19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.12.2013  באדיבות 

ניתוח לשחרור עצב בכף היד - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר יורם עוזר

(Nerve Release Surgery (04.49
מעודכן לתאריך  21.12.2013  באדיבות 

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע בעקבות כשל של טיפול שמרני במצב בו עצב בכף היד נכלא או שמופעל עליו לחץ הפוגע בתפקודו התקין.
ישנם שלושה עצבים המספקים עצבוב תחושתי ותנועתי לכף היד (העצב האולנרי, המדיאני והרדיאלי. במצבי מחלה מסוימים עלול להיגרם לחץ על אזור מסוים באחד העצבים או שתיתכן כליאה של העצב (entrapment) ואספקת הדם אליו תרד.
המצבים השכיחים ביותר של כליאת עצבים בכף היד עצמה כוללים את תסמונת התעלה הקרפלית ואת תסמונת התעלה האולנרית. לפי מיקום ואורך העצב הנלחץ יתכנו סימפטומים שונים שכוללים כאב, נימול, ירידה בתחושה, חולשת שריר ובעיות בתנועה, כאב המוקרן לאזורים אחרים ובמקרים חמורים יותר גם הידלדלות שרירים. יצויין כי גם כליאת עצבים מעל כף היד עלולה לגרום לסימפטומים בכף היד עצמה.
תסמונת התעלה הקרפלית היא תסמונת שכיחה יחסית המאופיינת בלחץ על העצב המידיאני (Median nerve) כתוצאה מבצקת או דלקת בתעלה העוברת בשורש כף היד. תסמונת זו נגרמת בדרך כלל עקב מאמץ ממושך של פרק כף היד (לדוגמה, אצל אנשים העובדים עם מחשב ועכבר) או טראומה לכף היד המובילים להתפתחות מצב דלקתי ונפיחות בתעלה אשר פוגעת באספקת הדם לעצב. הסימפטומים העיקריים של תסמונת זו פוגעים באגודל, באצבע ובאמה.
בתסמונת התעלה האולנרית נגרם לחץ על העצב האולנרי בתעלה בה הוא עובר (תעלה הנקראת Guyon Canal). במקרה זה הלחץ על העצב נגרם בעיקר על ידי גושים לוחצים (כגון ציסטות, ליפומות או גנגליון) אך לעיתים גם עקב שימוש יתר, טראומה לאזור, הגדלת שריר באזור ומצבי מחלה בעורק הסמוך דוגמת מפרצת או קרישי דם. הסימפטומים יורגשו בעיקר בזרת ובקמיצה.
בשני המקרים יומלץ בדרך כלל תחילה על טיפול שמרני (לא ניתוחי) הכולל סד לקיבוע, תרופות נוגדות דלקת והזרקת סטרואידים לאזור הפגוע. אצל חלק מהמטופלים עשויים הסימפטומים לחלוף כעבור זמן מה בעקבות הטיפול השמרני.
עם זאת, כאשר טיפול שמרני אינו עוזר והסימפטומים ממשיכים יש לרוב צורך בניתוח לשחרור העצב שנלחץ כדי למנוע את התקדמות המחלה ואת החמרת הלחץ על העצב. ללא טיפול מתאים עלול הנזק לעצב להפוך לקבוע.