25 אוגוסט 2019 כ"ד אב תשע"ט
מעודכן לתאריך:  28.07.2014 

יש יתרון לניתוחי קטרקט בלייזר

תלונות על ירידה בחדות הראייה מעל גיל 60 מובילות במקרים רבים לאבחון תהליך של קטרקט. מהו קטרקט, האם חייבים לנתח, מהם יתרונות הניתוח בלייזר ומהן 'עדשות מתקדמות' (פרימיום) המושתלות בניתוח קטרקט

ד"ר שמואל לוינגר, מומחה ברפואת עיניים בתחומי רפרקציה, קרנית וקטרקט

מעודכן לתאריך:  28.07.2014 
קטרקט היא מחלה שבה מתפתחת עכירות של עדשת העין. במצב תקין, עדשות העין צלולות ומאפשרות לאור לעבור ללא הפרעה אל הרשתית שמאחורי גלגל העין. מעבר בלתי מופרע של האור הוא תנאי הכרחי לקבלת תמונה ברורה ומדויקת ועכירות בעדשת העין משבשת את מעבר האור ופוגמת בראייה. התוצאה של העכירות היא טשטוש הראייה עד כדי כך שהלוקה בה רואה מעין "עננים".
ברוב המקרים תהליך התפתחות הקטרקט הוא הדרגתי ועם הזמן מחמירה הבעיה והעכירות בעין מתגברת. ככול שפחות אור עובר דרך העדשה, כך הראייה הופכת למעורפלת ולמטושטשת. העכירות עלולה להתפתח בעין אחת או בשתי העיניים וברוב המקרים עין אחת נפגעת יותר מהשנייה.

חיוני לטפל בקטרקט

ניתן לסווג את סוגי הקטרקט לפי אזור העכירות בעדשת העין ובהתאם למידת החומרה שלה. דרגת הטשטוש של הראייה משתנה ממקרה למקרה ובנוסף לטשטוש עלול הסובל מקטרקט לחוות סנוורים בלילה מפנסים של כלי רכב. כמובן שהבעיה עלולה למנוע מהלוקים בה לנהוג. כשדרגת הקטרקט חמורה עלולה להתקבל תמונה מטושטשת מאד, עד כדי אי יכולת לזהות פרטים.
הטיפול בקטרקט הוא חיוני, היות שללא טיפול תיפגע שמירת העצמאות התפקודית והבטיחות האישית. כיום, כשתוחלת החיים גבוהה וגם בני 80 ומעלה מתפקדים באופן עצמאי ואף נוהגים, לראייה מיטבית יש חשיבות רבה.
בשלבים המוקדמים של קטרקט ניתן לשפר את הראייה בעזרת משקפיים או בעזרת שימוש בתאורה הולמת לשם קריאה. אמצעים אלו יעזרו לזמן קצר בלבד, שכן כאשר הקטרקט מתקדם הדרך היחידה לטפל בו היא ניתוח.

מהו ניתוח קטרקט?

בעיקרון, הטיפול הניתוחי בקטרקט מתבצע באמצעות החלפת עדשת העין העכורה בעדשה מלאכותית. במסגרת ניתוח קצר, המבוצע תחת הרדמה מקומית, מוצאת העדשה העכורה ומוכנסת עדשה חדשה במקומה כשהיא מקופלת, דרך פתח זעיר בקוטר של כ-3 מ"מ. לאחר החדרת העדשה החדשה, היא נפרשת בתוך העין למלוא גודלה.
בעקבות הניתוח המטופלים חשים ש'וילון' הוסר מעיניהם, הם רואים שוב את כל קשת הצבעים ואינם מוגבלים בפעילויות היום-יומיות. במרבית המקרים, הראייה משתפרת באופן ניכר ומיידי, אולם לוקח מעט זמן עד שהיא מתייצבת לחלוטין.
עד לא מכבר היו מקובלים ונפוצים בעיקר ניתוחים כירורגיים ולא ניתן היה לטפל בבעיה בעזרת ניתוחי לייזר. כיום, במקרים רבים ניתוחי לייזר הפכו לסוג הניתוח המועדף, מכיוון שלניתוח הלייזר יש יתרון הנובע מדרגת הדיוק שלו ומהפחתת הסיכון לתופעות לוואי.

לניתוח בלייזר יש יתרונות רבים

אם בשיטה הוותיקה יוצרים פתחים בקרנית ובקופסית העדשה באופן ידני באמצעות סכין כירורגית זעירה, הרי בניתוח הלייזר מתבצעים שלבים אלו באמצעות קרני לייזר. דבר זה מאפשר יצירת פתחים בדיוק מרבי, פתיחת פתח עגול בקופסית העדשה ופירוק העדשה העכורה בעזרת מכשיר הלייזר.
אף כי בשתי השיטות מושג שיפור ניכר בראייה, הניסיון שנצבר בישראל ובעולם מעיד על מספר יתרונות בולטים של ניתוח הלייזר. מחקר שפורסם בשנת 2011 ב-Journal of Refractive Surgery השווה קבוצה של חולים שעברה ניתוח קטרקט בשיטה המסורתית וקבוצה של מנותחי לייזר.
ככלל, תוצאות המחקר הראו שהחלפת הפעולות הידניות בעין בפעולות באמצעות לייזר, המתבססות על מערכת ממוחשבת, הניבה תוצאות מדויקות יותר וטובות יותר ואפשרה טיפול במגוון רחב יותר של מקרים.
 • מנותחי הלייזר נהנו מדיוק רב יותר בגלל הדיוק במיקום הפתחים בקרנית.
 • התאפשרה יצירת פתח עגול ומדויק בקופסית העדשה – דבר שעדיף על יצירת פתח באופן ידני.
 • נעשה שימוש בפחות אנרגיה לצורך פירוק העדשה העכורה. הדבר מפחית את הסיכון לפגיעה בתאי האנדותל שבקרנית ולבצקת בקרנית.
 • התאפשר למקם טוב ובאופן מדויק את העדשה המלאכותית. לדבר זה חשיבות מכרעת בהשתלת עדשות מתקדמות (פרימיום) לצורך הקטנת התלות במשקפיים. מדובר בעדשות טוריות לתיקון אסטיגמטיזם (צילינדר) ובעדשות מולטיפוקאליות לצרכי ראייה לכל הטווחים.
 • לסובלים מאסטיגמציה (צילינדר) התאפשר טיפול באמצעות השתלת עדשות טוריות לתיקון צילינדר.
 • ניתוח קטרקט בלייזר אפשר לנתח מקרים מורכבים, לרבות אצל מטופלים הסובלים מניסטגמוס או מעיניים קטנות וכן לטפל בקטרקט 'בשל'.
 

מהן 'עדשות מתקדמות' (פרימיום) המושתלות בניתוח קטרקט

במסגרת ניתוח קטרקט ניתן להשתיל עדשות שגודלן והמספר (דיאופטר) שלהן מותאמים לעיני המנותח. בין השאר, ניתן לבחור בעדשות מולטי-פוקאליות המאפשרות מיקוד לכל טווחי הראייה - לרחוק (נהיגה), לקרוב (קריאה) ולטווח הביניים (עבודה מול מחשב).
התאמת העדשה נעשית לפי צרכי המנותח בהתאם לבעיה, לאורח חייו ולעיסוקו. לאיש מחשבים, למשל, ניתן להתאים עדשה שתקנה לו ראייה מיטבית לטווח הביניים ולמטופלים הסובלים גם מבעיה של אסטיגמציה (צילינדר) ניתן להשתיל עדשה טורית המאפשרת תיקון האסטיגמציה (יש לכך שיעורי הצלחה גבוהים). עדשה כזו תקנה ראייה משופרת למרחק ללא תלות במשקפיים.
במקרים שבהם לאחר השתלת העדשה נשאר מספר קטן או צילינדר (אסטיגמציה), ניתן לבצע ניתוח משלים להסרת משקפיים באמצעות לייזר, כך שלאחר הניתוח המטופל לא יזדקק עוד למשקפיים.

מהו משך הניתוח ומה קורה לאחריו

ניתוח קטרקט בעזרת לייזר נמשך כרבע שעה לעין אחת ולאחר מנוחה בת כשעה משוחרר המנותח לביתו. במידת הצורך, מנתחים את העין השנייה כעבור שבועיים עד חודש ימים.
הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית באמצעות הזלפת טיפות אלחוש לעיניים והמטופל אינו חש בכאב. למרות שהניתוח מבוצע בהרדמה מקומית, נוכח במקום רופא מרדים והמטופל נמצא במעקב מתמיד – זאת מאחר שרוב מנותחי הקטרקט הם בני 65 ומעלה.
למחרת הניתוח ניתן לחזור לפעילות רגילה, כולל נהיגה, למעט ההגבלות הבאות:
 • אין לשחות בים או בבריכה במשך חודש.
 • אין לאפר את העיניים במשך שבועיים.
 • אין להרטיב את העין או לחפוף את השיער במשך 3 ימים.
 • יש להימנע מפעילות ספורטיבית במשך מספר ימים.
 • יש להימנע מהרמת משאות כבדים.
 • יש להקפיד על הזלפת טיפות אנטיביוטיקה וסטרואידים על פי הנחיות הרופא המנתח והאמור במרשם שירשום.
 • יש להקפיד על ביקור מעקב אצל הרופא המנתח.
 
למידע נוסף באתר 'עיניים' >> (ייפתח בדפדפן חדש)