25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.10.2013  באדיבות 

הרדמה (אלחוש) - מידע רפואי

Anesthesia
מעודכן לתאריך  08.10.2013  באדיבות 

הרדמה מקומית

חומרים לאלחוש מקומי הם חומרים תרופתיים שמטרתם למנוע תחושה במהלך טיפול רפואי באזורי גוף מסוימים. בזמן אלחוש מקומי המטופל נותר ער ואינו מאבד את הכרתו.
קיימים חומרי הרדמה מקומית בהזרקה, בטיפות, בתרסיס, במשחה ובג'ל.

כיצד פועלת הרדמה מקומית?

הרדמה מקומית חוסמת את הולכת הכאב דרך העצבים באזור הגוף המטופל, אל המוח. המטופל לא יחוש כל כאב אך עלול להרגיש תחושות עמומות או לחץ מקומי.
בדרך כלל יעברו מספר דקות עד לאובדן התחושה, מרגע מתן חומר ההרדמה המקומי. הרופא יוודא כי האזור רדום לפני שיחל בהליך הרפואי.
יתכן כי תחלופנה מספר שעות עד שתפוג השפעת ההרדמה המקומית והתחושה באזור תחזור. יש לשים לב לא לפגוע באזור הרדום (לדוגמה, לשים לב לא לנשוך את הלשון או השפה לאחר הרדמה מקומית אצל רופא השיניים). אם קיים חשש כי האזור יכאב לאחר שההרדמה תפוג יינתנו למטופל תרופות לשיכוך כאב.

מתי תבוצע הרדמה מקומית?

הרדמה מקומית שכיחה אצל רופאי שיניים ומנתחים המבצעים הליכים רפואיים מקומיים, באזורי גוף מוגדרים, כגון:
  • בזמן סתימה או עקירה.
  • ניתוחי עור כגון הסרת שומות או יבלות.
  • ניתוחי עיניים מסוימים כגון ניתוח קטרקט.
  • נטילת דגימת רקמה (ביופסיה) בעזרת מחט.
 
ניתן לרכוש משחות וג'לים המכילים חומרים לאלחוש מקומי. אלו מכילים בדרך כלל כמויות קטנות של בנזוקאין ובעזרתם ניתן לאלחש אזורים בעור (לדוגמה, לפני הסרת שיער או אם יש צורך לאלחש את החניכיים).
לעתים, בהתאם לרצון המטופל ושיקול דעתו המקצועי של הרופא ניתן לשלב הרדמה מקומית עם טשטוש על מנת להקל על המטופל ולהפיג את חרדתו.
במקרים מסוימים יתכן שימוש בהרדמה מקומית גם בניתוחים נרחבים יותר כגון ניתוחי מוח, בהם קיימת חשיבות לכך שהמטופל נותר ער ובהכרה. בזמן הסרת גידול במוח משוחח המנתח עם המטופל וכך מסוגל לדעת שאינו גורם לנזק מוחי תפקודי.
הרדמה מקומית נחשבת בטוחה ובעלת תופעות לוואי מועטות בלבד. במקרים נדירים תיתכן השפעה על קצב הנשימה, קצב הלב ועל לחץ הדם.