24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

הזעת יתר - מידע רפואי

Hyperhidrosis
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

גורמים להזעת יתר

הזעת יתר ראשונית

רוב המומחים העוסקים בתחום מאמינים כי הזעת יתר ראשונית נגרמת כתוצאה משיבוש במערכת העצבים הסימפטתית. מערכת העצבים הסימפטתית אחראית לרוב פעילויות הגוף שאינן רצוניות. לרבות תנועת המזון בדרכי העיכול ותנועת השתן מהכליות אל שלפוחית השתן.
כאשר עולה חום הגוף, מערכת העצבים מעבירה מסרים למוח שמורה בעקבות זאת לבלוטות הזיעה לייצר זיעה. התאדות הזיעה המופרשת מהעור גורמת לקירור הגוף ולהורדת חומו.
בלוטות הזיעה הקשורות בהזעת יתר נקראות בלוטות אקריניות. הן נמצאות בריכוזים גבוהים במיוחד בבתי השחי, בכפות ידיים, בכפות רגליים ובפנים. ריכוז הבלוטות באיזורים אלו מסביר מדוע הזעת יתר מתרחשת בעיקר שם.
במקרים של הזעת יתר ראשונית ההנחה היא שהאזור במוח שאחראי על וויסות תהליך ההזעה פועל באופן לא תקין. המוח שולח אותות לבלוטות האקריניות לייצר זיעה גם כשאין צורך לקרר את הגוף.

הזעת יתר תורשתית

במקרים רבים הזעת יתר פוגעת בבני אותה משפחה. אחד מכל ארבעה אנשים הסובלים מהתופעה מדווח על קרוב משפחה שסובל מאותו מצב. הפגיעה המשפחתית מרמזת על כך שקיים שיבוש גנטי הגורם לתופעה ויכול לעבור בתורשה.

חרדה

הרגשת חרדה אינה גורמת להזעת יתר ראשונית אצל אנשים אשר אינם סובלים מהתופעה.
אולם מצב של חרדה במהלך התקף הזעה עלול להחריף את הסימפטומים ולהפוך את החוויה לקשה יותר.
ארוע של הזעה מעלה במידה רבה את המודעות העצמית בקרב אנשים הסובלים מהזעת יתר, וזו עלולה להוות גירוי להתקף חרדה למשל במהלך פגישה או בזמן הימצאות בחדר מלא באנשים. התקף החרדה עלול להחמיר את תופעת ההזעה ובעקבות כך ייווצר חשש מהתרחשותו של אירוע ההזעה הבא.
אם אתם מרגישים שחרדה מחמירה את אירועי ההזעה שלכם, ראוי לשקול פנייה לטיפול הכרתי-התנהגותי (cognitive behavioral therapy). מדובר בטיפול פסיכולוגי המתבצע באמצעות שיחות אשר נמצא יעיל להפחתת חרדה הקשורה להזעת יתר.

הזעת יתר משנית

סיבות נפוצות היכולות לגרום להזעת יתר משנית (כאשר ישנה סיבה רפואית הגורמת להזעה):
 
תופעות הלוואי של מספר תרופות כוללות הזעת יתר. לדוגמה:
  • נוגדי דיכאון – במיוחד תרופה הנקראת ונלפקסין.
  • טמוקסיפן – משמשת בעיקר לטיפול בסרטן שד.
  • אנטגוניסט ל- GNRH – תרופה המשמשת לטיפולי פוריות אצל נשים ולטיפול בסרטן הערמונית אצל גברים.
 
סיבות פחות שכיחות להזעת יתר משנית:
  • זיהומים שונים דוגמת HIV (איידס) או שחפת.
  • מחלת פרקינסון – מחלה הפוגעת במנגנון התנועה של הגוף.
  • הפרעות במוח העצם או בתאי הדם הגורמות למחלות כגון לוקמיה או לימפומה.