ניתוח לתיקון חך ושפה שסועים

Cleft Lip and Palate Repair (קוד בדיקה: 27.54)

עדכון אחרון 02.05.22

רופא מייעץ: ד"ר ג'רי וייס

הקדמה

ניתוח זה יבוצע לתיקון חך או שפה שסועים. אלו הם מומים מולדים המתרחשים אחת ל-700-1000 לידות חי, ובמקרים מסוימים יתלוו למום זה מומים מולדים נוספים. חיך שסוע בלבד מתרחש באחת מכל 2,000 לידות חי. שפה שסועה שכיחה יותר בקרב בנים ואילו חך שסוע ללא שפה שסועה שכיח יותר בקרב בנות. קיימת נטיה משפחתית ללידת ילדים הלוקים במומים אלו.

הגורם לשסע בשפה ובחיך אינו ידוע אך ככל הנראה מדובר בשילוב של סיבות תורשתיות וסביבתיות לרבות תרופות, זיהומים וגורמים תזונתיים. השפה העליונה והחיך מתפתחים במהלך השבוע השישי להריון. כאשר תהליך החיבור אינו תקין תיווצר שפה שסועה. חיך שסוע הוא פגם מבני נפרד.

תיתכן שפה שסועה חד צידית או דו צידית. השסע עלול להיות מלא (מגיע עד האף) או חלקי. חיך שסוע יהיה תמיד בקו האמצע ויסווג בהתאם לחלוקה להלן:

    • מלא - לכל אורך החיך הרך והקשה.
    • חלקי- רק בחלק האחורי או רק בחלק הקדמי.
    • תת רירי - שסע ברקמות הרכות העמוקות שאינו נראה לעין.
    • שסע של הענבל (קיים אצל 2% מהאוכלוסייה).


חיך שסוע פוגע לא רק במראה החיצוני אלא עלול לגרום לבעיות ביכולת לינוק, באיכות הדיבור, באוזניים (בעיות שמיעה) ובשיניים (בעיקר לבעיות אורתודנטיות הפוגעות במנח השיניים והחניכיים).

תיקון שפה שסועה, חד או דו צידית, יבוצע בגיל שלשה חודשים לערך. ניתוח לסגירת החך יבוצע בגיל 18- 9 חודשים.

תאור ההליך

ניתוח לתיקון חך ושפה שסועים יבוצע תחת הרדמה מלאה.

סגירת השסע בשפה, חד או דו צידי, תבוצע באמצעות רקמות מקומיות בלבד וכוללת גם שחזור של טבעת השרירים מסביב לפה.

בניתוח לסגירת החך יבוצע התיקון באמצעות רקמות מקומיות בלבד. כמו כן תשוחזר מערכת השרירים העוברת דרך החך על מנת להשיב את פעולת החך התקינה, החיונית לדיבור.

במה כרוך?

הליכים אלו כרוכים באשפוז במשך יומיים עד שבוע. היום הראשון לאשפוז יהיה במחלקה לטיפול נמרץ.

הליך לתיקון שפה שסועה אורך שעה וחצי עד שלוש שעות.

תיקון חיך שסוע אורך שעה וחצי עד שלוש וחצי שעות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח לתיקון חך או שפה שסועים יבוצע תחת הרדמה כללית. לפני תחילת הניתוח יחובר הפעוט לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו.

הרדמה מלאה משמעותה שהפעוט ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חשה כלל את מהלך הניתוח. הרדמה מלאה מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של הפעוט במשך הניתוח כולו.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של הפעוט. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה הפעוט ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, הפעוט יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לצורך ינחה הרופא המטפל את ההורים לגבי בדיקות הנדרשות טרם הניתוח.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.

לאחר הניתוח

מיד לאחר הניתוח יקבל הפעוט משככי כאבים כדי שלא יסבול כאב ויחובר לעירוי. עד להחלמתו המלאה, יורכבו סדים רכים סביב מרפקיו כדי למנוע הכנסת יד אל הפה.

התאוששות והחלמה מההליך

תקופת ההחלמה אורכת שבוע עד 10 ימים. בתקופה זו ההאכלה נעשית בכפית או במזרק. בתקופה זו יענוד הפעוט סדים עשויים מבד רך סביב מרפקיו על מנת שלא יוכל להגיש את ידיו אל הפה ולסכן את קו התפרים וכן על מנת למנוע יניקה או שתייה מבקבוק מיד לאחר הניתוח.

במשך ארבעה עד שבעה ימים אחרי הניתוח לא יוכל הפעוט לינוק, לשתות מבקבוק או למצוץ מוצץ ולכן האכלתו תעשה באמצעות כפית או מזרק.

חלק מתהליך ההחלמה והשיקום כולל קבלת טיפול בדיבור על ידי קלינאית תקשורת על מנת שהפעוט ילמד להשתמש נכון בחיך החדש. רובם המכריע של הילדים מסוגלים לדבר בסופו של התהליך באופן ברור ונקי למדי.

שחרור מבית החולים אפשרי כאשר הפעוט חש טוב ומסוגל לאכול ולשתות באופן מספק.

חיך שסוע מלווה כמעט תמיד בהפרעה במנח השיניים והחניכיים ולכן ידרש מעקב וטיפול אורתודנטי (בדרך כלל בסביבות גיל 7). מרבית הבעיות ניתנות לטיפול באמצעות גשרים ואמצעים אורתודנטים.

לאחר ניתוח זה יש להיות במעקב צמוד של רופא שיניים מומחה לילדים כדי לוודא כי השיניים והחניכיים בריאים ומתפתחים באופן תקין.

סיכונים וסיבוכים

אף שניתוח לתיקון חך ושפה שסועים חיוני בדרך כלל להתפתחותו התקינה של הפעוט, מדובר בהליך ניתוחי פולשני שעלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים. אלו עלולים לכלול דימום, זיהום, היפרדות שולי החתך הניתוחי והתפתחות צלקות מכוערות. אצל חלק מהפעוטות ידרש ניתוח נוסף, בהתאם לחומרת השסע וצורתו וכן עובי הרקמות המרכיבות את החיך המשוחזר.

כ- 2% מהילדים יזדקקו לטיפול ממושך ולעיתים רחוקות אף לניתוח נוסף של החיך האחורי על מנת לשפר את איכות הדיבור.

ניתוח לתיקון תפקוד הלוע יבוצע רק לאחר גיל 4, בהתאם לצורך. ניתוח להשתלת עצם ברכס האלואולרי (רכס העצם הנושא את השיניים) יבוצע בגילאי 7-11, לקראת בקיעת השיניים הקבועות לתוך השסע. ניתוח אורתוגנטי (ניתוח לתיקון מיקום או גודל הלסתות) יבוצע לאחר גמר הגדילה.

אם קיים סדק בין שני צדי רכס השיניים עלול להיות צורך בניתוח נוסף במהלכו תושתל עצם מאזור המותן, כדי לסגור סדק זה.

ניתוחים נוספים יבוצעו בדרך כלל בהפרשים של שישה חודשים לפחות כדי לאפשר החלמה מלאה.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של דימום מתמשך, אדמומיות או ניקוז של כמות ניכרת של נוזלים מאזור הניתוח יש לפנות לרופא המטפל על מנת לשלול התפתחות זיהום.