28 ינואר 2022 כ"ו שבט תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד פוליומיאליטיס (פוליו, שיתוק ילדים) למבוגרים ולמטיילים

Poliomyelitis (Polio) Vaccine for Travelers and Adults
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

מהו החיסון נגד פוליו (שיתוק ילדים)?

חיסון זה נועד למנוע הדבקה בנגיף פוליו (Poliovirus) הפוגע במערכת העצבים וגורם למחלת פוליומיאליטיס (שיתוק ילדים, פוליו, Poliomyelitis). הנגיף עלול לגרום לשיתוק, לנכות ולמוות. מרבית החולים יסבלו ממחלה קלה בלבד אך כ- 2% עלולים לסבול ממחלה חמורה הגורמת לשיתוק שרירים שאינו חולף.
החיסון נגד פוליו כלול בשגרת החיסונים לתינוקות בישראל. מומלץ שאנשים שלא חוסנו, שלא השלימו את סדרת החיסונים נגד שיתוק ילדים בעבר או שתנגודת גופם לנגיף חלשה יקבלו את החיסון אם הם עלולים להיחשף לנגיף או לחולים במחלה. לדוגמה, עובדי מעבדה, אנשי סגל רפואי ומטיילים המתכוונים לנסוע לאזורי סיכון להדבקה בשיתוק ילדים.
ניתן להתעדכן ברשימת המדינות המעודכנת במרפאות המטיילים בלשכות הבריאות האזוריות.
בהתאם לצורך, החיסון ניתן לרכישה באופן עצמאי.
מחלת פוליומיאליטיס מועברת באמצעות מגע יד אדם עם מזון, מים או הפרשות (צואה) של אדם החולה במחלה. במקרים נדירים תיתכן הדבקה לאחר מגע עם רוק נגוע.
הנגיף גורם להדבקה בעיקר 7-10 ימים לפני ואחרי הופעת הסימפטומים, אך תיתכן הדבקה באמצעות מגע עם צואת החולים עד 6 שבועות לאחר המחלה.
במרבית המקרים מדובר במחלה קלה ונטולת סיבוכים אך כשהנגיף פוגע במערכת העצבים יתכנו סיבוכים חמורים הכוללים שיתוק זמני או קבוע של השרירים, פגיעה בשרירי הנשימה ובצקת בריאות, דלקת בשריר הלב ודיכאון (עקב הפגיעה ביכולת התנועתית).
חלק מהאנשים שלקו בפוליומיאליטיס בעבר עלולים לפתח חולשת שרירים המכונה 'תסמונת פוסט פוליו' כ- 10-40 שנים לאחר מכן. התסמונת מתפתחת בצורה הדרגתית, ככל הנראה עקב נזק לתאי העצב בחוט השדרה שגורם נגיף פוליו. במצב זה המחלה אינה מדבקת.

תפוצת נגיף הפוליו

ההתגייסות הכלל עולמית להכחדת המחלה באמצעות החיסון הביאה לירידה משמעותית במספר החולים בפוליו בעולם. בין השנים 1998 ל- 2006 חלה ירידה של כ- 99% בשיעור החולים במחלה. עם זאת, על פי נתוני המרכז האמריקאי לבקרה ולמניעת מחלות (CDC), נגיף פוליו מוסיף להיות שכיח באפגניסטן, הודו, ניגריה ופקיסטן. מאז שנת 2008 דווח על התפרצויות של פוליומיאליטיס גם בכמה מדינות באפריקה, מזרח אירופה וצפון ודרום אסיה.
החיסון נגד שיתוק ילדים הכלול בשגרת החיסונים לתינוקות בישראל מסוף שנות ה- 50 מיגר את התחלואה בישראל. מאז 1989 לא דווח על אף מקרה מחלה או תמותה עקב פוליומיאליטיס בישראל.

החיסון נגד פוליו ומטרתו

החיסון נגד פוליומיאליטיס הניתן כיום למבוגרים בישראל הוא חיסון פעיל המורכב מנגיפי פוליו מומתים (Inactivated polio vaccine, IPV). החיסון מכיל 3 זנים שונים של הנגיף ונקרא גם 'תרכיב סאלק'. כאשר מערכת החיסון נחשפת לרכיבי הנגיף היא מסוגלת לייצר נוגדנים נגד נגיף פוליו מבלי שיופיעו הסימפטומים של המחלה.

חיסון נגד פוליו בישראל

על פי הנחיות משרד הבריאות מומלץ לקבל חיסון IPV נגד פוליומיאליטיס אם מתכננים נסיעה למדינה בה קיים סיכון להדבקה בנגיף ועברו 10 שנים מאז השלמת סדרת החיסונים הבסיסית או הזרקת חיסון הדחף הקודם. אפשר להתייעץ לגבי הצורך בחיסון עם הרופא במרפאות המטיילים בלשכות משרד הבריאות.
קיים חיסון נוסף הנקרא 'תרכיב סאבין' המורכב מנגיפים חיים מוחלשים וניתן דרך הפה (OPV, Oral Polio Vaccine). משרד הבריאות אינו ממליץ להשתמש בחיסון זה אלא במקרים הבאים:
  • אם ידועה רגישות לאחד מרכיבי חיסון IPV.
  • במצבי חירום כשקיימת סכנת הדבקה או התפרצות של הנגיף.
  • בעת מחסור בחיסון IPV .
 
זאת בתנאי שאין הוראות נגד מתן החיסון OPV.
על מנת לקבל חיסון נגד פוליו יש להצטייד בפנקס החיסונים. ללא פנקס זה לא יינתן החיסון הנדרש.