28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  23.02.2021  באדיבות ה 

פרוו-וירוס B19 (המחלה החמישית) - מידע רפואי

((B19 Parvo Virus (Fifth Disease, Slapped Cheek Syndrome, erythema infectiosum)
מעודכן לתאריך  23.02.2021  באדיבות ה 

מבוא פרוו-וירוס B19

המחלה שנגרמת על ידי נגיף הפרוו מסוג B19 מכונה 'המחלה החמישית', מאחר שבעבר הייתה מחלת ילדים שכיחה, החמישית ברשימת מחלות הילדים דוגמת אדמת או חזרת.
משפחת נגיפי הפרוו גורמת לסוגים שונים של תחלואה בחיות, אולם אך ורק נגיף מסוג B19 גורם לתחלואה בבני אדם, ולכן אין כל חשש להדבקה בין אדם לחיה, או להיפך.
יש לבדל בין הנגיף מסוג B19 ובין נגיפי פרוו אחרים שתוקפים כלבים וחתולים. נגד אלו ניתן לחסן את חיות המחמד. הנגיפים שתוקפים את החיות אינם פוגעים בבני האדם ולפיכך אין מניעה שילד ישחק עם חיית מחמד אשר חשודה כחולה בפרוו.
נגיף הפרוו מועבר באמצעות מגע עם הפרשות שמכילות את הנגיף, כגון רוק, ליחה, או נזלת. המחלה מאופיינת בפריחה על הלחי ומדבקת בשלביה המוקדמים, טרם הופעת הפריחה. בשלב המדבק נדמה שהילד 'סתם' מצונן ומנוזל, אך הוא עלול להדביק אחרים באמצעות עיטוש, שיעול, או אפילו פרץ צחוק שמפזר רסיסי רוק. המחלה מועברת גם באמצעות מגע עם חפצים או אברי גוף מזוהמים בנגיף.
בדרך כלל תתפרץ המחלה לקראת סוף עונת החורף או תחילת האביב. התפרצות של פרוו בגני ילדים תגרום בדרך כלל להדבקה של כ- 60% מכלל הילדים, זאת עקב הצפיפות, המגע ושיתוף כלי האוכל. הדבקה חד פעמית במחלה מהווה חיסון לכל החיים נגד נגיף הפרוו.
המחלה תתפרץ 4-14 יום לאחר ההדבקה, אולם תיתכן תקופת דגירה ארוכה יותר, עד 20 יום. יש לציין שכ- 20% מהאנשים שנדבקים בנגיף אינם מפתחים את המחלה.