25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

פרבנר חיסון נגד זיהומים פנאומוקוקיים (PCV13)

Pneumococcal conjugate vaccine Prevnar 13®
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון פרבנר – מבוא

החיסון נגד זיהומים שנגרמים על ידי החיידק סטרפטוקוקוס פנאומוניה (Streptococcus pneumoniae) נכלל בשגרת חיסוני התינוקות בישראל מינואר 2009 ושודרג בתחילת 2011. ישראל הייתה בין המדינות הראשונות בעולם שעברו להשתמש בחיסון המתקדם נגד 13 זנים של חיידק זה, במקום החיסון כנגד 7 זנים בלבד שהיה נהוג קודם לכן.

זיהומים פנאומוקוקים

חיידקי סטרפטוקוקוס פנאומוניה, המכונים פנאומוקוקים, גורמים למספר מחלות זיהומיות, חלקן קשות, לרבות:
 
ידועים כ- 90 זנים של פנאומוקוקים אך כשני שליש מהמחלות נגרמות על יד 10 זנים בלבד. אפשר להידבק בחיידקי פנאומוקוק באמצעות חשיפה לרסיסי רוק של חולים, הנפלטים אגב דיבור, שיעול ועיטוש, או דרך מגע של הפה או האף עם הידיים.
זיהומים פנאומוקוקים אצל ילדים מתחת לגיל 5 הם הגורם העיקרי לדלקת חיידקית של קרום המוח. על פי נתוני משרד הבריאות, דלקת זו גורמת לתמותה של 2 מכל 10 ילדים הנדבקים בה, ומותירה רבים אחרים עם נכויות בלתי הפיכות כגון:
  • שיתוק.
  • פיגור שכלי.
  • פרכוס.
  • חירשות.
 
הטיפול העיקרי במחלות הנגרמות על ידי פנאומוקוקים הוא מתן אנטיביוטיקה. בשנים האחרונות פיתחו חיידקים רבים עמידות ולכן הטיפול הרגיל איבד מיעילותו.
בקרב אוכלוסיות רגישות במיוחד עלול זיהום בפנוימוקוק לגרום לסיבוכים חמורים. אוכלוסיות אלו כוללות:
  • אנשים שמערכת החיסון שלהם חלשה.
  • אנשים הלוקים במחלות לב כרוניות.
  • אנשים הסובלים מהפרעות בפעילות הכבד, הכליות והטחול.
  • אנשים הנוהגים לעשן סיגריות או להשתמש בסמים.
 

המחלה ותפוצתה

זיהומים פנאומוקוקים והתמותה הנרחבת לה הם גורמים בקרב תינוקות וילדים קטנים (עד גיל 5) נפוצים בעיקר במדינות העולם השלישי. עם זאת, גם במדינות מפותחות, דוגמת ארצות הברית, נגרמים מדי שנה עשרות אלפי מקרי תחלואה קשים על ידי חיידקים ממשפחה זו, לרבות דלקת קרום המוח או אלח דם. כ- 10% מהחולים ימותו מהזיהום. בנוסף, מיליוני אנשים חולים במחלות קלות יותר כמו דלקת אוזניים או סינוסיטיס.
על פי נתוני משרד הבריאות הישראלי, לפני הכלת החיסון נגד חיידקי פנאומוקוק בשגרת החיסונים לתינוקות, היו בישראל כ- 30-40 מקרים של דלקת קרום המוח שנגרמו עקב חיידקים אלו מדי שנה, חלקם קטלניים. מהדיווחים עולה שכ- 10 ילדים מתים מדי שנה בישראל מהמחלות הנגרמות על ידי חיידק זה.

חיסון פרבנר ומטרתו

החיסון הניתן בישראל הוא חיסון פעיל (שם מסחרי: פרבנאר PCV13) הגורם למערכת החיסון בגוף לייצר נוגדנים נגד רכיבים חלבוניים מסוימים בדופן החיידק. בדרך זו נמנעת התפתחות הזיהומים הקשים דוגמת דלקת ריאות ודלקת קרום המוח, שעלולים להסתיים בנכות או במוות. בנוסף, חיסון הילדים מקטין את הסיכון להדבקה בחיידק זה בקרב שאר בני המשפחה.
החיסון נמצא יעיל גם במניעת דלקת הלוע ודלקות אוזניים, אם כי בשיעור נמוך יותר.
החיסון משלב בתוכו רכיבי מעטפת של 13 הזנים הנפוצים ביותר של החיידק סטרפטוקוקוס פנאומוניה, שאחראים למרבית המקרים של דלקת קרום המוח אצל ילדים. חשיפה מלאכותית של מערכת החיסון לרכיבים חיידקיים אלו גורמת לייצור נוגדנים נגד אותם זני פנאומוקוק מבלי לגרום לסימפטומים של המחלה.
עם זאת, חיסון זה אינו מגן מפני הדבקה בזנים אחרים, נדירים יותר, של חיידקי פנאומוקוק ואינו מחסן מפני גורמים אחרים לדלקת קרום המוח לרבות חיידקי מנינגוקוקוס, המופילוס אינפלואנזה B או נגיף ההרפס.

מידע על חיסון פרבנר בישראל

החל מינואר 2011 נכלל בשגרת החיסונים במדינת ישראל החיסון PCV13 כנגד 13 זני חיידקי פנאומוקוק. חיסון זה מקנה חסינות לטווח ארוך. על פי הערכות מומחים בישראל, מתן החיסון לפעוטות עשוי למנוע כ- 4000 מקרי אשפוז וכעשרה מקרי תמותה בשנה.
על מנת לקבל חיסון יש להצטייד בפנקס החיסונים. ללא פנקס זה לא ינתן החיסון הנדרש.