18 ינואר 2021 ה' שבט תשפ"א
מעודכן לתאריך  12.10.2009  באדיבות ה 

סוכרת סוג 2 - מידע רפואי

Diabetes, type 2
מעודכן לתאריך  12.10.2009  באדיבות ה 

אבחון של סוכרת סוג 2

אדם יכול לסבול מסוכרת סוג 2 במשך שנים רבות מבלי לדעת זאת. במהלך תקופה זו עלולים להתפתח סיבוכים כמו מחלת לב. במידה שהמחלה מאובחנת בשלב מוקדם ומטופלת בהתאם, ניתן לקיים שגרת חיים תקינה ופעילה, ולהקטין את הסיכון לסיבוכים.
חשוב לאבחן סוכרת מוקדם ככל האפשר, כדי להתחיל בטיפול. אם אתם חוששים שאתם בסיכון לחלות בסוכרת סוג 2, או שאתם סובלים מסימפטומים אופייניים לסוכרת, חשוב שתפנו לרופא בהקדם לצורך ברור וקבלת טיפול מתאים. כחלק מתהליך הברור, תשלחו לבצע מספר בדיקות.

בדיקת סוכר (Glucose) בשתן

בדיקה זו נועדה לברר אם יש סוכר בשתן. אצל אדם בריא השתן אינו מכיל סוכר, אולם כשרמת הסוכר בדם גבוהה, עובר הסוכר דרך הכליה ומגיע לשתן.

בדיקת רמת הסוכר בדם

בבדיקה זו נמדדת רמת הסוכר בדם, בשעות הבוקר, לאחר צום של 8 שעות (מותר לשתות מים), על ידי נטילת דם ורידי.
רמת הסוכר בדם נמדדת ביחידות של מיליגרם לדציליטר. הווה אומר, כמה מיליגרם של גלוקוז יש בדציליטר (10 מיליליטר) דם. יחידות אלו מסומנות בקיצור מ"ג לד"ל (mg/dL).
רמת הסוכר בדם לאחר 8 שעות צום מסווגת באופן הבא:
  • עד 100 מ"ג לד"ל אצל אדם בריא.
  • בטווח של 100-125 מ"ג לד"ל במקרים של סוכרת גבולית.
  • גבוהה מ- 126 מ"ג לד"ל אצל חולה סוכרת.
 

בדיקת העמסת סוכר (Oral glucose tolerance test - GTT)

מבחן זה נועד לבדוק את סבילות המטופל להעמסת סוכר בשתייה. באופן תקין עולה רמת הסוכר בדם מיד לאחר שתייה או אכילת מוצרים המכילים סוכר וחוזרת לנורמה לאחר מספר שעות. חולי סוכרת אינם מסוגלים להתמודד באופן תקין עם העמסת סוכר היות שפעילות האינסולין בגופם חסרה או לקויה.
מבחן זה נעשה כאשר קיים חשד למחלת הסוכרת וכאשר תוצאת בדיקת סוכר בצום תקינה או גבולית.
ערכי הסוכר בדם שעתיים לאחר העמסת סוכר מסווגים באופן הבא:
  • עד 140 מ"ג לד"ל אצל אדם בריא.
  • בטווח שבין 140-199 מ"ג לד"ל במקרים של סוכרת גבולית.
  • מעל 200 מ"ג לד"ל אצל חולה סוכרת.

בדיקת המוגלובין מסוכרר (HBA1c)

רמת ההמוגלובין המסוכרר משקפת את ממוצע ערכי הסוכר בדם בשלושת החודשים שקדמו לביצוע הבדיקה. ערך תקין הוא פחות מ-5.7%, ערכים בטווח 5.7-6.4% משקפים טרום-סוכרת, וערכים של 6.5% ומעלה משקפים אבחנת סוכרת.
בדיקה של רמת ההמוגלובין המסוכרר באופן תדיר מסייעת גם בהגדרת מידת האיזון של הסוכרת ויעילות הטיפול במחלה. שמירה קפדנית על איזון ערכי הסוכר מסייעת בהפחתת סיבוכי הסוכרת ארוכי הטווח.

בדיקות נוספות

כאשר התקבלה אבחנה שמדובר בסוכרת, במרבית המקרים גיל החולה, הסימפטומים מצבו הגופני וההיסטוריה הרפואית שלו מכוונים באופן די ברור לאבחנה בין סוכרת מסוג 1 לבין סוכרת מסוג 2. יחד עם זאת לעיתים יהיה צורך בבדיקות נוספות על מנת לקבוע באיזה סוג סוכרת מדובר.
אבחנה של סוכרת סוג 1 מתקבלת אם בדם נמצאים נוגדנים שתוקפים את התאים המייצרים אינסולין, או כשקיימות חומצות בשתן.
לא קיימות בדיקות ספציפיות לצורך אבחנה של סוכרת סוג 2. אבחנה זו מתקבלת על דרך השלילה, היינו, נובעת מכך שתוצאות הבדיקות לסוכרת סוג 1 הן שליליות.