29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

חיסון נגד טיפוס הבטן למבוגרים ולמטיילים

Vaccination against Typhoid Fever for Adults and Travelers
מעודכן לתאריך  14.03.2021 

מהו טיפוס הבטן?

טיפוס הבטן היא מחלה הגורמת לזיהום חמור במעיים בעקבות הדבקה על ידי החיידק סלמונלה טיפי (Salmonella Typhi). מחלה זו אינה שכיחה בישראל ולכן החיסון נגדה אינו כלול בשגרת החיסונים הלאומית.
החיסון נגד טיפוס הבטן מומלץ בעיקר לאנשים הנוסעים לאזורים בהם קיים סיכון גבוה להדבקה בחיידק סלמונלה טיפי. למידע אודות אזורים בעולם בהם קיימת שכיחות גבוהה של המחלה במדריך החיסונים ליוצאים לחו"ל.
בהתאם לצורך, החיסון ניתן לרכישה באופן עצמאי.

המחלה ותפוצתה

טיפוס הבטן הוא זיהום מדבק מאד שנגרם על ידי חיידקי סלמונלה טיפי (Salmonella typhi). ללא טיפול דחוף עלולים החיידקים להתפזר בגוף ולגרום לסיבוכים קשים ואף למוות.
אפשר להידבק בטיפוס הבטן בעקבות חשיפה למזון או למים שזוהמו בצואת אנשים הנגועים בחיידק. ילדים ואנשים צעירים נמצאים בסיכון הגבוה ביותר ללקות בטיפוס הבטן מאחר שמערכת החיסון שלהם טרם הבשילה לגמרי.
הסימפטומים ההתחלתיים של טיפוס הבטן מתפתחים 1-3 שבועות לאחר ההדבקה וכוללים:
  • עלייה הדרגתית של חום הגוף עד ל- 39-40 מעלות צלזיוס.
  • כאב בטן.
  • שלשול או עצירות (אנשים מבוגרים יסבלו בדרך כלל מעצירות).
  • כאב ראש עמום וחזק מאד.
  • פריחה ורדרדה ושטוחה.
  • הרגשה כללית רעה מאד.
 
הזיהום מחייב קבלת טיפול מיידי באנטיביוטיקה במשך 7 עד 14 ימים. חיידקים מסוימים המחוללים מחלה זו פיתחו עמידות נגד חלק מהתרופות האנטיביוטיות ולכן אצל חלק מהחולים עלולים הסימפטומים להחמיר. במקרים קשים עלול להידרש אשפוז בבית החולים וקבלת אנטיביוטיקה באמצעות עירוי תוך ורידי.
ככל שהמחלה מתקדמת עולה הסיכון להתפתחות סיבוכים שכוללים דימום פנימי, ניקוב או קרע בחלק מהמעי הדק או הגס והתפשטות הזיהום. חלק מהחולים הקשים עלולים למות מהזיהום.
טיפוס הבטן נפוץ במדינות העולם השלישי ובאזורים בהם רמת התברואה ירודה והגישה למים נקיים מוגבלת. המחלה שכיחה ביותר בדרום אסיה, במדינות כמו הודו, נפאל ובנגלדש. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי למעלה מ- 200,000 אנשים מתים כל שנה בעקבות זיהום בטיפוס הבטן.
בישראל המחלה נדירה מאד (כ- 10 מקרים בממוצע מדי שנה). מרבית החולים בטיפוס הבטן בישראל הם אנשים שחזרו מביקור במדינות כגון הודו.

החיסון ומטרותיו

קיימים שני חיסונים נגד טיפוס הבטן הניתנים בישראל (בהזרקה ובבליעה). אלו הם חיסונים פעילים הגורמים לגוף לייצר נוגדנים נגד חיידקי סלמונלה טיפי ומונעים את התפתחות הזיהום ואת סיבוכיו.
חשיפת מערכת החיסון באופן מלאכותי לחלקיקי החיידק או לחיידק מוחלש מאפשרת התפתחות עמידות למחלה מבלי לגרום לסימפטומים שלה.

חיסון בהזרקה

החיסון מורכב מחלקיקים של מעטפת החיידק וניתן בזריקה חד פעמית לבני שנתיים ומעלה. חיסון זה נמצא יעיל נגד טיפוס הבטן בכ- 75% מהמקרים בשנה הראשונה לאחר ההתחסנות.

חיסון בבליעה

החיסון מורכב מ- 3 כמוסות המכילות חיידקי סלמונלה טיפי חיים אך מוחלשים. החיסון ניתן בבליעה דרך הפה לבני 6 שנים ומעלה. מרבית המתחסנים מעדיפים ליטול חיסון זה על פני החיסון הניתן בהזרקה.
עם זאת, לחיסון זה מספר חסרונות:
  • הגנה פחותה. החיסון בבליעה נמצא יעיל ב- 60% מהמקרים בשנה הראשונה לאחר ההתחסנות (בהשוואה לכ- 75% יעילות בהזרקה).
  • חיסון זה אינו מומלץ לבעלי מערכת חיסון חלשה עקב ליקויים מולדים, מחלות כמו סרטן או איידס או טיפולים שמדכאים את פעילות מערכת החיסון.
  • נטילה בו זמנית של כמוסות החיסון יחד עם אנטיביוטיקה, סולפונאמידים (רספרים®, דיסטפיל®) או עם תרופות נגד מלריה (מלרון®, לריאם®, דוקסילין®) מקטינה את יעילות החיסון.
 
החיסון המכיל חיידקים חיים ומוחלשים אינו זמין כיום בישראל.
שני סוגי החיסון נגד טיפוס הבטן מעניקים הגנה למשך כ- 3 שנים אך הגנה זו אינה מלאה ולכן גם לאחר החיסון יש להקפיד על כללי זהירות בכל הקשור לצריכת מזון ומשקאות כשנמצאים באזורים בעלי שכיחות גבוהה של טיפוס הבטן. מומלץ לעיין בהנחיות משרד הבריאות למטיילים.

מידע על החיסון בישראל

בעשור האחרון נרשמו בישראל כ- 5-15 מקרים של טיפוס הבטן מדי שנה. מרבית החולים נדבקו במחלה בזמן טיול בחו"ל.
החיסון נגד טיפוס הבטן אינו כלול בשגרת החיסונים במדינת ישראל אך אפשר לרכוש אותו בצורה עצמאית, במידת הצורך.
על מנת לקבל חיסון יש להצטייד בפנקס החיסונים. ללא פנקס זה לא ינתן החיסון הנדרש.