24 אוקטובר 2018 ט"ו חשון תשע"ט
מעודכן לתאריך  29.12.2014  באדיבות ה 

דלקת עפעפיים - מידע רפואי

Blepharitis
מעודכן לתאריך  29.12.2014  באדיבות ה 

מבוא לדלקת עפעפיים

דלקת עפעפיים היא מצב בו קצות העפעפיים (האזור הגובל בריסים) הופכים לדלקתיים, דבר שמתבטא באדמומיות ונפיחות. דלקת העפעפיים היא בעיית עיניים נפוצה, ואחת מכול 20 בעיות עיניים מאובחנת כדלקת מסוג זה. המחלה אינה מדבקת ואף כי היא יכולה להתפתח בכול גיל שכיחותה עולה מעל גיל 40.
הסימפטומים של דלקת העפעפיים כוללים:
  • גרד וכאב בעפעפיים.
  • הידבקות של העפעפיים, במיוחד לאחר התעוררות משינה.
  • הריסים הופכים שמנוניים או נוקשים
 
במקרים רבים מדובר במצב מתמשך (כרוני), היינו הלוקים בדלקת חווים התפרצויות חוזרות עם תקופות הפוגה ביניהן.

סיבות אפשריות

דלקת עפעפיים עלולה להיגרם בעקבות זיהום הנגרם על ידי החיידק סטפילוקוקוס, או כסיבוך של מחלת עור - למשל דלקת עורית מסוג סבוריאה שנפוצה אצל פעוטות, או חזזית ורודה שהיא סוג של אקנה (מצב בו הפנים הופכות אדומות ומכוסות כתמים או נקודות).

הטיפול בדלקת

במרבית המקרים הטיפול הראשוני מתבסס על ניקוי יומי של העפעף בעזרת רטיות חמימות (קומפרסים). הניקוי כולל הרטבת האזור ועיסוי עדין של העפעף בעזרת הרטייה כדי להסיר את הקרום או ה'קליפה' שנוצרה עליו. כאשר הדלקת אינה חולפת בעקבות היגיינה נאותה וניקוי עדין של האזור כדאי לפנות לרופא עיניים.
מקרים חמורים יצריכו טיפול אנטיביוטי - שימוש במשחה או בקרם למריחה מקומית, או בטיפות להזלפה, או בטבליות לנטילה דרך הפה.
בדרך כלל המחלה אינה חמורה אולם היא עלולה להוביל למספר סיבוכים. סיבוכים אשר מסכנים את הראייה הנם נדירים, בפרט כשהבעיה מטופלת כיאות. אנשים רבים הלוקים בה יפתחו גם את תסמונת העין היבשה, מצב בו העין לא מפרישה מספיק דמעות, או שהדמעות מתאיידות מהר מידי - מה שמביא לתחושת יובש, כאב או תחושת 'גרגר מציק בעין'.