19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.11.2012  באדיבות ה 

הפרעת חרדה חמורה - מידע רפואי

Panic disorder
מעודכן לתאריך  18.11.2012  באדיבות ה 

מבוא להפרעת חרדה חמורה

הפרעת חרדה חמורה, המכונה גם הפרעת פניקה, היא סוג של הפרעה בה אדם חווה התקפי חרדה חוזרים ונשנים, לעיתים גם ללא סיבה ישירה.
כול אחד חווה תחושות של חרדה במצבים מסוימים במהלך החיים. זו תגובה טבעית לחלוטין, בפרט כאשר אנו נתונים לסכנה או למצב של דחק (סטרס). יחד עם זאת אצל אנשים הלוקים בהפרעת חרדה חמורה, תחושות חרדה ולחץ מתרחשות באופן חוזר ואפשריות בכול עת.

חרדה

חרדה היא תחושת אי נוחות נפשית שדרכי ביטויה יכולים להיות קלות כחמורות, וכוללות תחושות דאגה ופחד.
מספר מצבים עלולים לגרום להפרעת חרדה חמורה, לרבות:
 • פוביה: פחד קיצוני בלתי נשלט מחיה, גורם דומם, מקום או מצב.
 • הפרעת חרדה כללית: מצב מתמשך שיכול להיות קשור למגוון סיבות אשר מביא לחרדה ולדאגה.
 • הפרעת דחק פוסט טראומטית: הפרעה בעלת סימפטומים גופניים ונפשיים שעלולה להתפתח אחרי שאנשים חווים מצב או עדים לאירוע שגורם להם לפחד עצום, לחוסר אונים או לאימה, כגון:
  • קרבות במהלך מלחמה, התקפות מחבלים, התקפות טילים.
  • אסונות טבע.
  • תאונות קשות.
  • מוות אלים.
  • תקיפה אישית לרבות אונס.
 

התקפי חרדה

התקפי חרדה חמורה (פניקה) מלווים בסימפטומים גופניים ונפשיים. מדובר בתחושות פחד משתקות ודאגה קשה בצד סימפטומים גופניים הכוללים בחילה, הזעה, רעד, האצת פעימות הלב.
מספר התקפי החרדה שאדם חווה תלויים בחומרת ההפרעה. אנשים מסוימים יחוו התקף או שניים בחודש בשעה שאחרים יחוו מספר התקפים במהלך כול שבוע.
התקפי חרדה חמורה יכולים להיות עוצמתיים ומפחידים אולם הם אינם מסוכנים. ההתקף לא יגרום לאדם הלוקה בהפרעה נזק גופני ובמרבית המקרים לא ידרוש אשפוז.

מה עושים

ככלל, כדאי לפנות לרופא המטפל כאשר חווים סימפטומים של הפרעת חרדה חמורה. אבחון רפואי נדרש כאשר מדובר בהתקפים חוזרים ונשנים, בלתי צפויים, המלווים בלפחות חודש של דאגה מתמשכת מהתקפים העלולים להתרחש.

הטיפול

מטרת הטיפול היא להפחית את תדירות ההתקפים ולהקל על ההתקפים כאשר אלו מתרחשים. מדובר הן בטיפול תרופתי והן בטיפול פסיכולוגי (נפשי).

אזהרות

הפרעת חרדה חמורה עלולה להשפיע על היכולת לנהוג או לבצע עבודות מסוימות.

ילדים ומתבגרים

הפרעת חרדה חמורה נפוצה יותר בקרב מתבגרים בהשוואה לילדים. הפרעת חרדה עלולה להיות דבר מטריד במיוחד עבור ילדים ומתבגרים. ההפרעה עלולה להעיב על התפתחותם, על כישורי הלמידה ועל חייהם החברתיים.
התקפי חרדה אצל ילדים יכולים לכלול צרחות, בכי ונשימות מואצות. הפחד מהתרחשות התקף עלול להוביל את הילד או המתבגר לבידוד ולאי יכולת להתרכז בלימודים או בשיעורי הבית.
אבחון הפרעת חרדה אצל ילדים ומתבגרים, מוקדם ככול האפשר, הינו חיוני. אם ילדכם חווה התקפי חרדה חוזרים, פנו לייעוץ מקצועי.