ואילו אצל אחרים רק בגיל שנה ואף לאחר מכן. בדרך כלל השיניים הראשונות שיבקעו הן שתי השיניים הקדמיות התחתונות. תהליך בקיעת השיניים מלווה לרוב בריור (נזילת רוק מהפה) משמעותי.
בקיעת השיניים עלולה לגרום לאודם, לנפיחות בחניכיים ואף לכאב לא מבוטל. הציעו לתינוק נשכנים קרים (נשכנים המכילים נוזל אותם ניתן לקרר במקרר) כדי להרגיע את החניכיים. במידת הצורך השתמשו במשחות לאלחוש הכאב. תוך כדי בקיעת השיניים עלול התינוק לנגוס ולנשוך חפצים, צעצועים ואצבעות כדי להרגיע את חניכיו הדואבים. אצל חלק מהתינוקות עלול התהליך להיות מלווה בשלשול מימי ובנזלת שקופה.

אכילה עצמאית אצל תינוקות בגיל 7 חודשים

אף שחלק מהתינוקות כבר אוכלים באופן עצמאי חלקם יחלו רק לקראת גיל עשרה חודשים. אם תינוקכם מגלה ענין באכילה עצמאית הציעו לו גם כוס לשתיה במקום הבקבוק. התחילו עם כוס נוחה בעלת שתי ידיות אחיזה ואפשרו לו לשתות ישירות מהכוס. חלק מהכוסות הן בעלות פיות או קשיות מיוחדות אך לא כל התינוקות אוהבים, מסוגלים או רוצים לשתות באמצעותן. 
הציעו לתינוק את מזונו בחתיכות קטנות ולא רק כרסק כדי לחשוף אותו למרקמי מזון מגוונים וכדי ללמד אותו ללעוס. לעולם אין להשאיר את התינוק ללא השגחה בזמן הארוחה כדי למנוע סכנת חנק.

 התפתחות השפה והתקשורת בחודש השביעי של התינוק

תינוקכם גדל ולומד לבטא את עצמו ולהביע את רגשותיו. במהלך החודשים הבאים יחקה התינוק את מצבי הרוח שלכם, הוריו, ויחל להזדהות עם מצבכם הרגשי. אם ישמע בכי יתחיל לבכות גם הוא. 
זהו הזמן להתחיל לקבוע גבולות. הבהירו לתינוקכם שלא כל דבר הוא משחק ולא כל פעילות מותרת או רצויה. תינוקכם יתחיל לבחון את סמכותכם ההורית ולכן הבהירו לו מי 'הבוס'. הקפידו לאמר 'לא' באופן ברור והחלטי כשצריך. עם זאת יתכן שתדרשו לחזור שוב ושוב על הוראות וגבולות מאחר שהתינוק עודו קטן וזכרונו אינו מפותח. 
תינוקכם מתקשר עמכם היטב בדרכים שאינן מילוליות לרבות העוויות פנים, חיוכים והשמעת קולות ורצפי הברות (לדוגמה 'דה-דה-דה'). כשתקראו בשמו יסובב התינוק את ראשו לעבריכם. 
התינוק עלול להפוך חרד בנוכחות זרים או בסביבה שאינה מוכרת לו ואף עלול לפתח חרדת נטישה.  הוא עדיין אינו מסוגל להבין שאם יצאתם מהחדר למשך מספר דקות תחזרו בקרוב וכי אין משמעות הדבר כי ננטש לנפשו. מבחינתו אם אינו רואה אתכם, נעלמתם. כשאינכם בטווח ראייתו יקרא לכם התינוק וינסה למשוך את תשומת ליבכם באמצעות השמעת קולות או בכי. 
מאחר שחרדת הנטישה והפחד מזרים עלולים להמשך עד גיל שנתיים נסו להקל על התינוק כלל שתוכלו בזמן פרידה. הקפידו להיפרד בצורה מהירה ויעילה. השתדלו שהתינוק יהיה שבע ורגוע כשאתם יוצאים. גם אם יבכה לאחר שתעזבו במרבית המקרים יפסק הבכי תוך כמה דקות והתינוק ישוב במהרה לעניניו. 
שחקו עם התינוק 'מחבואים' או 'קוקו'. הסתירו צעצוע אהוב תחת שמיכה או חיתול בד ואז גלו את הצעצוע. חיזרו על המשחק עד שתינוקכם יבין שהצעצוע מתחבא מאחורי החיתול. עם הזמן ילמד התינוק להסיר בעצמו את החיתול כדי לחשוף את הצעצוע. 
תינוקכם עשוי לרצות לשחק שוב ושוב באותו משחק. הדבר מקנה לו תחושת בטחון. שתפו עמו פעולה, שחקו עמו והקריאו שוב ושוב את אותו סיפור אהוב. גם אם לכם נמאס תגלו עד מהרה שהתינוק מתלהב בכל פעם מחדש.
התפתחות הילד: דיבור - למידע נוסף