26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021  באדיבות ה 

רעלת הריון - מידע רפואי

Pre-eclampsia
מעודכן לתאריך  28.02.2021  באדיבות ה 

מהי רעלת הריון?

רעלת הריון הינו מצב העלול להתרחש במהלך הריון כתוצאה מהשתרשות לא תקינה של השליה ברחם. השליה היא האיבר באמצעותו מועברים חומרי הזנה וחמצן מדם האם לעובר.
  • כתוצאה מרעלת הריון האם עלולה לפתח:
  • לחץ דם גבוה.
  • חלבון בשתן.
  • בצקת (אצירת נוזלים).
 
צפו: ד"ר יפת מדבר על הסיבוכים והסכנות ברעלת הריון >
 
אצל העובר עלולה רעלת הריון לגרום לעיכוב תוך רחמי בגדילה (IUGR, Intra-Uterine Growth Retardation).
רעלת הריון מתרחשת בדרך כלל במחצית השניה של ההריון (החל משבוע 20 ואילך) או מיד לאחר הלידה. ייתכן שהאישה ההרה לא תבחין כי מתפתחת אצלה רעלת הריון אולם הבעיה תצוף בבדיקות שיגרה במהלך ההריון.
במרבית המקרים לא יידרש מעקב אגב אשפוז ודי יהיה במעקב אחר הסימנים של רעלת ההריון על ידי ביצוע בדיקות סדירות של לחץ דם ושתן.
הדרך היחידה לפתור את בעיית רעלת ההריון היא השראת לידה יזומה ולידת הוולד. יותר ממחצית הלידות תבוצענה באמצעות ניתוח קיסרי.
כדי שהוולד לא יסבול מסיבוכים יש לבצע את השראת הלידה מאוחר ככול שניתן כי יילוד לפני שבוע 37 עלול להיות מלווה בסיבוכים. לעיתים אין ברירה אלא ליילד בשבוע מוקדם יותר כדי למנוע את סיכונם של האם ושל העובר.

כמה נפוצה רעלת הריון

רעלת הריון שכיחה בהריונות מרובי עוברים, בקרב נשים שמנות, נשים מתחת לגיל עשרים או לאחר גיל ארבעים ונשים הלוקות בסוכרת. רעלת הריון קלה עלולה להופיע בכ- 10% מההריונות הראשונים ואילו רעלת הריון קשה יותר מופיעה בכ- 1-2% מכלל ההריונות. במידה שאישה סבלה מרעלת במהלך הריונה הראשון עולה הסבירות שתסבול מרעלת בהריונות הבאים גם כן.
אף על פי שכיום ידועים גורמי הסיכון להתפתחות רעלת הריון, לרבות סיפור משפחתי של רעלת הריון, הגורם עצמו לרעלת אינו מובן לאשורו.

למה לצפות?

במקרה של רעלת הריון קלה ניתן להסתפק במעקב בלבד ולרוב הסימנים ייעלמו זמן קצר לאחר הלידה. עם זאת במצבים מסוימים עלולים להתפתח סיבוכים כגון אקלמפסיה (פרכוסים של האם). אומנם הופעת פירכוסים הינו מצב נדיר אך הוא מצב המסכן הן את חיי האם והן את חיי העובר.
בישראל סיבוכי רעלת ההריון אחראיים למותן של 2 נשים בממוצע מידי שנה. ככול שמצב של רעלת מאותר בשלב מוקדם יותר כך ייטב הן לאם והן לעובר.