20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

בעיות פוריות אצל נשים

Female Infertility
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

מידע כללי על פוריות האשה

אי פריון הוא מצב בו אישה אינה נכנסת להריון על אף ניסיונות מכוונים וקיום יחסי מין סדירים, ללא אמצעי מניעה. כ- 85% מהזוגות יהרו בתוך שנה במידה שיקיימו יחסי מין סדירים. מתוך מאה זוגות שמנסים להרות:
  • 20 יהרו בתוך חודש.
  • 70 יהרו בתוך 6 חודשים.
  • 85 יהרו בתוך שנה.
  • 90 יהרו בתוך 18 חודשים.
  • 95 יהרו בתוך שנתיים.
 
אי פריון יוגדר ככזה רק לאחר שנתיים של ניסיונות כושלים להרות. כיום מקובל להתחיל בתהליך ברור כבר לאחר שנה של ניסיונות חסרי הצלחה מאחר שסיכוייהם של זוגות המנסים להרות במשך שלוש שנים או יותר, פוחתים ב- 25% בשנה שלאחר מכן.

צפו במדריך מצולם על פוריות האישה, אי פריון וטיפולי הפריה

אי פריון עלול להיגרם עקב בעיה אצל האישה, אצל הגבר או אצל שניהם גם יחד. אחד מכל שבעה זוגות המנסים להרות יתקל בקשיים. אי פוריות אצל זוגות שלא הצליחו להרות מעולם תוגדר בתור אי פוריות ראשונית. מצב בו לזוג יש ילד אחד או יותר מהריונות קודמים, אולם הם נתקלים בבעיה להרות שוב, יוגדר בתור אי פוריות משנית.
כ- 45% ממקרי אי הפריון מיוחסים לבעיות אצל האישה שעלולות להיגרם ממגוון סיבות, לרבות סיבות הורמונאליות, סיבות מבניות ואחרות. אי פריון אצל גברים יתכן עקב פגם בכמות או באיכות הזרע. איכות הזרע מושפעת ממבנה הזרע, יכולת התנועה שלו, ליקויים בנוזל הזרע או יצירה לקויה של זרע באשכים.
אם אתם ערים לבעיות פוריות אפשריות, ובפרט כאשר האישה עברה את גיל 35, מומלץ לפנות בהקדם לרופא הנשים לצורך ברור והתאמת טיפול. במידה שאכן תאובחן בעיית אי פריון, קיימים כיום טיפולים ופתרונות שעשויים לסייע להשגת ההריון הרצוי.