16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

הידראדניטיס סופוראטיבה - מידע רפואי

ייעוץ: ד"ר אריאלה הפנר, מומחית ברפואת עור ומין

Hidradenitis suppurativa, acne inversa
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

מבוא להידראדניטיס סופוראטיבה

מחלת העור הידראדניטיס סופוראטיבה אשר מכונה גם אקנה אינברסה, הינה מחלת עור דלקתית כרונית (מתמשכת) המתאפיינת בהופעת נגעים דלקתיים גושיים, דמויי אבצסים או 'פורונקלים', מתחת לעור.
הנגעים מתפתחים בדרך כלל באזורים בהם העור מתחכך בעור – היינו באזורי קפלים, (לרבות בין העכוזים ומתחת לשד) בתי שחי, מפשעות והצד הפנימי של הירך. המחלה יכלה להופיע במקום אחד או בריבוי מקומות.
הנגעים מלווים בכאב ובהפרשה מוגלתית המדיפה ריח בלתי נעים ונוטים לחלוף תוך הותרת כתמים או צלקות. הם יכולים להופיע במקום אחד או בריבוי מקומות.
המחלה נוטה להופיע לאחר גיל ההתבגרות, נמשכת שנים, וללא טיפול מתאים מחמירה עם הזמן. שכיחותה נאמדת בכ-1% מהאוכלוסייה והיא שכיחה יותר בקרב נשים. למחלה עלולות להתלוות השלכות חברתיות ונפשיות הפוגעת בתפקוד היומיומי וביחסים הבין אישיים.

אבחון וטיפול

הגורם הרפואי המתאים לאבחון המחלה הוא רופא מומחה ברפואת עור ומין. אבחון מוקדם וטיפול מתאים עשויים לסייע להטבת הסימפטומים ולמניעה של התפתחות נגעים חדשים.
הטיפול יכול לכלול אנטיביוטיקה,  קורטיקוסטרואידים, רטינואידים סיסטמיים ובמקרים מסוימים תרופות ביולוגיות מסוג מעכבי אלפא של TNF.