31 מרץ 2020 ו' ניסן תש"פ
מעודכן לתאריך  09.03.2011  באדיבות ה 

אנדומטריוזיס - מידע רפואי

Endometriosis
מעודכן לתאריך  09.03.2011  באדיבות ה 

מבוא של אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס הוא מצב רפואי של רירית רחם במקומות אקטופיים המאופיין בנוכחותם של תאי רירית הרחם (אנדומטריום) מחוץ לרחם, בדרך כלל בשחלות, בחצוצרות, במעיים, בשלפוחית השתן, בנרתיק או בחלחולת (רקטום) ובמקרים בהם יש תהליך דלקתי יכול להפוך למחלה כרונית.
אף שלעתים לא נגרמים כל סימפטומים במקרים רבים יתכן כאב בבטן התחתונה, באגן ובגב התחתון. סיבוך שכיח של אנדומטריוזיס הוא הצטלקות של אברי מערכת הרבייה וגרימת אי פריון.
בתחילת המחזור החודשי חלה התעבות של רירית הרחם כדי לאפשר השרשה של ביצית מופרית והתפתחות הריון. אם לא מתרחש הריון נושרים תאי רירית הרחם ומופרשים מהגוף כדימום הווסתי.
תאי רירית רחם שהתפתחו ברקמות ואברים מחוץ לרחם עצמו (מכונים 'תאים אנדומטריוטיים') נוהגים אף הם בהתאם למחזור החודשי ולכן יתעבו וינשרו גם כן. בנגוד לתאי רירית הרחם המופרשים דרך הנרתיק בדימום הווסתי תאים אנדומטריוטיים נותרים כלואים בחלל הבטן ואינם מופרשים מן הגוף. תופעה זו גורמת לכאב, נפיחות ואף להצטלקות ונזק לחצוצרות ולשחלות שעלול לגרום לאי פריון.
מרבית הנשים הלוקות באנדומטריוזיס מאובחנות בגילאי 25 עד 40 שנים. במקרים בהם יש תהליך דלקתי יכול להפוך למחלה כרונית שעלולה לגרום לא רק נזק לאברי מערכת הרבייה אלא גם לעייפות ולדיכאון. טרם נמצא הגורם לאנדומטריוזיס וכיום אין דרך לרפא מצב זה. יחד עם זאת מרבית מהתופעות האופייניות ניתנת לטיפול יעיל ואף קשיי הפריון ניתנים במקרים רבים לפיתרון באמצעות טיפולי פוריות שונים.