24 יוני 2019 כ"א סיון תשע"ט
מעודכן לתאריך  01.12.2016  באדיבות ה 

HIV (איידס) - מידע רפואי

Human Immunodeficiency Virus
מעודכן לתאריך  01.12.2016  באדיבות ה 

מבוא ל-HIV

נגיף ה-Human Immunodeficiency Virus) HIV) הוא נגיף התוקף את תאי מערכת החיסון אשר מספקת הגנה טבעית נגד מחלות וזיהומים שונים. הנגיף תוקף משפחת תאים המכונה CD4 (תאי דם לבנים) שתפקידה להלחם בזיהומים. בעקבות ההדבקה מחוסלים התאים הללו על ידי נגיפי ה-HIV ומספרם הולך ופוחת בהדרגה, למרות שהגוף מנסה לייצר תאים נוספים, עד לקריסה מוחלטת של מערכת החיסון. בשלב זה הגוף נותר חשוף לזיהומים קשים ולמחלות.
מחלת האיידס (AIDS - Acquired Immune Deficiency Syndrome) היא מושג המשמש לתיאור השלב המתקדם של ההדבקה בנגיף, בו מערכת החיסון חדלה לתפקד והחולה הופך פגיע למחלות זיהומיות מסכנות חיים, דוגמת דלקת ריאות
עדיין לא קיימת תרופה לנגיף ה-HIV ואף לא חיסון שיכול למנוע הדבקה. קיים טיפול המשלב מספר תרופות שמאפשר לאנשים הנגועים בנגיף לחיות חיים רגילים יחסית.

דרכי ההדבקה

נגיף ה- HIV מועבר באמצעות מעבר של נוזלי גוף מאדם נגוע לאדם בריא. הדרך הנפוצה ביותר היא קיום יחסי מין בלתי מוגנים עם אדם הנגוע בנגיף, לרבות מין אוראלי או אנאלי. הדבקה בנגיף עלולה להתרחש גם על ידי שימוש משותף במחטים בעת הזרקת סמים, או הדבקה מאישה הרה לעוברה.
הנגיף אינו מועבר בנשיקה, בהתעטשות, באמבטיה או על ידי שימוש במגבות או בכלי אוכל של נשא HIV. הנגיף אינו מועבר אגב שחייה בבריכה או על ידי שימוש באסלה בה משתמש נשא. HIV אינו מועבר על ידי בעלי חיים ואף לא כתוצאה מעקיצות יתושים.

HIV היא מגיפה עולמית

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מעריך שכ-33 מיליון בני אדם ברחבי העולם נגועים כיום ב- HIV. ההערכות הן כי 25 מיליון איש מתו כתוצאה מהמחלה מאז 1981. הנגיף נפוץ בעיקר במדינות אפריקה מדרום לסהרה, דוגמת זימבבואה, מוזמביק ודרום אפריקה. 
לפי נתוני משרד הבריאות בישראל חיים כיום כ- 4,500 אנשים הנושאים את נגיף ה- HIV . משנת 1981 ועד סוף 2008 התגלו 5,751 אנשים שהם נשאים או חולים ו- 1,226 נפטרו או עזבו את הארץ. מדי שנה נולדים בישראל כ-90 ילדים לאמהות החולות במחלה ומתוכם בין שמונה לתשעה תינוקות נדבקים בנגיף.