21 ספטמבר 2019 כ"א אלול תשע"ט
מעודכן לתאריך  11.03.2013  באדיבות ה 

עין עצלה, אמבליופיה - מידע רפואי

Lazy eye, Amblyopic eye
מעודכן לתאריך  11.03.2013  באדיבות ה 

מבוא לעין עצלה,אמבליופיה

עין עצלה הוא מצב בו הראייה בעין אחת אצל ילד אינה מתפתחת כראוי. משמעות הדבר היא שראייתו הכללית פחות טובה והוא מסתמך על העין 'הטובה' כדי לפצות. המונח הרפואי למצב זה הוא 'אמבליופיה'. זהו אינו מצב שכיח, אם כי התופעה אף אינה נדירה בקרב ילדים. שכיחותה כ- 2%. לרוב מאובחן המצב בסביבות גיל 3-4 שנים.

כיצד ניתן לדעת אם עינו של הילד עצלה?

ילדים הסובלים מעין עצלה לרוב מתקשים לאמוד נכונה מרחקים בינם לבין עצמים ולכן עלולים להתקשות בפעולות כגון תפיסת כדור. אצל חלק מהילדים עלולה להתפתח פזילה.
פעוטות לרוב כלל אינם מודעים לכך שראייתם אינה תקינה, וגם אם הם מודעים, לרוב אינם מסוגלים לתקשר זאת להוריהם. ילדים גדולים יותר עלולים להתלונן כי הם אינם רואים טוב בעין אחת.

מתי יש לפנות לבדיקת רופא עיניים?

מרבית המקרים מאובחנים במהלך בדיקת עיניים שגרתית המומלצת בסביבות גיל 3. עם זאת, מומלץ לפנות לבדיקה בכל מקרה של חשד שהילד אינו רואה טוב.

מה גורם לעין עצלה?

העין פועלת כמצלמה. קרני האור חודרות דרך עדשת העין ומוקרנות על שכבת התאים הרגישה לאור המרפדת את החלק הפנימי של העין (הרשתית). הרשתית מתרגמת את קרני האור לאותות עצביים המועברים למוח. המוח מעבד את האותות המתקבלים מכל עין לתמונה תלת מימדית המשקפת את שהעין רואה.
במצב של עין עצלה המוח מתעלם מאחת העיניים ומסתמך יותר על המידע המתקבל מהעין החזקה. מצבים כמו פזילה או הבדלים באיכות הראייה בין שתי העיניים עלולים לגרום לכך.
ללא טיפול תאבד הראייה בעין העצלה.

טיפול בעין עצלה

מרבית המקרים ניתנים לטיפול, בדרך כלל בשני שלבים.
בשלב הראשון יש לתקן את הגורם למצב. לאחר מכן יש לעודד את הילד לחזור ולהשתמש בעין העצלה. ניתן לעשות זאת בעזרת רטיות לכיסוי העין החזקה או טיפות לטשטוש הראייה בעין החזקה.
הטיפול לרוב יעיל אך מדובר בתהליך הדרגתי שעלול לארוך חודשים רבים.

סיכויי ההחלמה

בהנחה שהמצב מאובחן במועד ומטופל כבר בגיל צעיר, סיכויי ההחלמה טובים. העין החלשה לרוב לא תשיג ראייה מושלמת אך בדרך כלל ניתן להגיע למצב בו הילד לא יסבול מבעיות ראייה בהמשך חייו.
אם ראייתו של הילד השלימה את התפתחותה, בדרך כלל בסביבות גיל שבע, קשה יותר לטפל בעין עצלה אם כי עדיין אפשר לשפר באופן משמעותי את הראייה בעין החלשה.