ניתוח לתיקון עקמת הפין (קורפופלסטיקה)

Corpoplasty (קוד בדיקה: 64.4)

עדכון אחרון 02.05.22

ייעוץ רפואי : ד"ר רענן טל

הקדמה

הליך זה יבוצע על מנת לתקן עקמת של הפין המונעת חדירה בזמן קיום יחסי מין.

עקמת הפין היא מצב מולד או מצב המתפתח במהלך החיים, בדרך כלל אצל גברים בגילאי 50-70. מטרת הניתוח היא ליישר את הפין באופן שתתאפשר חדירה ללא קושי.

תאור ההליך

ניתוח לתיקון עקמת הפין יבוצע תחת הרדמה כללית.

במהלך הניתוח יתקן המנתח את העקמת באמצעות קיצור מעטפת הפין בצד המנוגד לעקמת. לפיכך, אם העקמת היא לשמאל יבוצע קיצור של מעטפת הפין בצידו הימני.

במה כרוך?

הליך זה כרוך באשפוז במשך 1-2 ימים בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא כשעה וחצי.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח לתיקון עקמת הפין יבוצע תחת הרדמה כללית. לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו של המטופל.

הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה כללית מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

הנחיות ואזהרות

לפני הניתוח

המנתח יבצע בדיקה של הפין בזמן זיקפה על מנת לראות את העקמת ולתכנן את הניתוח בהתאם. המנתח יעריך את איכות הזיקפה מאחר שהניתוח אינו משפר את איכות הזיקפה. לגברים הסובלים מעקמת ומהפרעות בזיקפה יומלץ על טיפול אחר.

כמו כן יעריך המנתח את יציבות הפין בזמן זיקפה ויבדוק אם קיים כל עיוות נוסף במבנה הפין מלבד העקמת, שכן הניתוח אינו מתקן עיוותים אחרים במבנה הפין מלבד את זווית הפין.

המנתח אף ימדוד את אורך הפין בזמן זיקפה מלאה כדי להעריך את שיעור הקיצור הצפוי בעקבות הניתוח. הערכה זו תאפשר למטופל להעריך את התוצאה הצפויה לו על מנת שיוכל להחליט האם לעבור את הניתוח.

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם (כולל תפקודי קרישה), צילום חזה ואק"ג.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

ההתאוששות מניתוח זה היא מהירה. יום לאחר הניתוח ישוחרר בדרך כלל המטופל מבית החולים.

יש לשמור על איזור הניתוח נקי ולהקפיד על רחצה עדינה עם מים וסבון.

על המטופל להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך כשבוע לאחר מועד הניתוח.

יש להימנע מקיום יחסי מין במשך שישה שבועות לאחר הניתוח.

סיכונים וסיבוכים

ניתוח לתיקון עקמת הפין הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים שונים.

הבעיות העיקריות לאחר ניתוח זה הן ישור שאינו מלא, ישור יתר, הישנות של העקמת מספר חודשים לאחר הניתוח, קיצור של הפין מעבר לצפוי (שלא בהתאם לציפיותיו של המטופל) ותחושת התפרים מבעד לעור.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פניה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של הופעת סימפטומים חריגים יש לפנות לרופא המנתח.