21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.12.2019  באדיבות ה 

חצבת - מידע רפואי מקיף על מחלת החצבת

Measles
מעודכן לתאריך  10.12.2019  באדיבות ה 

מניעה של חצבת

החיסון המרובע (בעבר, החיסון המשולש)

החיסון נגד ח‌צבת (Measles), חז‌רת (Mumps), אד‌מת (Rubella) ואבעבועות רוח (Varicella Zoster) נקרא MMRV. החיסון ניתן כיום כחלק משגרת החיסונים במדינת ישראל, ב- 2 מנות חיסון:
  • המנה הראשונה של החיסון ניתנת במסגרת טיפת חלב, בגיל שנה.
  • המנה השנייה ניתנת במסגרת החיסונים בבית הספר, בכיתה א'.
 
לאחר קבלת המנה הראשונה עדיין כ- 5-10% מהילדים אינם מחוסנים לחלוטין מחצבת. המנה השנייה של החיסון מיועדת להגביר את כושר החיסון של המקבל. למעלה מ- 99% מהילדים יהיו מחוסנים לאחר קבלת שתי מנות החיסון.
אדם שחוסן בעבר, או שחלה במחלה, סיכוייו לחלות שנית אפסיים.
כאשר מתגלה שילד או נער לא קיבל את החיסון, ניתן לתת את שתי המנות בכל גיל, בהפרש של חודש אחד לפחות.

היעדר קשר בין החיסון לאוטיזם

עד שנת 2008 חוסנו התינוקות במדינת ישראל בחיסון המשולש נגד חצבת, חזרת ואדמת (ללא אבעבועות רוח) שידוע בשם MMR. חיסון זה עמד במרכזו של דיון ציבורי על הקשר האפשרי בין החיסון לבין אוטיזם, לאחר שבשנת 1998 פרסם רופא בריטי בשם ד"ר אנדרו וייקפילד מחקר על הקשר בין החיסון לתופעה, בכתב העת המדעי Lancet. ראוי לציין כי Lancet הוא אחד מכתבי העת המדעיים היוקרתיים ביותר בעולם.
בעקבות הפרסום של המחקר סרבו הורים רבים לחסן את ילדיהם, ועקב כך חלה עליה משמעותית במספר הנדבקים בחצבת. מחקרים נוספים שנערכו עם השנים הפריכו כליל כל קשר אפשרי בין החיסון לבין אוטיזם.
למעשה, לא רק שהקשר נשלל, אלא פורסמו עבודות לפיהן שכיחות האוטיזם בקרב ילדים שלא חוסנו בחיסון ה- MMR עלתה על השכיחות בקרב ילדים שכן קיבלו את החיסון. יתר על כן, בעוד שמנת החיסון הראשונה ניתנת בגיל שנה, הרי שרמזים ראשונים לאוטיזם ניתן לאבחן כבר בגילאים צעירים יותר.
מחקרו של ד"ר וייקפילד לא אושש מעולם, ולמרבה התדהמה הסתבר שהרופא קיבל תשלומי שוחד מהורים לילדים אוטיסטים, כדי שיאתר עבורם קשר אפשרי בין החיסון לבין התופעה. ד"ר וויקפילד הועמד לשימוע על ידי המועצה הרפואית הלאומית בבריטניה, שקבעה כי הוא נכשל כחוקר, פעל מתוך ניגוד עניינים ונהג בצורה שאינה הוגנת ואינה אחראית. טרם נתקבלה החלטה אם לשלול כליל את רשיונו לעסוק במקצועות הרפואה.
בחודש ינואר 2010, בעקבות חשיפת הפרשה, החליטה מערכת כתב העת Lancet למחוק כליל את מאמרו של ד"ר וייקפילד מארכיון מאמרי העיתון.
כיום, הודות לחיסון, אין החצבת מהווה מחלה שכיחה בישראל. יחד עם זאת, לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, גבתה המחלה את חייהם של כ- 200,000 איש בשנת 2007, רובם תושבי מדינות מתפתחות שלא חוסנו.

מניעת המחלה לאחר חשיפה, בגיל פחות משנה

אם ילד שגילו פחות משנה נחשף לנגיף החצבת, הפעולה שתינקט כדי למנוע את התפתחות המחלה תלויה בגילו.

תינוקות בגיל 6-12 חודשים

ניתן לחסן ילדים בחיסון ה- MMRV החל מגיל 6 חודשים, כך שתינוק שנחשף לנגיף יכול לקבל את החיסון. תינוק שקיבל את החיסון לפני גיל שנה, צריך לקבל עוד 2 מנות של החיסון, לפי תוכנית החיסונים המקובלת, בגיל שנה ובכיתה א'.

תינוקות מתחת לגיל 6 חודשים

  • אם אמו של התינוק חלתה בעבר בחצבת, או שחוסנה מפניה, רוב הסיכויים שהתינוק מחוסן מפני המחלה, כי הנוגדנים של האם עוברים לתינוק בהיותו ברחם.
  • אם האם לא חלתה בחצבת ולא חוסנה מפניה, התינוק יקבל זריקה של נוגדנים ספציפיים (Immunoglobulin) נגד הנגיף. טפול בנוגדנים ספציפיים לאחר החשיפה לנגיף מכונה 'חיסון סביל'. חיסון זה נותן הגנה מיידית לזמן קצר נגד חצבת.
 

מניעת ההפצה של המחלה לאחר חשיפה

במידה שאתם חוששים שילדכם נדבק בחצבת, דאגו לבודד אותו מילדים אחרים למשך 5 ימים לפחות מעת הופעת הפריחה.