21 ספטמבר 2018 י"ב תשרי תשע"ט
עדכון אחרון:  13.07.2011 

אולטרה סאונד למדידת השקיפות העורפית - בדיקות בהריון

Nuchal Translucency (NT) Ultrasound Scan
עדכון אחרון:  13.07.2011 

תחומים:

הריון

נושאים:

US

מה היא בדיקת אולטרה סאונד למדידת שקיפות עורפית?

בדיקת אולטרה סאונד (בעברית, על-קול) היא שיטת דימות העושה שימוש בגלי קול בתדר גבוה, שאינם נקלטים על ידי האוזן האנושית. במהלך הבדיקה עוברים עם מתמר (סורק ידני) על האבר הנסרק. המתמר שולח גלי קול אל אבר המטרה וקולט את הגלים המוחזרים ממנו, אלו מתורגמים בעזרת מחשב לתמונה של האבר הנסרק. כדי לשפר את חדות התמונה נמרח ג'ל מימי שקוף על גבי העור באזור שנסרק.
אולטרה סאונד היא שיטה שכיחה לאבחון גידולים, הערכת יעילותו של טיפול, בחינת זרימת הדם והערכת חסימות או היצרויות בכלי דם, הערכת מצבם של אברים פנימיים ולצורך מעקב אחר התפתחותו של עובר ברחם.
בדיקת דופלר אולטרה סאונד היא בדיקה אבחנתית להערכת זרימת הדם בכלי הדם ולמדידת כיוון וקצב זרימת הדם בזמן אמת. באמצעות הבדיקה ניתן להעריך את מצב כלי הדם לרבות עורקי וורידי הגוף והלב וכן את זרימת הדם בעוברים, בשליה, בחבל הטבור ובכלי הדם ברחם.
בדיקת אולטרה סאונד אינה עושה שימוש בקרינה מייננת ולכן בטוחה עבור ילדים ונשים הרות. לעתים, כאשר האבר הנסרק מוסתר על ידי עצם או אוויר, או שהנבדקת בעלת עודף משקל, לא ניתן יהיה לבצע את הבדיקה.
בהתאם לאברים שנסרקים תיקבע הכנה ייעודית עבור כל בדיקה.
במהלך הריון תבוצע סריקת האולטרה סאונד בגישה בטנית או נרתיקית (ואגינלית), בהתאם לצורך ולגיל ההריון.

אזהרות והנחיות מיוחדות לבדיקה זו

הנחיות מדויקות ינתנו לנבדקת לפני הבדיקה עצמה.

תזונה

אין מניעה להמשיך בתזונה רגילה לפני בדיקה זו.

תרופות

ניתן לצרוך תרופות מרשם כרגיל.

דגשים לנבדקת

יש לבצע בדיקה זו החל מהשבוע ה-11 ועד לשבוע ה- 13+6 ימים להריון.
אין לבצע בדיקת שקיפות עורפית לאחר השבוע ה- 14 להריון. לאחר שבוע זה אין מדובר עוד במדידת השקיפות העורפית אלא במדידת קפל העור הצווארי (nuchal fold).
בדיקה זו אינה כלולה בסל הבריאות, אלא במקרה של הריון מרובה עוברים, ולכן כרוכה בתשלום.

מהלך הבדיקה

הבדיקה מבוצעת במרפאות החוץ של מרכזים רפואיים גדולים ובמרפאות של רופאי נשים מומחים בביצוע סריקות אולטרה סאונד.
לפני תחילת הבדיקה יש לרוקן את שלפוחית השתן. בדיקה זו תבוצע בגישה נרתיקית (וגינאלית). לשם כך תשכב הנבדקת על מיטת בדיקה גינקולוגית. המתמר הנרתיקי יכוסה בכיסוי חד פעמי וג'ל שקוף על בסיס מים ימרח עליו על מנת לשפר את איכות התמונה המתקבלת. המתמר יוחדר אל נרתיק הנבדקת וההד שיתקבל מגלי הקול המוחזרים יעובד לתמונה באמצעות מחשב.
סריקת אולטרה סאונד בגישה נרתיקית אינה כרוכה בכאב אך עלולה לגרום לאי נוחות לנבדקת. הסריקה אורכת כעשרים דקות.

לאחר הבדיקה

אין מניעה לשוב לשגרה לאחר ביצוע בדיקה זו.

האם נעשה שימוש בחומר ניגוד?

בבדיקה זו לא נעשה שימוש בחומר ניגוד.

באילו מצבים נדרשת בדיקת שקיפות עורפית?

בדיקת שקיפות עורפית מבוצעת החל מהשבוע ה-11 ועד לשבוע ה- 13+6 ימים להריון למטרת זיהוי מוקדם של סיכון מוגבר לתסמונת דאון. בבדיקה נמדד עובי הנוזל (במילימטרים) הנאגר באזור העורף של העובר.
בשבועות 9-14 להריון מצטבר נוזל מתחת לעורו של העובר באזור הקרקפת והעורף. הצטברות הנוזל אופיינית לכלל העוברים והיא תקינה. במקרים בהם הצטברות הנוזל חריגה קיים סיכון מוגבר לתסמונות גנטיות (כגון תסמונת דאון) ולמומים מולדים (כגון מומי לב קשים).
מדידת השקיפות העורפית מבוצעת באמצעות אולטרה סאונד, אינה חודרנית ואינה מסכנת את האם או את העובר וזאת בניגוד לדיקור מי שפיר או לבדיקת סיסי שליה. מאחר שהבדיקה מבוצעת בשלב מוקדם יחסית של ההריון (עד שבוע 14) במידה שמתגלה עובר פגום ניתן לבצע הפסקת הריון באמצעות גרידה ואין צורך בביצוע הפלה מאוחרת על ידי גרימת לידה מוקדמת.
במרבית המקרים תבוצע הבדיקה בגישה נרתיקית (וגינאלית). כדי שתוצאות הבדיקה תהיינה אמינות יש לבצע את המדידה כאשר המרחק בין קצה ראשו לעכוזו של העובר (CRL, crown-rump length) בין 45 ל- 84 מילימטרים והערך נמדד בנקודה הרחבה ביותר בפס הנוזל.
התוצאה מתקבלת באמצעות שקלול הערך הנמדד של פס הנוזל עם ערך ה- CRL (באותה בדיקה) וגיל האישה. נהוג להשוות את התוצאה המשוקללת לסיכון המחושב בהתאם לגיל האישה בלבד.
בדיקת השקיפות העורפית מומלצת בהריונות מרובי עוברים מאחר שבמקרים אלו בדיקת התבחין המשולש ('חלבון עוברי') אינה אמינה.

הקשר בין השקיפות העורפית והדגמת עצם האף

פניהם של תינוקות הלוקים בתסמונת דאון (המכונה גם 'טריזומיה 21') מאופיינים באף קטן ושטוח. כמו כן דווח בספרות הרפואית כי לעוברים שלוקים בתסמונת דאון ובתסמונות גנטיות נוספות חסרה עצם האף.
שילוב מדדים הכוללים את גיל האם, ערך השקיפות העורפית הנמדדת ונוכחות או העדר עצם האף מעלים את יכולת גילוי העוברים הלוקים בתסמונות גנטיות ל- 85% ומקטינים את שיעור התוצאות הכוזבות (false positive).

הקשר בין השקיפות העורפית ומומי לב

כמו כן קיים קשר בין עובי השקיפות העורפית הנמדדת והסיכון למומי לב מולדים. שקיפות עורפית העולה על 3.5 מילימטרים נמצאה כקשורה למומי לב מורכבים, מומים שקשורים למחיצות בין חדרי הלב, לניקוז ורידי לקוי ולבעיות בזרימת הדם ללב. כאשר נמדד ערך שקיפות עורפית גבוה תופנה האישה ההרה לביצוע בדיקת אולטרה סאונד ייעודית להערכת תפקוד הלב בהמשך ההריון. בדיקה זו מכונה 'אקו לב עובר'.
ערך שקיפות עורפית העולה על 5 מילימטרים מעיד במקרים רבים על התפתחות מומים מולדים נוספים שאינם גנטיים. לפי דיווחים בספרות הרפואית רק כ- 60% מהעוברים בעלי שקיפות עורפית גדולה מ- 5 מילימטרים יהיו תקינים לחלוטין.