15 דצמבר 2018 ז' טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  09.05.2010  באדיבות ה 

טינטון (טיניטוס) - מידע רפואי

Tinnitus
מעודכן לתאריך  09.05.2010  באדיבות ה 

מבוא לטינטון

טינטון הוא כינוי לתופעה של רעש או זמזום המורגשים בראש או באוזניים. מקור הרעש הוא פנימי ואינו נובע מגירוי על ידי צליל מהסביבה. אנשים הסובלים מטינטון חווים סוגים שונים של צלילים המתוארים כצלצול, זמזום, המהום, שריקה או מוסיקה. במרבית המקרים, בקרב אנשים בריאים מהווה הטינטון תופעה זמנית והפיכה.
התופעה עלולה להיגרם עקב הצטננות, חשיפה ממושכת למוסיקה רועשת, או לרעשים חזקים וחריגים דוגמת קטיושות ופצצות. אצל חלק מהאנשים הלוקים בטינטון יתלוו לו מתח, חרדה ודיכאון המקשים על התפקוד היומיומי.
אדם הלוקה בטינטון שומע צלילים הנשמעים לרוב רק על ידי ידו. במקרים נדירים ייתכן שגם אנשים אחרים ישמעו את הצלילים. הסימפטומים בולטים יותר בזמן עייפות. לרוב מחמיר הטינטון במהלך מנוחה ושקט, למשל כאשר אדם מנסה להרדם. הדבר נובע מכך שיש פחות רעשי רקע המסיחים את דעתו מצלילי הטינטון.
לטינטון יש השפעה משמעותית על התפקוד בחיי היום יום, לרבות על היכולת להתרכז, על קשיי הרדמות ועל דיכאון. מרבית הסובלים מהתופעה לומדים לחיות בצילה, אולם עבור חלק היא מהווה סבל מתמשך.

שכיחות הטינטון

טינטון זמני הוא מצב נפוץ. 1 מכל 7 בריטים למשל חווה טינטון זמני במהלך חייו. טינטון ארוך טווח, הגורם לפגיעה באיכות החיים, פחות שכיח באופן משמעותי.
טינטון עלול להתרחש בכל גיל, לרבות בקרב ילדים, אולם הוא שכיח יותר בקרב אוכלוסייה מבוגרת. קיים קשר בין הופעת הטינטון לבין מצבים של ירידה בשמיעה אשר מחמירה עם הגיל, או חשיפה לרעשים חזקים.

הקשר בין טינטון והיפראקוזיס

היפראקוזיס היא תופעה של רגישות יתר לרעשי היומיום. אדם הסובל מהיפראקוזיס עלול לטעון שהעוצמה הבוקעת ממכשיר הטלוויזיה או מהרדיו חזקה במיוחד, בעוד שרוב האנשים יאמרו שעוצמת הקול סבירה. התופעה עלולה לגרום למתח ולעצבנות וברוב המקרים אנשים אלו סובלים גם מטינטון.

תחזית ריפוי

אין תרופה לריפוי הטינטון אך קיימים טיפולים שנועדו לסייע לאנשים להתמודד עם מצבם. הטיפולים כוללים טיפול תרופתי להפחתת תופעות הנלוות לטינטון, טיפול בצלילים, טיפולי הרפייה והרגעה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) וטיפול באימון חוזר לטינטון (TRT). במקרים רבים משלב המטפל מספר שיטות טיפול ולכל מטופל נקבעת תכנית טיפולים אישית.