29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

נוירומה על שם מורטון (פגיעה עצבית בכף הרגל) - מידע רפואי

(Morton’s Neuroma)
מעודכן לתאריך  22.04.2012  באדיבות ה 

מבוא לנוירומה על שם מורטון

מצב זה נגרם כאשר העצב המפריד בין עצמות כף הרגל סובל מגירוי יתר או נמחץ, וגורם לכאב חד ועז ביותר בבסיס אצבעות כף הרגל. הגורם לנוירומה על שם מורטון אינו ברור אם כי נמצא שנעילת נעליים בעלות עקב גבוה גורמות להחמרה.
הכאב פוגע בעיקר באצבעות השלישית והרביעית בכף הרגל, ומופיע בפתאומיות, בדרך כלל תוך כדי הליכה. רק במקרים נדירים מעורב במצב יותר מעצב אחד בכף הרגל.
תחילה תיתכן תחושת נימול בין האצבע השלישית לרביעית. תחושה זו תחמיר עם הזמן עד לכדי כאב עז, חד ושורף בשורש כף הרגל או בבסיס האצבעות.
הכאב מחמיר בדרך כלל בזמן נעילת נעליים ולכן הסרת הנעל תקל לרוב על הכאב.
הגורם לתופעה אינו ברור אך יתכן כי אחת מעצמות מפרק המסרק הנמצא בבסיס אצבעות כף הרגל גורמת ללחץ על העצב, במיוחד אצל אנשים אצלם תעלת העצב צרה. לחץ זה גורם להתעבות של העצב ושל הרקמות הסובבות אותו.
חלק מהמומחים סבורים כי בעיות בכף הרגל כגון פלטפוס (מצב רפואי המאופיין בכף רגל שטוחה), קשת גבוהה, תפיחה (בוניון) ואצבע פטישנית עלולות להוות גורם סיכון להתפתחות נוירומה על שם מורטון.
כל אדם עלול לסבול מנוירומה על שם מורטון אם כי התופעה שכיחה יותר בקרב נשים (בפרט נשים הנועלות נעלי עקב), ספורטאים (בעיקר רצים) ואנשים הסובלים מבעיות מסוימות בכף הרגל (לדוגמה, קשת גבוהה).
יתכן שנעילת נעליים נוחות התואמות את מבנה כף הרגל עשויה למנוע את התפתחות המצב והכאב הנלווה לו.

מתי יש לפנות לקבלת טיפול רפואי?

במקרה של תחושת נימול מתמשכת או כאב עז ועקשני בכף הרגל יש לפנות לבדיקת אורתופד (רופא מומחה במערכת המפרקים, השרירים והשלד). בהתאם לאופי הסימפטומים, חומרתם ומשכם יפנה הרופא את המטופל לבדיקות נוספות, לרבות בדיקות דימות, על מנת לעמוד על שורש הבעיה.
כדי להקל על הכאב מומלץ לנעול נעל בעלת קצה רחב שאינה גורמת ללחץ על האצבעות. ניתן ליטול תרופה לשיכוך הכאב. במקרים חמורים עשוי הרופא להמליץ על הזרקת סטרואידים אל העצב הפגוע.
אם אמצעים אלו אינם משיגים שיפור ניתן לשקול התערבות ניתוחית. במהלך הניתוח תוסר הרקמה העבה סביב העצב במטרה לשחרר את הלחץ. במקרים מסוימים יוסר גם העצב עצמו.