ניתוח לתיקון בקע ברום הבטן (אפיגסטרי)

Epigastric Hernia Repair Surgery (קוד בדיקה: 53.40)

עדכון אחרון 01.05.22

רופא מייעץ: ד"ר עמיר סולד

הקדמה

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

ניתוח זה יבוצע על מנת לתקן בקע ברום הבטן.

בקע ברום הבטן (המכונה גם 'בקע אפיגסטרי', Epigastric Hernia, SupraUmbilical Hernia) נגרם עקב חולשה מולדת של דופן הבטן בין עצם החזה לטבור (אזור רום הבטן). הבקע מאפשר לרקמות שומניות או איברים בחלל הבטן (כמו המעיים) לחדור דרך דופן הבטן ולהתבלט מתחת לעור. הדבר עלול לגרום לכאב ולאי נוחות במקום. במקרים נדירים עלול המעי להיכלא באזור הבקע. כליאת מעי היא מצב חירום רפואי המחייב ניתוח דחוף.

בקע ברום הבטן שכיח בעיקר בגילאי 20-50, לרוב בקרב גברים.

במרבית המקרים מדובר בבקע קטן שגודלו אינו עולה על גודלו של כדור גולף. מאחר שמדובר בבקע קטן עלול תוכן הבקע (בעיקר רקמות שומן) להיכלא ולגרום לכאב. עם זאת, כליאה ונמק של רקמת מעי אינה שכיחה עקב גודלם הקטן של בקעים אלו.

בקע ברום הבטן אינו חולף עם הזמן ועלול לגרום לכאב ואף לכליאה ולכן לרוב יומלץ על ניתוח לתיקון סמוך למועד האבחנה (גם אצל ילדים).

הטיפול בבקעים הוא תיקון ע"י ניתוח כירורגי. הניתוח לתיקון הבקע ידוע כניתוח שבר והוא אחד הניתוחים השכיחים ביותר ברפואה. הניתוח אינו מורכב ובד"כ הוא מתבצע בהרדמה מלאה. כיום ניתן לבצע את ניתוחי הבקע בשתי צורות: בצורה הפתוחה ובצורה הלפרוסקופית. בשתי הצורות, התיקון מתבסס על הנחה של טלאי של רשת ואיטום של פתח הבקע. בשתי השיטות שיעורי החזרה אחרי הניתוח הם נמוכים מאוד, בין 2 ל-4 אחוז. ההחלמה מהניתוח יחסית מהירה והיא אינה מצריכה שינויים מיוחדים באורח החיים, למעט הימנעות מהרמת משאות במשך מספר שבועות לאחר הניתוח.

תאור ההליך

ניתוח לתיקון בקע ברום הבטן יבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית (ספינאלית או אפידוראלית), בגישה פתוחה או זעיר פולשנית (לפרוסקופית).

בגישה הפתוחה יבצע המנתח חתך אחד (באורך 6-10 סנטימטרים) מעל הטבור. לאחר שיזוהה שק הבקע יפריד אותו המנתח מהרקמות הסובבות ויחזירו חזרה לחלל הבטן. הפגם בשרירי הבטן יתפר או יסגר בעזרת רשת (Mesh) העשויה מחומר שאינו מתכלה ואיננו נדחה על ידי הגוף. עם הזמן תגדל רקמת הגוף אל תוך הרשת ותקבע אותה מעל אזור הבקע.

הרשת תקובע במקום הרצוי בעזרת סיכות ניתוחיות. לאחר סגירת הבקע יתפור המנתח את החתך והאזור יחבש.

בגישה הזעיר פולשנית יפתח המנתח שלושה נקבים זעירים בדופן הבטן דרכם יוחדרו אל גוף המטופל מצלמת וידאו מיוחדת וכלי ניתוח ארוכים ומיוחדים. בזמן הניתוח תנופח הבטן על ידי פחמן דו חמצני (גז CO2) על מנת להקל על ביצועו. בסיום הניתוח יוצא הגז מהבטן.

בזמן הניתוח יתבונן המנתח בצילומי הוידאו שיוקרנו על גבי מסך בחדר הניתוח. לאחר שיזהה המנתח את תוכן הבקע הוא יפריד אותו מהרקמות הסובבות ויכניס אותו חזרה אל חלל הבטן. הפגם בשרירי הבטן ייסגר בעזרת רשת ייחודית הבנויה מחומר בלתי מתכלה שאיננו גורם לתגובת דחייה על ידי הגוף.

הרשת תוחדר לאזור הבקע דרך הפתחים הזעירים ותקובע למקומה בעזרת סיכות ניתוחיות. רקמת הגוף תגדל אל תוך הרשת וכך תקבע אותה מעל אזור הבקע.

בסיום סגירת הבקע ולאחר שכל מכשירי הניתוח יוצאו מהבטן יחבוש המנתח את החתכים בעזרת אגד מדבק (פלסטר).

במה כרוך?

הליך זה כרוך באשפוז במשך יממה בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא שעה עד שעה וחצי.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח לתיקון בקע ברום הבטן יבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית (אפידורלית או ספינאלית). סוג ההרדמה יקבע בהתאם לשיקול דעתו של הרופא ומצבו הרפואי של המטופל .

תיקון של בקע גדול יבוצע בדרך כלל תחת הרדמה כללית מאחר שקשה להשיג אלחוש יעיל של האזור באמצעות הרדמה אחרת. מטופלים שסובלים מהשמנת יתר בדרך כלל אינם מתאימים לניתוח תחת הרדמה אזורית מאחר שזו אינה יעילה דיה. למטופל שסובל ממחלת ריאות כרונית או מבעיות לב תוצע דווקא הרדמה אזורית על מנת לא לסכן אותו שלא לצורך על ידי הרדמה כללית.

לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו של המטופל.

אם תבוצע הרדמה אזורית (ספינאלית או אפידורלית) ישאר המטופל ער ובהכרה משך ההליך כולו. הרדמה אזורית משמעותה הזרקת חומרים מאלחשים ונוגדי כאב לאזור חוט השדרה, דרך המרווח הבין חולייתי (בעמוד השדרה המותני).

להבדיל, הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה כללית מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מההליך.

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם (כולל תפקודי קרישה), צילום חזה ואק"ג.

לרוב לא תידרשנה בדיקות דימות.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

שבוע לפני ביצוע הליך זה יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי נטילת תחליפים.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח (אם הוחלט על הרדמה כללית).

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

בסיום ההתאוששות יועבר המטופל אל מחלקת האשפוז. מספר שעות לאחר מכן יסייעו לו לרדת מהמיטה ולשבת בכורסה. אם בוצע ניתוח בגישה זעיר פולשנית והוחדר גז לחלל הבטן יתכן כאב קל באזור הניתוח ובאזור הכתפיים במהלך 24-48 שעות לאחר הניתוח. במידת הצורך ניתן ליטול משככי כאב.

מומלץ להתנועע ולהזיז את הגוף כמה שיותר לאחר הניתוח.

יום לאחר הניתוח ניתן להתקלח.

יש להימנע מפעילות גופנית נמרצת ומהרמת משאות כבדים לפחות שבועיים לאחר הניתוח. לאחר מכן ניתן לחזור לפעילות שגרתית לרבות הרמת משאות, קיום יחסי מין, נהיגה ועלייה במדרגות.

כשבועיים לאחר הניתוח יוזמן המטופל לביקורת אצל המנתח.

סיכונים וסיבוכים

ניתוח לתיקון בקע ברום הבטן הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות דימום, זיהום, פגיעה באברים סמוכים וקושי בהטלת שתן שעלול לחייב החדרה זמנית של צנתר ניקוז (קטטר) לכיס השתן. סיבוכים אלו נדירים מאוד.

על פי נתוני הספרות הרפואית שיעור הניתוחים החוזרים עומד על 5%, בעיקר עקב הישנות של הבקע.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכוני ההרדמה כוללים ירידה בלחץ הדם וכאב ראש. סיבוכים נדירים יותר כוללים פגיעה עצבית, שיתוק, הפרעה במתן שתן, פרכוס והפרעות בקצב הלב.

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של הופעת סימפטומים חריגים יש לפנות לרופא המנתח.