מעכב C1 אסטראז (בדם)

Esterase Inhibitor C1 (קוד בדיקה: 5335)

עדכון אחרון 23.06.22

מבט כללי

מטרת הבדיקה

סיוע באבחון אנגיואדמה (Angioedema) תורשתית או נרכשת.

סקירה

בבדיקה זו נמדדת רמתו של מעכב C1 אסטראז (C1 Esterase Inhibitor) בדם.

מעכב C1 אסטראז הוא חלבון אשר עיקר תפקידו הוא לבקר ולעכב את הפעלתה של מערכת המשלים (Complement). מערכת המשלים היא חלק מהמערכת החיסונית של הגוף. היא מורכבת מתשעה מרכיבים עיקריים המסומנים בשמות C1 עד C9 .

מחסור במעכב C1 אסטראז גורם בעיקר להפעלה בלתי מבוקרת של המרכיב הראשון במערכת המשלים, C1. כתוצאה מכך מופעלת שרשרת של אירועים הגורמים בסופו של דבר לבצקת.

חולים הלוקים באנגיואדמה תורשתית (Hereditary angioedema) או באנגיואדמה נרכשת (Acquired angioedema) סובלים מרמה נמוכה של מעכב C1 אסטראז בדמם.

אנגיואדמה תורשתית היא מחלה נדירה המתבטאת בבצקות חוזרות ונשנות ובהתקפים קשים של כאבי בטן. הבצקות נוצרות בעור, באיברים כמו השפתיים, הלחיים והעפעפיים. עם זאת, בצקות עלולות להיווצר גם בלשון ואף לגרום לחסימה של דרכי הנשימה.

הצורה הנרכשת של אנגיואדמה (Acquired angioedema) מופיעה כסימפטום של מחלות ממאירות של מערכת הלימפה דוגמת לימפומה מסוג B, מחלות בהן יש שיבוש בייצור נוגדנים, מחלות אוטואימוניות (בהן מערכת החיסון תוקפת את הגוף) ועוד.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.

הנחיות לבדיקה

    • הבדיקה היא בחינם. 
    • הבדיקה מתבצעת במעבדות מכבי.
    • לא נדרשת הכנה מיוחדת.

תוצאות

המידע מתייחס להסבר כללי על אפשרויות התוצאות המתקבלות בבדיקה זו ואין לראות במידע זה כתוצאות הבדיקה של המטופל. יש לפנות אל הרופא המטפל ולדון עמו בתוצאות שהתקבלו.

ערכים תקינים

ערכים הנמצאים בטווח התקני.

ערכים שאינם תקינים

ערכים נמוכים מהרמה התקנית.

הסבר לתוצאות

רמה נמוכה של C1 Esterase Inhibitor בדם עלולה להעיד על אנגיואדמה תורשתית או נרכשת.

כאשר רמת המעכב בדם נמוכה מ-50% מהרמה התקינה, מתעורר סיכון מוגבר להופעת בצקות קשות. בגופם של מרבית החולים באנגיואדמה רמת המעכב תהיה רק כ-25-30% מהרמה התקינה.

מועד קבלת תוצאות הבדיקה

תוצאות הבדיקה יתקבלו תוך 18 ימי עבודה מיום ביצוע הבדיקה.

ניתן לצפות בתוצאות הבדיקה באתר מכבי Online, באפליקציית מכבי, או בעמדות מכבילי.

צפייה בתוצאות בדיקות online